Rzeszów - miasto i region

Od zamku w Rzeszowie do zamku w Łańcucie

0/5 - 0 opinii
Dystans
73km
Czas
7h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 139.19kB
Droga asfaltowa prowadząca przez las z wysokimi drzewami iglastymi

Charakterystyka trasy

Piękna trasa, która prowadząc zróżnicowanym terenem, ukaże Ci historyczne i architektoniczne bogactwo bliskich okolic Rzeszowa. Zwiedzisz rolnicze okolice, małe miasteczka galicyjskie i centrum stolicy Podkarpacia, ale będzie tam także sporo obcowania z naturą i trudniejszych odcinków trasy, wiodących przez bezdroża i lasy. Warto wybrać się w tę przyjemną podróż, ale pamiętaj – nie jest ona łatwa!

Dystans
73 km
Przewyższenia
612 m
Czas
7h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 63%
Szuter: 23%
Inne: 14%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
15
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Załęże – Łańcut – Markowa – Husów – Chmielnik - Rzeszów

Start

  • 1
    Rzeszów
    0 km
    Rzeszów

    Jako punkt startowy przyjmij dworzec kolejowy w Rzeszowie. Stojąc do niego plecami, wyrusz w lewo, w ul. Grottgera, a następnie odbij w ul. Kilińskiego i Fredry. Na rondzie wybierz pierwszy zjazd, by dojechać do al. Piłsudskiego. Skręć w nią, kierując się na wschód. Przejedziesz przez Most Lwowski i pojedziesz prosto ul. Lwowską do ronda przy cmentarzu na osiedlu Pobitno. Kieruj się w lewo, na północ. Możesz wstąpić na cmentarz i odnaleźć mauzoleum bohatera Niepodległości, płk Leopolda Lisa-Kuli. Następnie czeka Cię zjazd ze wzgórza, wiadukt nad torami kolejowymi i duże rondo. Trzymając się lewej strony drogi, przejedź przez ul. Rzecha i wjedź w drogę serwisową, odgrodzoną od drogi ekspresowej ekranami dźwiękochłonnymi. Jedź nią przed siebie, mijając zakład karny, a 600 m za nim przejedź pod drogą ekspresową i skręć w prawo, na południe. Po chwili dojedziesz na osiedle Załęże. Kolejny punkt orientacyjny to Szkoła Podstawowa nr 6.

  • 2
    Załęże
    7 km
    Załęże

    Miń szkołę, pozostając wciąż na ul. Rubinowej. Skręć z niej dopiero na kolejnej przecznicy, w prawo, w ul. Nefrytową. Pojedziesz nią wzdłuż krawędzi lasu. Na końcu łagodnie odbij w lewo, w ul. Potockiego. Pozostań na niej do dużego skrzyżowania, na którym skręcisz ostro w prawo. Przejedziesz przez łąki i przez przejazd kolejowy do wsi Krasne. Trzymaj się głównej drogi, a na skrzyżowaniu na jej końcu, charakterystycznym, bo z kapliczką maryjną z Orłem w tympanonie, skręć w lewo. Trzymaj się Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, by mając po lewej magistralę kolejową, dotrzeć do Strażowa. Na rozstaju dróg z kamiennym pomnikiem zwycięstwa pod Grunwaldem trzymaj się prawej strony, jadąc wciąż w kierunku wschodnim. Upewnisz się, że jesteś na dobrej drodze, gdy miniesz kościół parafialny. Kilometr za nim skręć w lewo, a zaraz za torami w prawo. Przez kolejne 3 km droga prowadzi przy magistrali do wsi Krzemienica. Dojechawszy do niej, skręć w lewo, a po 30 m w prawo, w ul. Polną. Jadąc nią, przekroczysz ponownie tory. Dojeżdżasz do Łańcuta. Mijając budynki przemysłowe, wjedź z ul. Polnej w Żeromskiego, a z tej z kolei w prawo w Grunwaldzką, która doprowadzi Cię pod Zamek w Łańcucie.

  • 3
    Łańcut
    25 km
    Łańcut

    Łańcut to piękne małe miasto galicyjskie. Dookoła rynku podziwiać można zabudowę mieszkalno-usługową, głównie secesyjną, a także barokowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa, o ciężkiej, barokowej bryle i niezwykłej fasadzie kaplicy grobowej Potockich z herbem rodowym. W pobliżu znajduje się także budynek byłego kasyna oficerskiego z muzeum historii miasta i izbą muzealną poświęconą stacjonującemu tu niegdyś 10. Pułkowi Strzelców Konnych, który walczył w brygadzie, a później dywizji pancernej generała Stanisława Maczka. Niewątpliwie jednak najwybitniejszym zabytkiem jest Zamek – jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich, pochodząca z początków XVII wieku. Zwiedzanie z audioprzewodnikiem trwa około 2 godzin, ale jest to czas spędzony niezwykle przyjemnie. Obok Zamku funkcjonują też maneż (budynek do ujeżdżania koni), wozownia, park i storczykarnia. Z Łańcuta wyjedź ul. 3 Maja, kierując się na południowy wschód, a za obwodnicą skręć w lewo, w ul. Kopernika. Tą dojedziesz do ul. Granicznej – skręć w prawo, zaś na skrzyżowaniu 100 m dalej trzymaj się prawej strony. Ulicą Zagumnia przejedziesz przez osiedle podmiejskie domów jednorodzinnych. Na rozstaju wybierz ul. Koło Szkoły. Będziesz na dobrej drodze, jeśli miniesz mały staw wędkarski. W odległości 120 m za nim skręć w lewo. Miniesz kościół i szkołę, za którą ukrywa się mała, drewniana świątynia z XVII wieku. W odległości 150 m za kościołem skręć w prawo, w ul. Na Cmentarz. Dojedziesz do nekropolii i miniesz ją szutrową drogą. Pół kilometra dalej skręć w lewo, w asfaltową drogę ciągnącą się wśród pól i znów w prawo – w polną drogę po 400 m. Miniesz wiatraki energetyczne, przy których skręcisz w prawo, przy biało-czerwonej wieży przekaźnikowej. Jedź tą drogą, mijając kolejne wiatraki i skręć w prawo 200 m za ostatnim z nich. Dojedziesz do drogi wojewódzkiej 881 – przejedź przez nią, wjeżdżając w ul. Dworską, by dotrzeć do Markowej.

