Ujęcie fragmentu głowy biało-szarego konia z ciemną grzywą

Roztocze

Roztocze. Połączenie dzikiej przyrody, świeżego powietrza, krystalicznie czystej wody oraz ciekawej, zapomnianej historii. Najbardziej nasłoneczniony region w kraju. Dom wielu roztoczańskich zwierząt. Miejsce, w którym możesz wypocząć aktywnie lub wręcz przeciwnie - poleniuchować w ciszy i spokoju. Zielona kraina, pełna malowniczych lasów i pól, słynąca z wapiennych przydrożnych krzyży.

Bogactwo Roztocza Wschodniego

Roztocze to kraina geograficzna położona we wschodniej Polsce, na terenie dwóch województw - podkarpackiego i lubelskiego. Część leżąca w granicach Podkarpacia to Roztocze Wschodnie. Jego powierzchnia zajmuje niemal 220 km2. Region ten słynie przede wszystkim ze swoich walorów krajobrazowych. Liczne wzniesienia przecinają sieci wąwozów i jarów. Na rzekach i potokach szumią niewielkie wodospady, a wszystko otaczają zielone pola, łąki i gęste lasy. Naturalne bogactwo Roztocza stanowią źródła mineralne i borowina pozyskiwana z liczących tysiące lat torfowisk.

Bogactwo przyrodnicze, a także historyczne i kulturalne Roztocza sprawia, że to miejsce atrakcyjne turystycznie. Przyciąga do siebie pieszych i rowerzystów licznymi doskonale oznakowanymi szlakami.

Trzy biało-brązowe i dwa brązowe konie pasące się na trawie na tle drzew i białego fragmentu budynku

Odkryj Roztocze - doświadcz bliskości natury!

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Roztoczańska flora i fauna

Na Roztoczu spotkasz wiele chronionych lub zagrożonych wyginięciem zwierząt. Są to m.in. owadożerne rosiczki, łosie, bobry, orliki krzykliwe, orzełki włochate, puchacze czy puszczyki uralskie. Podczas eksplorowania Roztocza koniecznie wsłuchuj się w jego odgłosy. Potrafią zaskoczyć!

Unikalna przyroda i zabytki sprawiły, że Roztocze wpisano do listy UNESCO jako transgraniczny rezerwat biosfery bogaty w cenne zasoby przyrodnicze.

Drewniane ogrodzenie na tle starej, drewnianej cerkwi wśród wysokich traw i drzew

Cerkiew św. Paraskewy w Łówczy.

Jasny budynek z podcieniami i poddaszem o drewnianym wykończeniu otoczony żółtymi i pomarańczowymi kwiatami

Narol - Naturalnie na Roztoczu.

Jasny, opuszczony pałac z wieloma oknami na dwóch kondygnacjach

Pałac Łosiów z XVIII w.

Zakup roweru jest wydarzeniem transcendentalnym, podobnym do małżeństwa: nabywasz partnera. (Dervla Murphy)

Roztocze na dwóch kółkach

Malownicze krajobrazy, liczne polne i leśne ścieżki, mały ruch samochodowy - wszystko to sprawia, że Roztocze to wspaniałe miejsce dla miłośników rowerowych podróży. Nada się zarówno dla kolarzy lubiących sportowy styl jazdy (na trasach znajdziesz odcinki terenowe i podjazdy), jak i tych, którzy stawiają na rekreacyjne, krajoznawcze wypady (podczas jazdy natkniesz się na drewniane cerkwie, porzucone cmentarze, przydrożne krzyże, ukryte bunkry). Przez tereny Roztocza Wschodniego przebiega dobrze znany rowerzystom Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

CZERP ENERGIĘ Z NATURY

Na styku kultur

Roztocze to dom wielu kultur i religii. Przed wojną spotykały się tu tradycje polskie, ukraińskie, żydowskie i niemieckie. Pamięć o nich wciąż jest żywa.

Roztocze usiane jest też obiektami sprzed wieków, takimi jak chociażby Las w Nowinach Horynieckich, kryjący pradawną Świątynię Słońca. Liczne tajemnicze schrony z czasów II wojny światowej, a także stare, drewniane cerkwie, jak np. ta w Radrużu wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są porosłe lasem cmentarze, intrygujące, samotne białe krzyże z bruśnieńskiego kamienia. Te relikty to ślad po dawnych mieszkańcach Kresów. Wspaniale oddają jego wielokulturowość.

Obecnie Roztocze Wschodnie rozwinęło się turystycznie. Znajdziesz tu liczne kwatery agroturystyczne. Możesz odwiedzić popularne, acz spokojne miejsce turystyczne - miejscowość uzdrowiskową - Horyniec-Zdrój.

Na Roztoczu każdy znajdzie coś dla siebie. Ty też!

Atrakcyjność Roztocza przejawia się m.in. w jego uniwersalności. To miejsce, które sprzyja wypoczynkowi. Dobrze czują się tu osoby w każdym wieku. Pobyt przebiega tu w zgodzie z naturą, a czas płynie cicho i spokojnie. Dla aktywnych - długie spacery, jazda rowerem, a dla szukających wyciszenia - wylegiwanie się na słońcu, odpoczynek przy szumie drzew i rzek…

Atrakcje