Dolina Sanu i Wisły

Przez Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

0/5 - 0 opinii
Dystans
27km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 55.32kB
Asfaltowa droga biegnąca wzdłuż łąk, w oddali budynki jednorodzinne i drzewa na wzgórzu

Charakterystyka trasy

Atrakcyjna, widokowa trasa. Prowadzi przez Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. W większości pojedziesz drogami asfaltowymi, na trasie czeka Cię także jeden krótki, lecz stromy zjazd drogą szutrową. Twoja wycieczka zaczyna się i kończy w Dynowie, który jest miejscowością zdecydowanie wartą odwiedzenia.

Dystans
27 km
Przewyższenia
263 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 96%
Inne: 4%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Dynów - Pawłokoma - Sielnica - Dylągowa - Dąbrówka Starzeńska - Dynów

Start

  • 1
    Dynów
    0 km
    Dynów

    Zaczynamy od Dynowa. To dobre miejsce startowe. Na ul. Sanowej znajduje się Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), gdzie możesz zostawić samochód. Początek wycieczki przebiega wzdłuż rzeki San. Po około jednym kilometrze przekrocz most na rzece i skręć w lewo. 

    Pętla Przez Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego prowadzi czerwonym szlakiem rowerowym. Jednak jego oznakowanie w terenie jest dosyć słabe, dlatego posiłkowanie się mapą będzie niezbędne. Przed Tobą pierwszy podjazd do wsi Pawłokoma.

  • 2
    Pawłokoma
    5.4 km
    Pawłokoma

    W tej wsi możesz zobaczyć pozostałości dawnej cerkwi greckokatolickiej. Pochodzi ona z 1909 r., jednak została rozebrana w latach 60. XX w. Obecnie została po niej tylko murowana dzwonnica.

    Dalej jedziesz wzdłuż granicy doliny Sanu w kierunku przeprawy promowej, a następnie nowego mostu. 

  • 3
    Sielnica
    10.8 km
    Sielnica

    Na tym etapie trasy czeka Cię jazda pod górkę. Mijasz kolejną miejscowość - Sielnicę.

  • 4
    Dylągówka
    13.6 km
    Dylągówka

    W tej wsi znajdziesz neoromański kościół pw. św. Zofii. Warto zwrócić uwagę na ołtarz, który datowany jest na 1700 r. 

    Wyjeżdżając z Dylągówki, rozpoczynasz stromy zjazd drogą szutrową do doliny potoku Kruszelnica. Po drodze napotkasz miejsce odpoczynkowe. Przy nim skręć w prawo, wymiń pole namiotowe i stąd asfaltową drogą łagodnie zjedź do Dąbrówki Starzeńskiej.

  • 5
    Dąbrówka Starzeńska
    22.9 km
    Dąbrówka Starzeńska

    Przejeżdżając przez miejscowość, zwróć uwagę na jej zabytkową drewnianą zabudowę.

    Po dojeździe do drogi głównej skręć w prawo. Przed skrzyżowaniem znajduje się kolejne na trasie Miejsce Obsługi Rowerzystów. 

    W Dąbrówce warto też zatrzymać się na chwilę przy ruinach zamku Stadnickich. Znajdują się one w rozległym parku. To dobre miejsce na odpoczynek i zapoznanie się z ciekawą historią rodu Stadnickich. 

    Przed Tobą ostatni fragment trasy. Prowadzi on dosyć ruchliwą drogą (częściowo z wydzieloną ścieżką dla rowerów).

  • 6
    Dynów
    27 km
    Dynów

    Dojeżdżasz do mostu, który przekraczałeś na początku pętli. To znaczy, że zbliża się koniec Twojej rowerowej wycieczki. Warto jednak pozostać jeszcze w Dynowie i zatrzymać się na rynku, by zobaczyć charakterystyczną małomiasteczkową zabudowę. Można tu podziwiać urokliwe kamienice, pomnik Władysława Jagiełły czy kościół pw. św. Wawrzyńca. Jest to także dobre miejsce do zregenerowania sił po podróży i skosztowania regionalnych potraw. Od mostu do rynku dojedziesz drogą wojewódzką nr 835, a dokładniej ulicą Piłsudskiego.