Roztocze

Po okolicach Cieszanowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
43km
Czas
4h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 60.13kB
Asfaltowa droga z kilkoma drzewami na poboczu z prawej strony i słupem metalowym z lewej, w tle pomarańczowe zachodzące słońce

Charakterystyka trasy

Wycieczka ta będzie odpowiednia dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie przyrody. Pętla, która zaczyna się i kończy w Cieszanowie, wiedzie przez roztoczańskie pola i lasy, gdzie możesz spotkać kamienne bruśnieńskie krzyże i dawne, drewniane cerkwie. Te elementy krajobrazu są bezpośrednio związane z kulturą i tradycją podkarpackiej części Roztocza, o czym będzie można się przekonać podczas jazdy. W większości trasa pokrywa się z wytyczonym już czerwonym szlakiem rowerowym, na którym znajdziesz również kilka miejsc do odpoczynku. 

Dystans
43 km
Przewyższenia
200 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 74%
Szuter: 14%
Piasek: 12%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Cieszanów – Nowe Sioło – Podemszczyzna – Nowe Brusno – Chotylub – Gorajec – Kowalówka – Cieszanów

Start

  • 1
    Cieszanów
    0 km
    Cieszanów

    Tę wycieczkę rowerową warto zacząć na parkingu przy kompleksie wypoczynkowym Wędrowiec na obrzeżach Cieszanowa. Z parkingu kieruj się główną drogą wzdłuż stawów na rzece Brusience. Po prawej stronie zobaczysz dawny dwór Gnoińskich, który pochodzi z 1. poł. XIX wieku. Kiedy miniesz dawne zabudowania, na skrzyżowaniu skręć w prawo, następnie jedź prosto i skręć w lewo w kierunku Nowego Sioła.

  • 2
    Nowe Sioło
    2 km
    Nowe Sioło

    W Nowym Siole przy drodze możesz podziwiać dawną, murowaną cerkiew. Jedź prosto w kierunku Rezerwatu Jedlina. Leży on na terenie wsi i graniczy z Roztoczańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Jego celem jest ochrona starodrzewu jodłowego. Najstarsze jodły mają tu nawet 150 lat! W rezerwacie można również spotkać rzadkie gatunki roślin górskich, np. sałatnicę leśną czy bez koralowy. 

    Po drodze zobaczysz wiele kamiennych krzyży, które są charakterystycznym widokiem w tej części Roztocza. Są to pamiątki po lokalnej kamieniarce bruśnieńskiej. Będzie również okazja, by odpocząć przy parkingu leśnym z wiatą i miejscem na ognisko. 

    Po zwiedzaniu rezerwatu jedź prosto w kierunku Podemszczyzny. By tam dotrzeć, na najbliższym skrzyżowaniu skręć w lewo.

  • 3
    Podemszczyzna
    12.3 km
    Podemszczyzna

    Teraz jedź w kierunku Nowego Brusna. Po drodze miniesz kilka krzyży. Gdy dojedziesz do rozwidlenia dróg, zobaczysz cerkwisko z ruinami dzwonnicy. Wybierz drogę po prawej stronie i leśną ścieżką jedź do Nowego Brusna. Towarzyszyć Ci będzie niebieski szlak pieszy. 

  • 4
    Nowe Brusno
    16.6 km
    Nowe Brusno

    Nowe Brusno to wieś, w której warto się zatrzymać, by zobaczyć drewnianą cerkiew pw. św. Paraskewy. Cerkiew ta została wzniesiona w 1. poł. XVIII wieku. Świątynia do 1947 roku stanowiła kościół filialny należący do parafii w Starym Bruśnie. Niestety później opustoszała i przez wiele lat nie była używana. Dopiero w drugiej dekadzie XXI roku przeprowadzono prace konserwatorskie i przywrócono ją do formy, którą znano z XIX-wiecznych rysunków. Obecnie właścicielem cerkwi jest Muzeum Kresów w Lubaczowie.

    Po zobaczeniu cerkwi na skrzyżowaniu skręć w lewo i jedź prosto, po drodze mijając kolejne krzyże kamienne. Gdy dojedziesz do skrzyżowania, przy którym stoi krzyż pańszczyźniany z 1848 roku, jedź prosto Szlakiem Ikon aż do wsi Chotylub.

  • 5
    Chotylub
    23.5 km
    Chotylub

    Chotylub to wieś opustoszała po II wojnie światowej. Kiedyś niemal połowę jej ludności stanowili Ukraińcy. Przy drodze ujrzysz tu drewnianą XIX-wieczną cerkiew greckokatolicką. Za nią znajduje się skrzyżowanie, na którym należy skręcić w prawo, a następnie we wsi Dąbrówka w lewo. Na kolejnym skrzyżowaniu zobaczysz kapliczkę sybiraków. Wybierz drogę po prawej stronie i jedź nią aż do Gorajca.

  • 6
    Gorajec
    28.8 km
    Gorajec

    W Gorajcu warto zatrzymać się w dwóch punktach, zlokalizowanych w niewielkiej odległości od siebie. Pierwszym z nich jest Chutor Gorajec. Jest to gospodarstwo agroturystyczne, ośrodek kultury i kultywowania tradycji. Jednak jak podkreślają sami gospodarze, jest to przede wszystkim miejsce spotkań wspaniałych ludzi. Co roku w lipcu odbywa się tu festiwal „Folkowisko”. Natomiast po drugiej stronie drogi znajdziesz cerkiew pw. Narodzenia NMP. Świątynia pochodzi z końca XVI w. Jest uznawana za jeden z najstarszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Początkowo była to cerkiew prawosławna, poźniej greckokatolicka, a obecnie jest rzymskokatolickim kościołem filialnym.

    Po zobaczeniu tych atrakcji jedź prosto, na skrzyżowaniu skręć w lewo, a następnie w prawo. Jedź prosto przez około 3,5 km. Gdy dojedziesz do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 865, skręć nią w prawo. W Kowalówce dojedziesz do skrzyżowania z drugą drogą wojewódzką nr 864, w którą należy skręcić. Jedź prosto przez około 2 km, a następnie skręć w lewo i kieruj się prosto do Cieszanowa.

  • 7
    Cieszanów
    42.3 km
    Cieszanów

    Twoja wycieczka kończy się w punkcie startowym.