Dolina Sanu i Wisły

Przez dzikie tereny Lasów Janowskich

0/5 - 0 opinii
Dystans
70km
Czas
7h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 104.18kB
Dwa równoległe rzędy jesiennych drzew w otoczeniu pól uprawnych z budynkami w tle

Charakterystyka trasy

Przed Tobą długa, 7-godzinna trasa, biegnąca przez obszar wschodniej części Lasów Janowskich. Znaczny fragment terenu zajmuje poligon wojskowy Lipa. Jednak wstęp na poligon jest zabroniony, dlatego będziesz poruszał się wokół niego. Pojedziesz wzdłuż Sanu. Zagłębisz się w rozległe lasy. Przystanek na trasie koniecznie zrób w Zaklikowie. To najciekawsza miejscowość tej wycieczki. Trasa przez dzikie tereny Lasów Janowskich omija drogi o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Częściowo prowadzi Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.

Dystans
70 km
Przewyższenia
208 m
Czas
7h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 76%
Szuter: 17%
Piasek: 7%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Radomyśl nad Sanem - Nowiny - Dąbrówka Pniowska - Witkowice - Chwałowice - Borów - Łążek Chwałowski - Łążek Zaklikowski - Irena - Zaklików - Gielnia - Lipa - Rzeczyca Długa - Rzeczyca Okrągła - Wola Rzeczycka - Żabno - Radomyśl nad Sanem

Start

  • 1
    Radomyśl nad Sanem
    0 km
    Radomyśl nad Sanem

    Na start wycieczki proponujemy Radomyśl nad Sanem. Samochód możesz zaparkować np. w pobliżu tutejszych kościołów. Przed wyruszeniem w dalszą drogę warto odwiedzić drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Jest to jednonawowa budowla wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku. Stoi tuż obok nowego kościoła parafialnego. Tutejsza świątynia pełni także funkcje sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia. Początkowo kieruj się na południowy zachód. Przejedź obok cmentarza, na którym znajduje się kościół „Na Zjawieniu”. Za cmentarzem, a tuż przed mostem na Sanie odbij w prawo. Szutrowa droga prowadzi przez 6 km wzdłuż wału rzecznego. Przejedź przez drogę wojewódzką nr 854. Po lewej miniesz przeprawę promową, która łączy brzegi Sanu. Dalej nawierzchnia zamienia się w asfaltową, a droga kluczy wśród zabudowań Dąbrówki Pniowskiej i Witkowic. W Dąbrówce Pniowskiej kieruj się na północ, szukaj wzrokiem małej murowanej kapliczki maryjnej. Następnie przez pola dotrzesz do Witkowic – na każdym z trzech kolejnych skrzyżowań trzymaj się prawej strony. Na skraju Witkowic i Chwałowic po raz kolejny przejedziesz przez drogę wojewódzką nr 854, na skrzyżowaniu z kapliczką domkową i przystankiem. 

  • 2
    Chwałowice
    15.3 km
    Chwałowice

    Droga asfaltowa ponownie zamienia się w nawierzchnię szutrową. Przed Tobą blisko 6 km przez niezasiedlone tereny leśne. Tutaj pojedziesz wzdłuż granicy poligonu, odległego zaledwie o 2 km na południe od Ciebie. Będą o tym informować tabliczki ostrzegawcze. W Łężku Chwałowskim należy zatrzymać się na cmentarzu 68 mieszkańców zamordowanych przez okupanta niemieckiego 2 lutego 1944 roku w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom. Szczególne bestialstwo objawiło się w paleniu rannych kobiet i dzieci żywcem. Jadąc prosto, przez kompleks lasów nad rzeką Sanną, miniesz wieś Irena. Obok drogi znajdziesz cmentarz wojenny. Spoczywają tam w 5 mogiłach powstańcy styczniowi (1863-1864), a w 11 kolejnych rosyjscy żołnierze z I wojny światowej. Po kilku kolejnych minutach dotrzesz do Zaklikowa.

  • 3
    Zaklików
    29.8 km
    Zaklików

    W Zaklikowie przejedź przez rynek (pl. Sienkiewicza), obok kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kościoła pw. św. Anny znajdującego się na miejscowym cmentarzu. Druga ze świątyń to niewielka, jednonawowa drewniana budowla z końca XVI wieku. Obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Na jej zewnętrznych ścianach wiszą tabliczki, pochodzące z dawnych krzyży nagrobnych. Tradycja ta sięga czasów powstania styczniowego. Nadaje kościołowi niepowtarzalnego wyglądu. Tutaj możesz odbić w kierunku plaży nad zalewem. W latach 60. XX wieku nad jego brzegiem powstał współczesny zamek. Obiektu nie można zwiedzać, bowiem stanowi własność prywatną. Miasteczko opuść drogą wojewódzką nr 855, kierując się na południe. W odległości 1,5 km za zabudowaniami Zaklikowa zjedź z drogi wojewódzkiej nr 855 w lewo, podążając za znakami czerwonego szlaku pieszego i zielonego szlaku rowerowego. Przejedziesz przez tory kolejowe i pod przewodami energetycznymi. 500 m za nimi skręć ostro w prawo. Droga doprowadzi Cię do wsi Gielnia, cały czas jadąc za oznakowaniem czerwonego szlaku pieszego i zielonego szlaku rowerowego. Następnie trafisz na zabudowania Lipy – na pierwszym skrzyżowaniu skieruj się w lewo na Goliszowiec, zgodnie ze znakami. Trasa prowadzi drogą asfaltową. Jazda staje się nieco wygodniejsza. Na tym odcinku możesz zatrzymać się w jednym z miejsc do biwakowania. Są one wyposażone w wiaty i ławki. 2,6 kilometra za skrzyżowaniem, będąc w lesie, skręć w prawo, na południe. Przed Tobą blisko 5 km przez gęsty las. Pamiętając o tym, jak wyglądała historia regionu w trakcie II wojny światowej, zastanów się, jak trudno było prowadzić walki w takim terenie i jak dobre schronienie dawał on oddziałom partyzanckim. Na końcu drogi skręć w prawo, by dojechać do Rzeczycy Długiej.

  • 4
    Rzeczyca Długa
    51 km
    Rzeczyca Długa

    Z lasu wyjedziesz w Rzeczycy Długiej. Tutaj trasa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Pojedziesz nim już do końca wycieczki. Skręć w prawo przy szkole podstawowej, zaś w Rzeczycy Okrągłej na rozstaju dróg zjedź z drogi wojewódzkiej nr 855. Boczną drogą wzdłuż biegu rzeki Dębowiec dojedziesz do zabudowań. Skręć tam w prawo i jedź główną drogą, przecinając tory kolejowe i mijając ceglany kościół. Zjedź w lewo w drogę wojewódzką nr 856, którą przez Żabno wrócisz do Radomyśla.

  • 5
    Radomyśl nad Sanem
    63 km
    Radomyśl nad Sanem

    Pętla kończy się w miejscu startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?