Bieszczady

Po wschodniej części Parku Krajobrazowego Gór Słonnych

0/5 - 0 opinii
Dystans
32km
Czas
4h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 45.55kB
Rowerzysta w niebieskiej kurtce na czerwono-czarnym rowerze, jadący w prawą stronę po asfaltowej drodze, w tle brązowe krzewy i błękitne niebo

Charakterystyka trasy

Przed Tobą wycieczka po wschodniej części Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Trasa rowerowa, która będzie prawdziwą gratką dla osób poszukujących ciszy, spokoju i otoczenia przyrody. Większość drogi wiedzie przez doliny i lasy. Podczas wycieczki możesz zwiedzić kilka zabytków architektury sakralnej. Ale to nie wszystko - ciekawą propozycją na trasie jest również Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze czy Muzeum Młynarstwa i Wsi. Ta wycieczka to mieszanka jazdy wzdłuż zurbanizowanych ciągów komunikacyjnych i dzikich, choć kiedyś zamieszkanych dolin. 

Dystans
32 km
Przewyższenia
358 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 59%
Szuter: 29%
Inne: 12%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Ustrzyki Dolne - Jasień - Jałowe Dolne - Bandrów Narodowy - Stebnik (Steinfels) - Krościenko - Brzegi Dolne - Ustrzyki Dolne

Start

  • 1
    Ustrzyki Dolne
    0 km
    Ustrzyki Dolne

    Tu zaczyna się Twoja wycieczka - z rynku w Ustrzykach Dolnych.

    Jedź główną ulicą w kierunku wschodnim, a po chwili odbij w prawo, w ulicę Kolejową, którą dotrzesz do drogi wojewódzkiej nr 896. Po drodze miniesz zabytkowy młyn. 

    W Ustrzykach znajdziesz sporo atrakcji. Możesz odwiedzić m.in.:

    1. Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze

    Muzeum mieści się przy rynku w Ustrzykach, dlatego możesz zdecydować, czy chcesz je zobaczyć na początku, czy na końcu swojej wycieczki. Zawiera ekspozycję fauny i flory, historii i geologii Bieszczadów. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. 9:00-17:00, a w okresie jesienno-zimowym od 8:00 do 16:00.

    2. Greckokatolicka cerkiew w Ustrzykach Dolnych

    Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP pochodzi z 1874 roku. Jest murowaną dwudzielną świątynią z ikonostasem. Posiada również dzwonnicę z 1847 roku.

    3. Muzeum Młynarstwa i Wsi

    Muzeum mieści się w zabytkowym młynie. Możesz w nim poznać technikę wyrobu mąki przy użyciu drewnianych urządzeń. To jedyne takie muzeum w Bieszczadach, a co więcej - znajduje się w nim restauracja, w której można posmakować dań mącznych. Obiekt otwarty jest codziennie od 10:00 do 18:00. Bilet normalny kosztuje 9,80 zł, a ulgowy - 7,50 zł.

    Przy młynie skręć w prawo i przez kolejne 3 km jedź drogą wojewódzką na południe. Po lewej stronie zobaczysz murowany kościół – Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu.


     

  • 2
    Jasień
    2.4 km
    Jasień

    Murowany rzymskokatolicki kościół parafialny w Jasieniu z barokowym wystrojem wnętrza i dzwonnicą kościelną obok pochodzi z II połowy XVIII w. Od 1968 r. świątynia jest Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej z cenną ikoną Maryi z Dzieciątkiem.

    Dojeżdżasz do bocznej odnogi i skręcasz w lewo na Bandrów Narodowy. Trafiasz tu na niebieski szlak rowerowy, który będzie Ci towarzyszył aż do Krościenka.

  • 3
    Jałowe Dolne
    6.4 km
    Jałowe Dolne

    W tej wsi możesz zwiedzić dawną drewnianą trójdzielną cerkiew greckokatolicką pw. św. Mikołaja z 1903 roku oraz ruiny kaplicy grobowej. We wnętrzu świątyni zachowały się fragmenty ikonostasu z 1902 r. umieszczone na ścianach nawy i prezbiterium, a obok niej dzwonnica. Dziś budynek służy jako kościół filialny pw. Niepokalanego Serca NMP. 

  • 4
    Bandrów Narodowy
    9.6 km
    Bandrów Narodowy

    Na skrzyżowaniu w Bandrowie Narodowym skręć w lewo i jedź dolinami potoków Królówka i Stebnik do Krościenka. Po drodze przejedź przez wyludnioną dziś wieś Stebnik (Steinfels). 

  • 5
    Stebnik
    16.7 km
    Stebnik

  • 6
    Krościenko
    23.6 km
    Krościenko

    W Krościenku, przed mostem na Strwiążu, zwróć uwagę na ukrytą w kępie drzew po lewej stronie, drewnianą cerkiew pw. Narodzenia NMP. Została ona wybudowana w 1794 roku, a w 1971 roku została przejęta przez kościół katolicki. Żeby ją zwiedzić, musisz udać się w lewo. 

    Po dotarciu do drogi krajowej skręć w lewo i jedź nią przez 8 km, mijając Brzegi Dolne, aż do Ustrzyk Dolnych.

  • 7
    Brzegi Dolne
    29 km
    Brzegi Dolne
  • 8
    Ustrzyki Dolne
    31.8 km
    Ustrzyki Dolne

    Twoja rowerowa wycieczka kończy się w miejscu startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?