Beskid Niski

Szlakiem cerkwi Beskidu Niskiego

5/5 - 3 opinii
Dystans
35km
Czas
4h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 64.48kB
Kamienista droga na tle zielonych wzgórz
Zielona polana z górami w tle
Drewniana altanka w środku lasu

Charakterystyka trasy

Połowa tej wycieczki wiedzie przez Magurski Park Narodowy. Pierwsza część trasy przebiega przez jego zalesione tereny. To sprawia, że pętla wycieczki wiedzie po naprawdę zielonych terenach. Druga połowa biegnie terenem odkrytym, o zróżnicowanym charakterze. Główne atrakcje na trasie stanowią cerkwie i sanktuarium. Podczas tej wyprawy możesz w zadumie eksplorować Beskid Niski.

Dystans
35 km
Przewyższenia
844 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 17%
Szuter: 51%
Inne: 32%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Folusz - Świątkowa Wielka - Desznica - Skalnik - Brzezowa - Mrukowa - Pielgrzymka - Folusz

Start

 • 1
  Folusz
  0 km
  Folkusz

  Bazą trasy jest miejscowość Folusz. Leży ona tuż przy drodze wojewódzkiej nr 933 z Gorlic do Nowego Żmigrodu. Wyruszasz z centrum wsi, kierując się na wschód za zielonym szlakiem pieszym. Mijasz tereny czynnej kopalni ropy naftowej. Nieco powyżej ostatnich zabudowań wjeżdżasz na teren Magurskiego Parku Narodowego. To najbardziej lesisty Park Narodowy w Polsce. Pamiętaj o zakupie biletu! Szczegółowe informacje oraz bilety znajdziesz na stronie: https://magurskipn.eparki.pl/ 
  Tu zaczyna się niebieski szlak rowerowy. Pojedziesz nim przez ok. 12 km.

 • 2
  Świątkowa Wielka
  13.6 km
  Świątkowa Wielka

  Na obrzeża Świątkowej dojedziesz z górki szutrowo-asfaltową drogą. Na rozjeździe dróg, przy wiacie, kończy się niebieski szlak rowerowy. Tutaj skręć w lewo i za znakami czerwonymi jedź aż do Desznicy.

 • 3
  Desznica
  18.2 km
  Desznica

  W Desznicy ulokowana jest dawna cerkiew pw. św. Dymitra Męczennika, która obecnie pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego. Wnętrze świątyni jest barwne, pokryte polichromią, a w jej najbliższym otoczeniu znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej.

  W centrum wsi, na skrzyżowaniu, kieruj się na wprost, na widokowy szczyt. Nieco mniej stromą drogą zjedź do Skalnika.

 • 4
  Skalnik
  21.2 km
  Skalnik

  Dojeżdżając do Skalnika, już z daleka wśród innych zabudowań dostrzeżesz wieżę kościoła. To Sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór, w którym znajduje się XV-wieczny obraz Matki Bożej. Za kościołem jedź zielonym szlakiem w lewo. Opuścisz go po chwili, przed boiskiem, gdzie łukiem zakręcisz ponownie w lewo. Doliną zachodniego dopływu Wisłoka jedź w kierunku zachodnim.

 • 5
  Brzezowa
  23.8 km
  Brzezowa

  Na trasie mijasz wieś Brzezowa.

 • 6
  Mrukowa
  26.3 km
  Mrukowa

  W Mrukowej skręć w lewo za znakami niebieskiego szlaku rowerowego.

 • 7
  Pielgrzymka
  29.3 km
  Pielgrzymka

  To kolejna miejscowość na trasie, w której warto zwrócić uwagę na zabytkową cerkiew. Budowla pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII w. Obecnie użytkowana jest przez wiernych obrządku prawosławnego.

  Gdy dojedziesz do drogi asfaltowej, skręć w lewo. Po 300 m, na łuku, zjedź w polną, utwardzoną drogę i kieruj się na zachód. Na drugim skrzyżowaniu główną drogą jedź na północ. W bród pokonaj Kłopotnicę i na kolejnym skrzyżowaniu skręć w lewo. Jadąc cały czas prosto, dojedziesz do Folusza. Na drodze asfaltowej skręć w lewo. Tędy wrócisz do centrum wsi.

 • 8
  Folusz
  34.7 km
  Folusz

  Trasa po Beskidzie Niskim szlakiem cerkwi kończy się w punkcie startowym.