  • 4
    Markowa
    38.5 km
    Markowa

    Markowa to duża wieś o bogatej historii. Jej upamiętnieniem zajmują się dwie instytucje – Skansen i Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Skansen chroni zespół historycznych budynków wiejskich, mieszkalnych i przeznaczonych do pracy, a także narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Muzeum im. Ulmów to z kolei nowoczesna placówka o zmultimedializowanym przekazie, w której pielęgnuje się pamięć o Żydach wymordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej i Polakach, którzy nieśli im pomoc i ratunek. Spod muzeum skieruj się ku neogotyckiemu kościołowi pw. Świętej Doroty, a zaraz za nim skręć w lewo. Ulicą Droga do Kościoła dojedziesz do drugiej ważnej drogi we wsi, równoległej do tej, przy której stoi kościół. Skręć tam w prawo, a następnie kieruj się przed siebie, wśród wiejskiej zabudowy. W lewo odbijesz w wąską drogę na południe po 1,9 km. Dojedziesz nią po 5 km przez pola do Husowa.

  • 5
    Husów
    45.5 km
    Husów

    Wjechawszy do wsi, skręć w prawo. Ze wsi wyjedziesz, wjeżdżając na wzgórze, na którym znajdziesz punkt widokowy na Tatry i okoliczne miejscowości. Na kolejnych rozwidleniach trzymaj się prawej strony. Kiedy droga po około 2 km zmieni się z asfaltowej w szutrową, skręć w prawo na skrzyżowaniu i przejedź przez las. Zaraz za nim w dolinie po prawej będziesz mieć Handzlówkę. Nie zbaczając z drogi, którą jedziesz, miniesz stadion Gromu Handzlówka i wyciąg narciarski. Po 1,5 km dojedziesz do drogi wojewódzkiej nr 877 – przetnij ją i podążaj dalej przed siebie. Jadąc wzdłuż lasu, dotrzesz do punktu widokowego w Woli Rafałowskiej, a potem do następnego – na wzgórzu Magdalenka. To świetne miejsce do obserwacji okolicy, odpoczynku i zabawy. Przed małym kościołem na wzgórzu skręć w prawo i jedź przed siebie, mijając kapliczkę św. Franciszka, krzyż przydrożny i wiatę turystyczną. Znajdziesz się podrzeszowskiej wsi Chmielnik.

  • 6
    Chmielnik
    63 km
    Chmielnik

    Wypatruj kapliczki maryjnej na płocie jednej z posesji po prawej stronie drogi i 100 m dalej skręć w wąską niewyasfaltowaną drogę w prawo. Podjeżdżając do krawędzi lasu, trzymaj się prawej strony i jedź wzdłuż niej. Za łukiem leśnej drogi odbij ostro w prawo. Przejedź przez las zgodnie z główną trasą – wyjedziesz kilometr dalej przy zabudowaniach. Kieruj się na północ wzdłuż ulic Św. Marcina i Pileckich. Tak dojedziesz do ul. Słocińskiej – skręć w nią w lewo, a po kilkuset metrach w prawo, w ul. Stanio. Przed zakrętem drogi odbij w lewo, w ścieżkę biegnącą wzdłuż rzeczki Młynówka. Następnie przejedź mostek i kontynuuj jazdę ul. Paderewskiego. Za kościołem pw. Św. Marcina skręć w prawo w ul. Witolda, a potem w ul. Niemierskiego, kierując się na centrum. Przekroczysz obwodnicę miasta – al. Armii Krajowej i wjedziesz w al. Niepodległości, a następnie, koło Uniwersytetu Rzeszowskiego, w al. mjr Kopisto. Zatrzymaj się na Moście Zamkowym, by podziwiać Zamek Lubomirskich i halę Podpromie. Zjedź z mostu ul. Kilara, a następnie skieruj się pod bramę Zamku. Niestety, obiekt ten nie jest udostępniony do zwiedzania, ale mamy nadzieję, że już niedługo się to zmieni. Następnie piękną Aleją pod Kasztanami skieruj się pod letni pałac Lubomirskich. To jedna z ładniejszych rezydencji w mieście. Dalej czeka Cię przejście przez reprezentacyjną część miasta – aleję Lubomirskich i ulicę 3 Maja, tak zwaną Paniagę. Możesz podziwiać secesyjną zabudowę i barokowy kościół pw. Świętego Krzyża. Z ul. 3 Maja zjedź przy kościele św. Wojciecha w ul. Kościuszki, a stamtąd w Grunwaldzką. Możesz skorzystać z kładki dla pieszych, tzw. ronda. Skręciwszy w ul. Grottgera dotrzesz z powrotem pod dworzec kolejowy.

  • 7
    Rzeszów
    73 km
    Rzeszów

    Twoja trasa kończy się w miejscu startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?