Dolina Sanu i Wisły
W dolinie Sanu
XML, 4.33MB
Charakterystyka trasy
Przyjemna, prosta trasa, na której trudność wpływa przede wszystkim jej znaczna długość. Wiedzie przez dolinę Sanu – jedno z najpiękniejszych miejsc na Podkarpaciu. Jadąc przez wioski i miasteczka, poznasz greckokatolicką rusińską mniejszość i relikty po niej, głównie w postaci cerkwi i cmentarzy. Odwiedzisz także miejsca ważne dla polskich tradycji lotniczych i będziesz obserwować w terenie, jak Sowieci planowali bronić linii Sanu przed niemieckim atakiem.
Praktyczne wskazówki
Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.
Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.
Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.
Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.
Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Dynów – Mrzygłód – Załuż – Sanok – Mrzygłód - DynówStart
- 1Dynów0 kmDynów
Trasę rozpocznij na moście na Sanie w Dynowie. To charakterystyczne miejsce, które do tego daje piękne widoki. Zjedź z mostu w kierunku wschodnim i skręć w prawo. Po kilku kilometrach dojedziesz do Dąbrówki Starzeńskiej. To ciekawa miejscowość z ruinami zamku Stadnickich i kaplicą grobową znajdującą się w parku zamkowym. Zamek powstawał etapami od XVI wieku, a zniszczony został w XX przez żołnierzy radzieckich i nacjonalistów ukraińskich. Za ruinami skręć w prawo, by wciąż jechać wzdłuż Sanu. Miniesz Siedliska, za którymi na skrzyżowaniu przy budynkach Leśnictwa Siedliska jedź prosto, wciąż trzymając się brzegu rzeki. Warto zatrzymać się przy neogotyckiej kaplicy grobowej w odległości 1,3 km za skrzyżowaniem. Krótko służyła ona za kościół, a dookoła niej rozciąga się mały cmentarz. W pobliżu znajduje się też bunkier Linii Mołotowa i przydrożna kapliczka. Za tymi zabytkami leży mała wieś Wołodź. Przejedź przez nią. Gdy po niespełna 5 km dojedziesz do skrzyżowania w Jabłonicy Ruskiej, skręć w prawo i przepraw się promem na drugi brzeg Sanu. Za stawami odbij w lewo, na Temeszów. Warto zajechać tam na ruiny dworu i do małego kościółka pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. Przejedziesz koło skarpy w zakolu rzeki i małego uskoku. To dobre miejsca, by odpocząć i cieszyć się pięknej przyrody nieożywionej. Kolejna wieś, Witryłów, jest długa. Na jej początku jedź zgodnie z główną drogą. Zatrzymaj się przy kościele, dawnej cerkwi. Przy opuszczonej małej świątyni z muru pruskiego, znajdującej się dalej, na granicy z wsią Końskie, skręć w lewo. Za małym stawem zobaczysz typowy polski dworek szlachecki. Przed Tobą 5 km jazdy przed siebie. Miniesz wieś Zagródki, a na końcu drogi odbijesz w prawo.
- 2Mrzygłód30 kmMrzygłód
Ta wieś to przykład degradacji dawnego miasta, ale z zachowaniem układu przestrzennego. Wjeżdżając do miejscowości, mijasz ruiny cerkwi za rozwidleniem, a przy zbiegu dróg plac. To typowa wieś owalnicowa, w której łączyły się, lecz były wyraźnie do siebie oddzielone, sfery sacrum i profanum – świątynia i karczma przy rynku. Dziś plac z rzadka używany jest jako miejsce handlu. Skręć w lewo i przejedź przez most na Sanie. Kościół w Tyrawie Solnej to była cerkiew, warto ją obejrzeć. Następnie przejedziesz przez Siemuszową i Hołuczków. W Tyrawie Wołoskiej warto zatrzymać się przy barokowym kościele z XVIII wieku z pięknymi ołtarzami. Kieruj się dalej na południowy zachód drogą krajową nr 28. Serpentynami wjedziesz na wzgórze, a po przejechaniu przez lasy na przełęczy Przysłup trafisz na taras widokowy na Słonnem, dający piękną panoramę. Zjeżdżać do wsi Wujskie będziesz malowniczymi serpentynami.
