Rzeszów - miasto i region

Lasami wokół Wysokiej Strzyżowskiej

0/5 - 0 opinii
Dystans
78km
Czas
3h 40m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 73.12kB
Rowerzysta w niebieskiej koszulce jadący asfaltową drogą pod górę wśród zielonych drzew

Charakterystyka trasy

Prosta trasa, lecz wymagająca z uwagi na liczbę i stromiznę podjazdów, prowadzi przez lasy i wsie na południe od Strzyżowa. Odwiedzisz miejscowości, w których wciąż widać ślady przeszłości, zwiedzisz monumentalne kościoły, olśniewające wystrojem, ale i te skromniejsze. Poznasz dziką przyrodę i złapiesz w opony trochę żwiru na bezdrożach, ale też zadumasz się pod kilkusetletnimi dębami i nad grobem admirała Nelsona. Ta wycieczka to prawdziwa frajda dla miłośników rowerowych podróży.

Dystans
78 km
Przewyższenia
724 m
Czas
3h 40m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 9%
Szuter: 51%
Inne: 40%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Strzyżów - Wysoka Strzyżowska - Odrzykoń - Wysoka Strzyżowska - Strzyżów

Start

 • 1
  Strzyżów
  0 km
  Strzyżów

  Punktem startowym jest rynek w Strzyżowie. Zanim ruszysz w trasę, warto się tu rozejrzeć, bo strzyżowski rynek to przykład urbanistyki małego miasta galicyjskiego, które kiedyś było regionalnym ośrodkiem handlu. Na uwagę zasługuje umieszczony w południowo-zachodnim narożniku kościół z XV wieku. Z rynku wyjedź w kierunku wschodnim ul. Słowackiego. Po 500 m na rondzie skręć w prawo w 3. zjazd w ul. Mostową. Przed obwodnicą skręć w lewo w ul. Spółdzielczą. Na skrzyżowaniu z ulicami Godowską i Modrzewiową wybierz tę drugą, a następnie skręć na południe w ul. Stobnicką. Przejedziesz pod wiaduktem obwodnicy i wjedziesz na drogę wiodącą równolegle do głównych zabudowań wsi Godowa. Jadąc prosto w ogólnym kierunku na południe nie zbaczaj z obranej drogi. Upewnisz się, że jesteś na dobrej drodze, gdy miniesz remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Godowej Górnej. Po 9 km od startu zauważysz mały kościół parafialny w Żyznowie, dawną cerkiew unicką. Skręć przy nim w prawo. Po 400 m skręć ponownie w prawo, a po kolejnych 200 m w lewo, zgodnie z drogowskazem na Bonarówkę. Przejedziesz przez las na Wiśnej Górze, a następnie zjedziesz do Bonarówki. Przejedziesz tam koło okazałej drewnianej cerkwi – warto się przy niej zatrzymać. Po 2,3 km odbij w lewo. Przez lasy i rzadko rozrzucone gospodarstwa dojedziesz do Wysokiej Strzyżowskiej.

 • 2
  Wysoka Strzyżowska
  19.5 km
  Wysoka Strzyżowska

  Wjeżdżając do wsi, skręć w lewo, na południe. Na rozwidleniu na końcu drogi wybierz prawą stronę, zaś na skrzyżowaniu 200 m dalej – lewą. Przy pętli z przystankiem autobusowym skręć w prawo, w drogę szutrową. Dojedziesz nią przez las do Rzepnika. Przy końcu drogi miniesz cmentarz unicki, a zaraz za nim dostrzeżesz murowaną cerkiew stojącą przy okazałym dębie o imieniu Jagiellon. Cerkiew z 1912 roku to obecnie kościół rzymskokatolicki, ale zachowano cechy wschodniej architektury sakralnej. Dąb z kolei liczy ponad 450 lat! Spod cerkwi wyrusz w kierunku północno-zachodnim. Przejedziesz przez Pietruszą Wolę, mając po prawej duży kompleks lasów Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Skręć w prawo 3,5 km za cerkwią w wąską boczną drogę. Jedź przed siebie, meandrując zgodnie z jej biegiem, by na końcu skręcić w prawo. Po kolejnym 1,6 km dojedziesz do skrzyżowania, na którym trzymaj się lewej strony. Następnie wzdłuż krawędzi małego lasu dojedziesz do kolejnego rozwidlenia, tym razem wybierz prawy zjazd. Wyjedziesz w Łękach Strzyżowskich przy małej kapliczce domkowej. Kieruj się na południe główną drogą, mijając szkołę, charakterystyczne skrzyżowanie i kościół. Remizę strażacką w Łączkach Jagiellońskich miń tak, by pozostawić ją po swojej lewej. Niespełna 2 km dalej miniesz dużą kaplicę, a chwilę później remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojkówce. Trzymaj się głównej drogi, którą dojedziesz do Bratkówki. Wyjechawszy ze wsi ul. Kościuszki, dotrzesz do Odrzykonia.

