Rzeszów - miasto i region

Rowerem po rzeszowskich pałacach

0/5 - 0 opinii
Dystans
38km
Czas
4h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 80.01kB
Dwójka rowerzystów w czarnych strojach i kaskach jadąca na rowerach na tle zielonej polany i gęstego lasu w oddali

Charakterystyka trasy

Swoją wycieczkę rozpocznij w sercu Rzeszowa, w okolicach zamku Lubomirskich. Podczas 38-kilometrowej wyprawy czekają na Ciebie dwa większe podjazdy. Większość drogi poprowadzi Cię mniejszymi, otaczającymi Rzeszów przedmieściami. Mijane po drodze dawne posiadłości arystokracji pozwolą Ci głębiej poznać niegdysiejszą architekturę. Trasa stanowi pętlę, więc po prawie 5-godzinnej podróży wrócisz do miejsca startowego.

Dystans
38 km
Przewyższenia
473 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
13
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów, Most Zamkowy - Os. Słocina - Os. Święty Roch - Os. Matysówka - Tyczyn - Hermanowa - Os. Budziwój - Dębina - Rzeszów, Most zamkowy

Start

 • 1
  Rzeszów, Most Zamkowy
  0 km
  Rzeszów, Most Zamkowy

  Zanim wyruszysz w wycieczkę wokół Rzeszowa, odwiedź te dwa ważne punkty na mapie.

  Pierwszym z nich jest Zamek Lubomirskich w Rzeszowie, zlokalizowany przy placu Śreniawitów. Początek budowy tego historycznego obiektu przypada na wiek XVII. Inicjatorem powstania zamku był Mikołaj Spytek Ligęza. W późniejszym czasie obiekt trafił w posiadanie Lubomirskich. Po rozbiorach zamek przekształcono w więzienie i pełnił tę funkcję aż do 1981 r. Obecnie budowla stanowi siedzibę rzeszowskiego Sądu Okręgowego.

  Drugim punktem jest letni pałac Lubomirskich, zlokalizowany przy ul. Jana Dekerta. Budowla powstała w latach 90. XVII w. Stanowi przykład późnobarokowej architektury. Niegdyś była miejscem, w którym Lubomirscy mogli oddać się rozrywkom czy spacerom po okazałym ogrodem w stylu francuskim. Obecnie właścicielem rezydencji jest Okręgowa Izba Lekarska.

  Po zwiedzaniu przejedź przez most na Wisłoku (Most Zamkowy), a następnie podążaj za znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo wzdłuż alei Kopisto i Rejtana. Na skrzyżowaniu dróg skręć w al. Niepodległości (droga krajowa nr 94). Następnie skręć w prawo w ul. Paderewskiego. Będziesz przejeżdżać przez trzy różne, rzeszowskie osiedla.

 • 2
  Słocina
  5 km
  Słocina

  Gdy miniesz park z dworem i zobaczysz w oddali neogotycki kościół, skręć na skrzyżowaniu w ul. św. Rocha. Jedź tą ulicą około 2 km aż do następnego osiedla.

 • 3
  Os. Święty Roch
  7 km
  Os. Święty Roch

  Jedź ul. św. Rocha wzdłuż przydrożnych domostw. Na skrzyżowaniu dróg jedź w prawo - na ul. św. Walentego.

 • 4
  Os. Matysówka
  9 km
  Os. Matysówka

  Z ul. św. Walentego skręć na rozwidleniu dróg w ul. Pienińską i jedź nią aż do Łanów Tyczyńskich. Ul. Łany dojedziesz do Tyczyna. By dojechać do kolejnej atrakcji na tej trasie, skieruj się w ul. Mokra Strona, na następnie ul. Kościuszki będącej równocześnie drogą wojewódzką nr 878. Skręć w ul. Świętego Krzyża i jedź nią aż do ul. Grunwaldzkiej. Następnie tą ulicą dojedziesz do parku z pałacem.

 • 5
  Tyczyn
  15 km
  Tyczyn

  Jednym z najsłynniejszych miejsc w Tyczynie jest zespół pałacowo-parkowy. W skład tego zespołu wchodzi spichlerz, oficyna, pałac, stajnia oraz oczywiście park. Najbardziej okazałą część kompleksu stanowi wzniesiony dla rodziny Wodeckich w latach 1862-1869 pałac. Na przestrzeni lat ulegał on wielu przebudowom, jednak do dziś zachował się m. in. zewnętrzny wystrój budynku, określany jako eklektyczny. Pałac po II wojnie światowej został zaadaptowany na szkołę. Obiekt znajduje się na ul. Parkowej. Po chwili odpoczynku wróć ul. Grunwaldzką, a następnie w Rynek i w ul. Mickiewicza.

  Po opuszczeniu Tyczyna czeka Cię podjazd w kierunku Hermanowej. Jedź ul. Mickiewicza. Na skrzyżowaniu, przy którym

  zobaczysz krzyż, skręć w drogę zgodnie ze znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

 • 6
  Hermanowa
  19 km
  Hermanowa

  Podążaj za znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Dalsza część trasy poprowadzi Cię głównie przez leśny obszar. Przy drodze znajdziesz punkt MOR, a niedaleko od niego bar z amerykańskimi posiłkami. Jedź ul. Podleśną

 • 7
  Os. Budziwój
  27 km
  Os. Budziwój

  Po kilku następujących po sobie zjazdach i podjazdach dotrzesz do osiedla Budziwój. Na skrzyżowaniu wybierz ulicę Jana Pawła II.

 • 8
  Dębina
  30 km
  Dębina

  Cały czas podążaj ul. Jana Pawła II, a następnie ul. Kwiatkowskiego. Za oznaczeniami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo skręć w lewo. Reszta trasy przebiegnie wzdłuż Wisłoka, gdzie możesz się odprężyć i podziwiać widoki. Gdy dojedziesz do mostu Karpackiego, udaj się na ul. Podwisłocze, którą dojedziesz do Mostu Zamkowego.

 • 9
  Rzeszów, Most Zamkowy
  38 km
  Rzeszów, Most Zamkowy

  To koniec Twojej rowerowej wycieczki po okolicach Rzeszowa. Będąc w tym rejonie, warto jeszcze pospacerować po rzeszowskim rynku z atrakcyjną trasą podziemną.