Widok z lotu ptaka na długą i szeroką rzekę otoczoną po obu stronach zielonymi polami i lasami

Dolina Sanu i Wisły

San i Wisła. Najdłuższe rzeki w województwie podkarpackim. To właśnie wokół nich zlokalizowana jest podkarpacka kraina - Dolina Sanu i Wisły. Odkryj jej piękno i poczuj dobry nurt Podkarpacia.

Szeroka oferta turystyczna

Dolina Sanu i Wisły graniczy z wszystkimi pozostałymi podkarpackimi krainami turystycznymi. Stanowi „centrum” województwa i skupia mnóstwo miast z bogatą ofertą turystyczną. Kraina ciągnie się przez wiele lokalizacji - od północnej do wschodniej granicy województwa - dzięki temu może zaproponować odwiedzającym wiele atrakcji.

Co wyróżnia Dolinę Sanu i Wisły? Na pewno jest to różnorodność przyrody. To tu możesz poznać zarówno mieszkańców podwodnego świata Sanu, jak i ciekawe gatunki zwierząt czy ptaków mieszkających w lasach. Jednak Dolina Sanu i Wisły to nie tylko przepiękne krajobrazy, a również zwracające uwagę obiekty kulturalne. Ich zwiedzenie pozwoli zgłębić historię regionu. To kraina, które ma wiele do zaoferowania wszystkim spragnionym wrażeń rowerzystom. 

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

POZNAJ WALORY DOLINY SANU I WISŁY

Miasta Doliny Sanu i Wisły

Rejon ten to nie tylko zachwycająca przyroda, ale także mnóstwo miast, w których warto zwiedzić najciekawsze atrakcje, będące zarazem dziedzictwem kultury. Poznaj historie wyjątkowych kamienic, kościołów, cmentarzy, fortyfikacji. Odwiedź stare miasto w Jarosławiu czy Przeworsku, poczuj żydowską kulturę w Leżajsku, zachwyć się twierdzami w Przemyślu. 

Dolina Sanu i Wisły to również małe miasteczka, w których spotkasz wyjątkową społeczność, poczujesz rodzinną atmosferę i skosztujesz pysznych, regionalnych potraw. To właśnie między takimi miasteczkami prowadzą trasy rowerowe, dzięki którym jeszcze lepiej poznasz województwo podkarpackie i panujący w nim klimat. 

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Długie zabudowania z czerwonej cegły z równomiernie rozmieszczonymi łukowato otworami przypominającymi okna, całość otoczona jest niewielkimi wzniesieniami porośniętymi trawą i drzewami

Twierdza Przemyśl - Fort XV Borek

Jasny dworek z czerwonym dachem i balkonem wśród drzew z licznymi kompozycjami różanymi

Zamek Dubiecko – miejsce narodzin „diabła” i biskupa.

Na szlaku podkarpackich zamków

Przy zachodniej granicy województwa w Baranowie Sandomierskim wznosi się majestatyczny zamek. Wzniesiony został pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego i przez kolejne lata przechodził z rąk do rąk wielu właścicieli. Obecnie stanowi obiekt muzealny dostępny do zwiedzania. Mieści się w nim również restauracja i hotel.

Zachwycające budowle można również spotkać w dalszej części Doliny Sanu i Wisły, nieco bardziej na wschód. W niedalekiej odległości znajdują się dwa zamki - w Krasiczynie, Przemyślu i Dubiecku. Ich bogatą historię można podziwiać, zwiedzając zarówno wnętrza budynków, jak i spacerując po rozległych i spokojnych parkach, które często stają się miejscem wielu sezonowych wydarzeń plenerowych. A na wszystkich rowerzystów w przyzamkowych restauracjach czekają pyszna kawa i gorący posiłek. 

Dziecko oraz kobieta jadący na rowerze po drodze obok której stoi biało-brązowa krowa

Dolina Sanu to raj dla tych którzy szukają ciszy i spokoju.

Trójka rowerzystów jadących szutrową drogą pomiędzy polami ze stogami siana

 Trasy rowerowe biegnące „Doliną Sanu i Wisły”.

Czas na relaks nad rzeką

Dolina Sanu i Wisły oferuje wiele tras rowerowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - od spokojnych i rekreacyjnych wycieczek dla całych rodzin, po bardziej wymagające, terenowe trasy z większym przewyższeniem. A kiedy zechcesz odpocząć, znajdziesz odpowiednie do tego miejsca - przy brzegu rzeki lub w lesie.

Wzdłuż rzek znajdują się punkty wypoczynkowe, które mogą okazać się wspaniałym miejscem do zorganizowania pikniku z przyjaciółmi, obserwowania wyjątkowej fauny i flory czy chwili wytchnienia od codziennych problemów.

Naucz się jeździć na rowerze. Nigdy tego nie pożałujesz (Mark Twain)

Najciekawsze trasy

Atrakcje