Rzeszów - miasto i region

Na północ od Rzeszowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
50km
Czas
2h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 76.15kB
Droga gruntowa prowadząca przez jesienny las z pomarańczowymi liśćmi na drzewach i podłożu

Charakterystyka trasy

Prosta i łatwa trasa dla każdego, nawet dla starszych dzieci. Dystans 50 km oraz mieszanka asfaltowych i polnych dróg nie męczą, ale też nie dają złudzenia popołudniowego spacerku. Nawigowanie po trasie jest proste – punkty orientacyjne są doskonale widoczne na równinie. Długi odcinek prowadzący przez las pozwoli odetchnąć świeżym powietrzem. To typowa trasa krajobrazowa.

Dystans
50 km
Przewyższenia
149 m
Czas
2h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 73%
Szuter: 19%
Inne: 8%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
12
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Miłocin – Zapora Bobrów – Mrowla – Rzeszów

Start

  • 1
    Miłocin
    0 km
    Miłocin

    Wycieczkę rozpoczynamy przy przystanku kolejowym Rzeszów-Miłocin. Wyrusz na północny zachód, w głąb osiedla domów jednorodzinnych. Jedziesz ul. Św. Huberta, a wezwanie, pod którym funkcjonuje pobliski kościół, podkreślają związek okolicy z myślistwem i łowiectwem. Nie zbaczaj z drogi, zaplanowana zmiana kierunku będzie miała miejsce dopiero w Rudnej Wielkiej, zaraz za kościołem. Świątynia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus pomimo wyraźnego stylu barokowego, jest nowa, poświęcona dopiero w 1936 roku. Zwraca uwagę typowa dla Podkarpacia dzwonnica parawanowa o 3 arkadach. Gdy dojedziesz do Rudnej Małej drogą na grobli, na skrzyżowaniu skręć w lewo, a po 30 m lekko w prawo. Wąską drogą dojedziesz do autostrady A4. Wykorzystaj przepust pod tą trasą. Na drugim skrzyżowaniu za autostradą skręć w lewo, by przejechać między stawami. Jeśli odbijesz 100 m w prawo, trafisz na grodzisko. To mały wzgórek na cyplu pomiędzy stawami. Jedź przed siebie wzdłuż autostrady. Za kolejnym przepustem odbij lekko w prawo na Bratkowice. Dojedź do kościoła i skręć w prawo. Przejedziesz obok parku dworskiego i wkroczysz w las. Po 2,2 km skręć w lewo. Przed Tobą 7 km leśnej drogi. Po 3,8 km skręć w prawo i lekkim łukiem w lewo kieruj się dalej na zachód. Jeśli zdecydujesz się pojechać kilometr na północ, trafisz na Rezerwat Przyrody Zabłocie, gdzie chronione są dzikie obszary Puszczy Sandomierskiej i siedliska ptaków.

  • 2
    Zapora bobrów
    23 km
    Zapora bobrów

    Przy wyjeździe z lasu na Tuszymce znajduje się zapora bobrów. Wnikliwy obserwator dostrzeże ślady działalności tych zwierząt – okorowane przy ziemi drzewa i ślady zębów. Część pni leży powalona. Są też widoczne tamy, wstrzymujące bieg rzeki i tworzące rozlewiska. Wyjechawszy z drogi leśnej, skręć w lewo, na południe. Dojedziesz do Czarnej Sędziszowskiej – na skrzyżowaniu skręć w prawo. Po 2 km dojedziesz do kościoła z ładną ceglaną dzwonnicą parawanową. Skieruj się na wiadukt nad autostradą i dojedź do Krzywej. Warto zboczyć tam z drogi na lądowisko Bauerówka, gdzie miejscowy kolekcjoner zgromadził kilka maszyn wojskowych i cywilnych. Są to 2 radzieckiej produkcji myśliwce MiG-21 i 2 MiG-23, polski samolot szkolny TS-11 Iskra oraz – największy z nich wszystkich – pasażerski Iliuszyn Ił-18 o czterech silnikach. Przy remizie OSP odbij w pola, prosto na wschód. Upewnisz się, że obrałeś właściwą trasę, gdy miniesz figurę św. Jana Nepomucena. Dalej na rozstaju dróg wybierz prawy zjazd, na Poręby Pierwsze. Podążaj utwardzoną drogą, a na skrzyżowaniu w lesie skręć w prawo, omijając Poręby Drugie. Po 840 m skręć w lewo i dalej przez 4 km wzdłuż głównej drogi. Na końcu lasu miniesz stację uzdatniania wody. We wsi skręć ku autostradzie i wjedź na drogę serwisową, skręcisz ku wsi dopiero za budynkami małej fabryki.

  • 3
    Mrowla
    43 km
    Mrowla

    Przy neogotyckim kościele pw. św. Jana Ewangelisty skręć w prawo, a po 280 m w lewo. Przejedziesz nad drogą ekspresową S19, mijając stadion i strzelnicę. Miniesz znany Ci już kościół w Rudnej Wielkiej i prostą drogą wrócisz do punktu startowego.

  • 4
    Rzeszów-Miłocin
    50 km
    Rzeszów-Miłocin

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu przystanku kolejowego Rzeszów-Miłocin.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?