Beskid Niski

Śladami wojny po Beskidzie Niskim

0/5 - 0 opinii
Dystans
35km
Czas
3h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 65.95kB
Asfaltowa droga oświetlona słońcem, ba poboczach murowana kapliczka, brązowo-zielone drzewa, słupy elektryczne, w oddali góry i jasne niebo

Charakterystyka trasy

Przed Tobą atrakcyjna widokowo wycieczka. Choć wydaje się długa, na pewno nie sprawi, że poczujesz się znudzony. Już na samym początku będziesz miał okazję zwiedzić Sanktuarium w Dębowcu. Następnie, kierując się na południe natkniesz się na zabytkowe cmentarze sięgające swoją historią I wojny światowej. Podążając dalej za znakami czarnego szlaku, zachwycą Cię widoki na Beskid Niski i pasmo Magury Wątkowskiej. Jeśli przytłoczy Cię podniosły charakter licznych na trasie nekropolii, zawsze możesz zatrzymać się w Muzeum Narciarstwa czy Skansenie Karpacka Troja. 

Dystans
35 km
Przewyższenia
384 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 46%
Szuter: 8%
Inne: 46%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Dębowiec - Wola Dębowiecka - Cieklin - Duląbka - Łazy Dębowieckie - Brzyście - Trzcinica - Niegłowice - Dębowiec

Start

  • 1
    Dębowiec
    0 km
    Dębowiec

    Wycieczka rozpoczyna się spod Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Na przeciw kościoła znajduje się duży bezpłatny parking, z którego możesz ruszyć w trasę. Zanim to zrobisz warto zwiedzić Sanktuarium. Saletyni założyli klasztor w 1910 roku. Z czasem powstał tu spory ośrodek pielgrzymkowy, modlitewny i rekolekcyjny. Zabytkowa świątynia została wymurowana w latach 30. XX w. W bocznej kaplicy znajduje się słynąca łaskami figura Matki Bożej Płaczącej. Z kolei obok bazyliki znajdziesz ogrody różańcowe i oryginalną kalwarię saletyńską. 

    W niedalekiej odległości znajduje się inny historyczny obiekt - 200-letni budynek Szpitalki, jeden z najstarszych w Dębowcu, niegdyś dom dla chorych i ubogich.

    Dojedź do drogi głównej i skręć w lewo. Po ok. 700 m dotrzesz do rozstaju dróg (z ulokowanymi tutaj cmentarzem parafialnym i kościołem Świętego Krzyża z 1869 r.). Na rozjeździe skręć w prawo w kierunku Folusza. Kieruj się na południe, jedź około 2 km i przed lasem skręć lewo (wraz ze szlakiem rowerowym czarnym). Dalej podążaj polną drogą do Woli Dębowieckiej.

  • 2
    Wola Dębowiecka
    4.6 km
    Wola Dębowiecka

    W Woli Dębowieckiej przed kościołem skręć w lewo, następnie w prawo, w drogę asfaltową. Opuszczając wieś, jedź za znakami czarnego szlaku do cmentarza wojennego nr 12.

    Gdy dojedziesz do cmentarza wojennego, ujrzysz z tego miejsca piękny widok na Beskid Niski i pasmo Magury Wątkowskiej. 

    Na tym cmentarzu pochowano 250 rosyjskich żołnierzy. Polegli oni w krwawej bitwie o Cieklin, do której doszło w maju 1915 roku.

  • 3
    Cieklin
    11 km
    Cieklin

    Wróć na drogę Dębowiec – Folusz. Po kilkudziesięciu metrach skręć w prawo, do Cieklina. Za mostem należy pojechać w lewo, w kierunku kościoła św. Michała Archanioła z początku XX w. Po drodze można odwiedzić Muzeum Narciarstwa. Nawet jeśli nie jesteś fanem tego zimowego sportu, warto zatrzymać się na chwilę, by dowiedzieć się, jak wyglądały dawne modele nart, butów czy odznak. Patronem tego miejsca jest Stanisław Barabasz. To on w 1888 r. w Cieklinie wykonał pierwsze w Polsce narty.

     

    Gdy dotrzesz do skrzyżowania dróg obok OSP, skręć za betonowym drogowskazem z napisem „Droga na cmentarz wojskowy nr 14”. Wąską asfaltową drogą kieruj się w kierunku Cieklinki. Po kilometrze docierasz na cmentarz. Później powrót do wioski. Jedź prosto i 100 metrów za mostem skręć w lewo, do Duląbki.

  • 4
    Duląbka
    16.5 km
    Duląbka

    Na kolejnym rozjeździe dróg skręcamy w lewo, w drogę szutrową, która później przechodzi w drogę asfaltową i prowadzi do Łazów Dębowieckich.

  • 5
    Łazy Dębowickie
    22.2 km
    Łazy Dębowickie

    Stąd jedź dalej na północ do miejscowości Brzyście.

  • 6
    Brzyście
    28 km
    Brzyście

    Skręć w lewo w drogę krajową nr 28. Po przejechaniu nią ok. 500 m skręć w prawo. Po 900 m dojeżdżasz do Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy.  

  • 7
    Trzcinica
    28.5 km
    Trzcinica

    Skansen „Karpacka Troja” powstał w miejscu stanowisk archeologicznych. Największą atrakcję stanowią zrekonstruowane wioski z epoki brązu i średniowiecza: otomańska oraz słowiańska. Całość kompleksu możesz podziwiać z wieży widokowej osiągającej 44 m wysokości.

     

    Do głównej trasy wrócisz tą samą drogą. Teraz kieruj się w kierunku Niegłowic i Dębowca.

  • 8
    Niegłowice
    32 km
    Niegłowice

    Podczas przejazdu przez tę miejscowość, a dokładniej za lasem otaczającym dwór Lisowieckich, natrafisz na zabytkowe dęby Świętej Trójcy.

  • 9
    Dębowiec
    35 km
    Dębowiec

    Wracasz do punktu z którego wyruszyłeś. Czas na zasłużony odpoczynek. 

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?