 • 3
  Odrzykoń
  34 km
  Odrzykoń

  Na pierwszym skrzyżowaniu we wsi skręć w lewo, w ul. Panasia. Na rozwidleniu skręć zgodnie z biegiem tej ulicy w prawo, docierając do ronda u zbiegu ul. Panasia, Jana Pawła II, Jagiełły i Krośnieńskiej, zbudowanego przy domu kultury. Skręć w tę ostatnią i jedź prosto przez 2,3 km. Następnie skręć w prawo, w ul. Hetmana Kamienieckiego, a po 300 m w lewo, w ul. Łąkową. Jedź przed siebie, mijając remizę. Pół km za remizą znajduje się skrzyżowanie na łuku drogi – trzymaj się prawej strony. Przejedziesz koło zakładów przemysłowych, szkoły i stadionu w Korczynie. Jedź wzdłuż ul. Spółdzielczej. Dojedziesz tak do rynku i kościoła – sanktuarium św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. To piękna świątynia, warto ją zwiedzić. Z miejscowości wyjedź w kierunku północnym ul. Pelczara (ciąg drogi wojewódzkiej nr 991). Odbij z niej w prawo w ul. Zawiśle. Ponad 3 km asfaltowej drogi zaprowadzi Cię, meandrując koło zabudowań i zalesień, na wzniesienie z wieżą widokową. Warto tam odpocząć po męczącej wspinaczce. Następnie przez wzniesienie Sokoli Grzbiet dojedziesz do wsi Czarnorzeki. Przy małym kościele skręć w lewo – łagodnym zjazdem dotrzesz pod dom kultury. Możesz rozważyć odwiedzenie Rezerwatu Skalnego Prządki nieco na południe. Spod ośrodka kultury wyrusz dalej na północ, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 991. Za kompleksem leśnym zjedź z niej w lewo na rozwidleniu, przy którym stoi mały krzyż. Przejedziesz przez wieś Węglówka. Nieco za szkołą znajdziesz miejsce do odpoczynku pod Dębem Poganin, jednym z największych dębów Podkarpacia, stojącym przy bardzo ładnie zachowanej cerkwi. Warto też zainteresować się znajdującym się w pobliżu grobem… admirała Nelsona! Nie jest to jednak miejsce spoczynku słynnego marynarza, ale pamiątka po poszukiwaczu ropy naftowej. Jadąc dalej, dotrzesz do Wysokiej Strzyżowskiej.

 • 4
  Wysoka Strzyżowska
  59 km
  Wysoka Strzyżowska

  Przez wieś przejedź tym razem bez skręcania w boczne drogi. Warto zatrzymać się chwilę przy neogotyckim kościele pw. św. Józefa. 600 m za szkołą, skręć w prawo w małą uliczkę zaraz za łukiem głównej drogi, a na jej rozwidleniu po 100 m trzymaj się lewej strony. Poprowadzi Cię ona do wsi Gbiska. Upewnisz się, że jesteś na dobrej drodze, gdy miniesz remizę strażacką. Ulicą Batalionów Chłopskich dojedziesz do obwodnicy Strzyżowa. Na rondzie wybierz 2 zjazd, w ul. Południową, a na jej końcu skręć ostro w lewo. Przejechawszy przez most na Wisłoku, trafisz na znane Ci już rondo – skręć w lewo, w 3. zjazd i ul. Słowackiego dotrzesz do rynku.

 • 5
  Strzyżów
  78.4 km
  Strzyżów

  Twoja wycieczka kończy się na rynku w Strzyżowie. Gratulacje!

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?