Roztocze

Przygraniczna trasa z Horyńca-Zdroju

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 45.39kB
Asfaltowa droga prowadząca w stronę żółto-beżowych młodych drzew

Charakterystyka trasy

Jeśli szukasz łatwej trasy o niskim przewyższeniu, pętla prowadząca przez miejscowości niedaleko polsko-ukraińskiej granicy będzie dla Ciebie odpowiednia. Rozpoczniesz ją w Horyńcu-Zdroju - miejscu słynącym z uzdrowiska z leczniczą borowiną, często nazywaną „czarnym złotem”. Punktem kulminacyjnym wycieczki będzie zespół cerkiewny w Radrużu. Jest to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dalej pojedziesz przez urokliwe podkarpackie miejscowości, częściowo Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Ponieważ trasa od Baszni Dolnej do Horyńca-Zdroju prowadzi przez drogę wojewódzką, nie jest polecana rodzinom z małymi dziećmi ze względu na wzmożony ruch samochodowy.

Samochód możesz zostawić na parkingu przy ul. Mickiewicza. Znajduje się on niedaleko pieszego przejścia podziemnego pod torami kolejowymi.

Dystans
33 km
Przewyższenia
196 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 96%
Szuter: 6%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Horyniec Zdrój - Radruż - Huta Kryształowa - Basznia Górna - Basznia Dolna - Podemszczyzna - Horyniec Zdrój

Start

 • 1
  Horyniec-Zdrój
  0 km
  Horyniec-Zdrój

  W Horyńcu-Zdroju zaczyna się Twoja rowerowa przygoda. Zanim jednak wyruszysz w trasę, warto pozostać jeszcze w tej miejscowości. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Słynie ono z uzdrowiska, które posiada najlepsze zasoby borowiny w Polsce. Do jej właściwości leczniczych przekonał się Jan III Sobiecki, natomiast same złoża borowinowe wypromował ród Ponińskich. Rodzina ta pozostawiła tu po sobie pałac, który obecnie służy za sanatorium „Bajka”, teatr, kaplicę dworską, mauzoleum. Sam Horyniec-Zdrój uzyskał status uzdrowiska dopiero w 1976 roku.

  Teraz zmierzaj w stronę Radruża.

 • 2
  Radruż
  4 km
  Radruż

  Obowiązkowym punktem na tej trasie jest Radruż. Możesz tam zobaczyć zespół cerkiewny, oceniany jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Pochodzi on z XVI w., a w jego skład wchodzi m.in. drewniana cerkiew pw. św. Paraskewy. W jej wnętrzu znajdziesz zabytkowy ikonostas oraz polichromię figuralno-ornamentalną. Od 2013 roku cerkiew znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oceniany jest jako najstarszy i najcenniejszy zabytek sakralnej architektury drewnianej w Polsce.

  Cerkiew można zwiedzać z przewodnikiem. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł. Natomiast w poniedziałki obiekt można zobaczyć za darmo. Wejścia do cerkwi odbywają się o określonych godzinach, które wyszczególniono na oficjalnej stronie internetowej Zespołu Cerkiewnego w Radrużu.

  Teraz aż do Huty Kryształowej jedź zgodnie z oznaczeniem Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

 • 3
  Huta Kryształowa
  11.1 km
  Huta Kryształowa

  Odcinek tej drogi prowadzi przez Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Znajdziesz tu punkt MOR, na którym możesz odpocząć i zregenerować siły przed dalszą podróżą. Wiata turystyczna ulokowana jest na urokliwej alei lipowej.

  Jedź w kierunku Baszni Górnej.

 • 4
  Basznia Górna
  19 km
  Basznia Górna

  Niecały kilometr dalej dojedziesz do drogi wojewódzkiej nr 867. Na skrzyżowaniu z nią skręć w prawo.

 • 5
  Basznia Dolna
  19.8 km
  Basznia Dolna

  Teraz aż do Horyńca-Zdroju będziesz poruszać się drogą wojewódzką nr 867. Warto jeszcze zrobić sobie krótką przerwę w centrum miejscowości. Możesz tam odwiedzić niewielki park z infrastrukturą wypoczynkową, minitężnią i źródełkiem. Dostaniesz się tam trejażem obsadzonym różami.

  Gdy dojedziesz do rozwidlenia dróg, skręć w prawo, pozostając nadal na drodze wojewódzkiej.

 • 6
  Podemszczyzna
  27.3 km
  Podemszczyzna

  Kieruj się drogą wojewódzką nr 867 do Horyńca-Zdroju.

 • 7
  Horyniec-Zdrój
  32.5 km
  Horyniec-Zdrój

  Na zakończenie wycieczki polecamy udać się ponownie do centrum Horyńca-Zdroju. Warto tu odpocząć w parku zdrojowym. Został on założony w latach 30. XX w., jednak podczas II wojny światowej został zniszczony. Odnowiono go dopiero w 2. dekadzie XXI w. Znajdziesz tu wiele spacerowych alejek, które prowadzą między innymi przez drewniane pomosty. Możesz tu również odpocząć przy fontannach, amfiteatrze czy pijalni wód mineralnych.