- 3Załuż49 kmZałuż
Niedaleko szkoły w Załużu znajdują się ruiny radzieckich bunkrów Linii Mołotowa, które miały powstrzymać niemiecki atak. Z historii wiemy, że nie spełniły swojego zadania. Większa ich liczba zbudowana została nad samym Sanem. Znajdziesz je, gdy przy kościele parafialnym skręcisz w lewo. Przed łukiem drogi krajowej nr 28 zjedź z niej w lewo, kierując się na Manasterzec. W rezerwacie przyrody Góra Sobień natrafisz na ruiny średniowiecznego zamku, położone na wysokiej skarpie nad rzeką. Przed kościołem w Manastercu zjedź w lewo i przejedź pod torami kolejowymi. Jeszcze we wsi znajdziesz urwisko fliszowe, pozostałość po rudzie żelaza, zamkniętej około 1820 roku. W pobliżu poszukiwano też złóż uranu, jednak okazały się one niewarte eksploatacji. Gdy wjedziesz do Bezmiechowej Górnej, skręć w lewo, a po 1 km znów w lewo. Wjedziesz na wzniesienie, gdzie znajduje się lotnisko szybowcowe. Stąd w 1938 roku wystartował Tadeusz Góra, który pokonał 577 km, lądując pod Wilnem, za co otrzymał prestiżowy Medal Lilienthala. U podnóża wzgórza wzniesiono pomniki – jeden na mogile żołnierzy zamordowanych tu w 1939 roku przez Niemców, zaś drugi upamiętniający lotniczą historię okolicy. Koło lotniska znajduje się też rezerwat Dyrbek. Wróć znaną sobie trasą do Załuża. Przejedź przez wieś i kieruj się wzdłuż Sanu, jadąc drogą krajową nr 28.
- 4Sanok85 kmSanok
Przejeżdżając przez Sanok, warto zwrócić uwagę na rozrzucone na wschodnim brzegu rzeki bunkry Linii Mołotowa. Oczywiście obowiązkowym punktem jest rynek sanocki. Zachwyca neoklasycystyczna z urzędem miasta po zachodniej stronie i neorenesansowy ratusz, a także kościół farny – neogotycki w bryle i olśniewająco barokowy w wystroju. Niedaleko znajduje się też zamek, niegdyś własność królowej Bony. Nie można zapomnieć o Muzeum Budownictwa Ludowego, z oryginalnymi budynkami z okolicy oraz sektorem naftowym, upamiętniającym przeszłość okolicy jako ośrodka przemysłu rafineryjnego. Wyjechawszy z miasta ul. Traugutta, kieruj się na Trepczę, gdzie znajdziesz grodzisko i miejsce po obozie pracy przymusowej nad rzeką, naprzeciwko cerkwi po drugiej stronie rzeki.
- 5Mrzygłód100 kmMrzygłód
Przejedź przez wieś w kierunku na północ. Miniesz Międzybrodzie i Dębną, leżącą na lewo od trasy. Przejedź przez Mrzygłód, nie zbaczając. W Hłomczy poświęć trochę czasu na drewnianą cerkiew z poł. XIX wieku. Z uwagi na to, że jest ona używana przez unitów, posiada pełne wyposażenie wnętrza. Nad San dotrzesz drogą biegnącą przy stawach, a przez rzekę przejedziesz pod wsią Dobra. Znajdziesz tam cerkiew otoczoną niskim kamiennym murem, stojącą na niskim wzgórku. Ze wsi wyjedź na północ. Po 4 km, w Uluczu trafisz na kolejny zabytek cerkiewny – na świątynię do niedawna uznawaną za najstarszą cerkiew w Polsce, co do której odkryto, że powstała dopiero w XVII wieku. Do Dynowa wrócisz znaną sobie drogą przez Jabłonicę Ruską, Wołodź, Siedliska i Dąbrówkę Starzeńską
- 6Dynów130 kmDynów
Przez przedmieście Bartkówka wjedziesz do miasta. Twoja wycieczka kończy się na moście w Dynowie.