Bieszczady

Przez Sine Wiry

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 72.24kB
Rowerzysta na rowerze w niebieskiej kurtce i kasku, jadący po piaszczystej drodze pod górę, w tle jasne niebo

Charakterystyka trasy

Trasa zlokalizowana jest w centrum Bieszczadów. Zaczyna się i kończy w Bukowcu. Technicznie można uznać ją za łatwą, ponieważ wiedzie drogami asfaltowymi i szutrowymi. Jednak jej utrudnienie mogą stanowić podjazdy (w tym dwa dość wymagające). Pamiętaj, że wysiłek włożony w jazdę opłaci się. Trasa prowadzi w piękne, zalesione, odludne miejsca, w których napotkasz liczne ślady dawnych wsi i poznasz historię ich mieszkańców. Jest to także wspaniała okazja, by zobaczyć dziką przyrodę doliny Wetlinki.

Dystans
33 km
Przewyższenia
993 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 25%
Szuter: 75%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Bukowiec (Otaczarnia) - Studenne - Łuh - Zawój - Łopienka - Polanki - Terka - Bukowiec (Otaczarnia)

Start

  • 1
    Bukowiec (Otoczarnia)
    0 km
    Bukowiec (Otoczarnia)

    Twoja trasa zaczyna się w Bukowcu. Jazdę rozpocznij z parkingu leśnego przy bieszczadzkiej obwodnicy na wschodnim skraju Bukowca (Otaczarnia) i kieruj się drogą szutrową na południe, początkowo za znakami ścieżki przyrodniczej. Dojeżdżając do skrzyżowania dróg, skręć w prawo.

  • 2
    Studenne
    5.8 km
    Studenne

    Możesz eksplorować tereny dawnej wsi Studenne, która została całkowicie zniszczona po II wojnie światowej. Kiedyś można było znaleźć tu cmentarz oraz cerkiew, a także karczmę żydowską. Teraz jedź w kierunku dawnej wsi Łuh.

  • 3
    Łuh
    12.7 km
    Łuh

    Obecnie dolina Wetlinki jest opustoszała. Kiedyś była licznie zasiedlona przez mieszkańców wsi Łuh, Zawój i Jaworzec. Na rozwidleniu dróg skręć w prawo.

  • 4
    Zawój
    15.5 km
    Zawój

    Znajduje się tu Rezerwat leśno-krajobrazowy Sine Wiry. Jego celem jest ochrona środowiska naturalnego rzeki Wetliny. To miejsce, gdzie na obydwu brzegach rozciąga się las bukowo-jodłowy. Rośnie tu wiele gatunków roślin. To co wyróżnia rezerwat, to rzeczne progi skalne i strome urwiste brzegi. 

    Możesz tu odpocząć i cieszyć się pięknem bieszczadzkiej przyrody. Na terenie rezerwatu istnieją też pozostałości kilku nieistniejących dziś wsi. Dla upamiętnienia wysiedlonych mieszkańców tych miejscowości stworzono ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Bieszczady Odnalezione” wzdłuż doliny Wetlinki. 

    Dalej jedź drogą, a przy drodze asfaltowej, skręć w prawo, a po chwili w lewo. Pojedziesz szutrową drogą, by zobaczyć interesującą cerkiew w Łopience. 

  • 5
    Łopienka
    22.4 km
    Łopienka

    W Łopience znajduje się cerkiew unicka pw. św. Paraskewi. Świątynię wzniesiono prawdopodobnie w 1 połowie XIX w. We wnętrzu znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łopieńskiej, a nieopodal źródełko, którego wody uznawane są za uzdrawiające. Obok cerkwi znajduje się też mała kaplica grobowa, drewniana dzwonnica oraz cmentarz. Natomiast nieopodal świątyni rośnie stara lipa z dziuplą, która według wielu osób przypomina wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wróć drogą szutrową do drogi asfaltowej i kieruj się do wsi Polanki.

  • 6
    Polanki
    27 km
    Polanki

    Polanki to miejscowość mijana w drodze powrotnej do Bukowca. Przejeżdżając przez nią, napotkasz m.in. Kapliczkę Szczęśliwego Powrotu. Z  kapliczką związane jest kilka regionalnych legend, mówiących o jej powstaniu. Kieruj się na północ do Terki.   

  • 7
    Terka
    30 km
    Terka

    Twoja wycieczka zbliża się do mety. W Terce znajdziesz noclegi oraz miejsca, w których zjesz smaczne, regionalne potrawy.  Polecamy wybrać się do popularnej Gospody Pod Monastyrem czy Smażalni pstrąga Córka. Ostatni kilometr trasy pokonasz drogą wojewódzką nr 894.

  • 8
    Bukowiec (Otoczarnia)
    33.3 km
    Bukowiec (Otoczarnia)

    Twoja wycieczka rowerowa kończy się w miejscu startowym.