Rzeszów - miasto i region

Serpentynami w okolicach Brzozowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
38km
Czas
2h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 83.89kB
Okolice Brzozowa

Charakterystyka trasy

Trudna trasa, głównie z uwagi na liczne wzgórza i wiodące na nie serpentyny, które trzeba pokonać. Po drodze poznasz, co to wysiłek wdrapywania się na wzgórza i odpoczniesz na zjazdach. Znajdziesz tu też liczne zabytki architektury sakralnej, świeckiej, założenia parkowe i pomniki.

Dystans
38 km
Przewyższenia
564 m
Czas
2h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Brzozów – Izdebki – Blizne – Brzozów

Start

 • 1
  Brzozów
  0 km
  Brzozów

  Jak w wielu innych naszych podróżach, tak i tu wybierzemy jako punkt startowy rynek. Urbanistyka małego miasta galicyjskiego została w Brzozowie świetnie zachowana – układ rynku i całego centrum miasta ma już niemal 600 lat, ponieważ wyznaczony został w trakcie lokacji pod koniec XIV wieku. Płyta nie jest równa, pochyla się w stronę północną. Większość kamienic powstała w XIX wieku i utrzymane są w stylach secesyjnym lub neoklasycznym. Ratusz miejski, obecnie siedziba muzeum, jest również neoklasyczny, z czterokondygnacyjną wieżą z zegarem i wymuszoną asymetrią schodów głównych. Wyjedź z rynku ul. Mickiewicza, a następnie ul. Kościuszki zjeżdżając w dół łagodnego zbocza. Na rozjeździe przy eleganckiej neoklasycznej kamienicy trzymaj się prawej strony. Przejedziesz nad Stobnicą i ul. Legionistów dotrzesz do ronda, które przejedź prosto, wybierając zjazd w ul. Bohaterów II wojny światowej. Kilka minut za granicą miasta trafisz na Przysietnicę. To duża i długa wieś. Miniesz kolejno cmentarz, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 i wjedziesz do rosnącego na wzniesieniu lasu. Po drodze znajdziesz pomnik żołnierzy Armii Krajowej, i wyjedziesz na opłotkach Izdebek. 


   

 • 2
  Izdebki
  12.2 km
  Izdebki

  Do centrum wsi musisz się wspiąć po serpentynach, z których będziesz mieć doskonały widok na dolinę. Odpocznij wśród drzew w parku dworskim. Dwór utrzymany jest w stylu neoklasycznym, położony nad zalewem. Uwagę zwraca portyk z 4 kolumnami podpierający obszerny balkon i symetryczna konstrukcja całości. Koło stadionu, przejechawszy przez mały mostek, skręć w lewo. Miniesz boisko Orlik, szkołę i neogotycki kościół. Jadąc dalej, zauważysz kolejną szkołę. Wyjazd ze wsi zauważysz dzięki serpentynom ukrytym w lesie. W odległości 3,5 km za serpentynami, przy prostym metalowym krzyżu odbij ostro w lewo. Będzie to droga do Golcowej, prowadząca, ponownie, przez las leżący na wzgórzu, który pokonasz, trawersując po zboczu. Będą to blisko 4 km wąskiej drogi asfaltowej. W Golcowej skręć w prawo na głównej drodze, a po 700 m ostro w lewo, zgodnie z drogowskazem na Blizne. Przez dość strome wzgórze, asfaltową drogą wśród drzew przejedziesz do kolejnej doliny. Uważaj na zjeździe, by nie pędzić zbyt szybko.


   

 • 3
  Blizne
  30.8 km
  Blizne

  Skręć w drogę wojewódzką nr 886 w lewo, a po 200 m w prawo. Dwa ostre zakręty i przekroczysz Stobnicę. Przy drewnianym krzyżu na skrzyżowaniu wybierz lewą stronę. Jedziesz przez Starą Wieś koło Brzozowa. Ciekawym miejscem jest barokowa bazylika i ogród biblijny po drugiej stronie Stobnicy. Jadąc dalej na południe, trafisz na skrzyżowanie ul. Bema i Kościuszki koło eleganckiej kamienicy, którą już mijałeś. Skręć w prawo, by wdrapać się z powrotem na rynek.


   

 • 4
  Brzozów
  38.1 km
  Brzozów

  Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.