Dolina Sanu i Wisły
Dookoła Dubiecka
XML, 84.02kB
Charakterystyka trasy
Prosta trasa o rozsądnej długości nadaje się również dla dzieci. Prowadząc w większości spokojnymi drogami, pozwoli odpocząć od hałasu, a pełne spokojnej zieleni lasów i pól widoku sprowadzą spokój i odprężenie. Na końcu możesz jeszcze zapoznać się z zabytkami i ciekawostkami Dubiecka.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Dubiecko – Wola Rzeplińska – DubieckoStart
- 1Dubiecko0 kmDubiecko
Miejscem startu będzie Kresowy Dom Sztuki. Jest to stosunkowo młody budynek cerkwi grekokatolickiej, wzniesiony w 1927 roku w miejscu, w którym już wcześniej stawiano kolejne świątynie. Podzielił on losy sobie podobnych – odebrany unitom, został porzucony i dopiero od 2004 roku, po remoncie, wykorzystywany jest jako centrum kulturalne, z poszanowaniem sakralnego charakteru i przeszłości. Budynek nosi cechy architektury bizantyjskiej – zbudowany jest na planie krzyża, z wyrazistą cebulową kopułą nad transeptem, osadzoną na bębnie o dużej średnicy. Fronton ozdobiony półkolumnami i łukiem półkolistym zamkniętym krzyżem. Wnętrze Kresowego Muzeum Sztuki pozbawione jest elementów sakralnych. Wyjedź ul. Słowackiego na południe. Z drogi tej masz dobry widok na dolinę Sanu w miejscu jego przełomu. Dotrzesz do wsi Wybrzeże i skręcisz tam w lewo za kładką dla pieszych przerzuconą nad rzeką. Miniesz stary spichlerz neogotycki i dotrzesz do Winnego-Podbukowiny. Las po prawej stronie do Rezerwat przyrody Broduszurki, chroniący tereny torfowisk i liczne gatunki roślin. Dojechawszy do końca tej drogi, skręć w prawo, a następnie ponownie w prawo w drogę wojewódzką nr 884. Naprzeciwko znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw. św. Katarzyny – dwuczęściowy z elewacją z gontu, oraz kunsztowna dwupiętrowa dzwonnica parawanowa. Trzymaj się drogi nr 884 przez następne 3,2 km, do drogowskazu na Drohobyczkę. Przejedziesz przez most na małym cieku wodnym i pojedziesz przez Przedmieście Dubieckie na północ. Kolejna miejscowość, ukryta za rzadkimi zagajnikami to rzeczywiście Drohobyczka. Drogą wijącą się w dolinie podążysz ciągle w ogólnym kierunku na północ. Warto przystanąć chwilę przy źródle Drohobyczanki pośrodku lasu, by zażyć spokoju. Na końcu drogi zjedź w prawo, wykonując łagodny podjazd.
- 2Wola Rzeplińska20.7 kmWola Rzeplińska
Dojechawszy do opłotków Woli Rzeplińskiej, skręć w prawo i na następnych dwu rozjazdach trzymaj się prawej strony. Jedź krawędzią lasu, czasem się w niego zagłębiając, aż do parkingu dla drwali. Szosa odbija tam łukiem w lewo. Jedź zgodnie z nią, a potem trzymaj się prawej strony. Miniesz tak południowo-zachodnią krawędź wsi Hucisko Nienadowskie. Na końcu drogi skieruj się w prawo. Przed tobą kilka spokojnych kilometrów spędzonych wśród rzadkiej zabudowy i pomiędzy zagajnikami. Dotrzesz tak do Nienadowej. Miniesz kościół i szkołę, potem drugą świątynię i kolejną placówkę edukacyjną. Na światłach przy kapliczce domowej jedź prosto. Miniesz zespół szkół i koło dworu Mycielskich łukiem pojedziesz w lewo. Dwór to konstrukcja z 1810 roku, wzniesiona w stylu klasycznego dworku polskiego, z wyrazistym portykiem wspartym na 4 kolumnach doryckich, z zaznaczonym architrawem i frontonem. Jadąc dalej drogą asfaltową, zbliżysz się do koryta Sanu. Przejedź przez most i skręć ostro w prawo za nim. Następne 4 km pokonasz wzdłuż lizjery lasu, mając po prawej doskonałą panoramę na Dubiecko i dolinę Sanu. Na końcu tej drogi przejedziesz kładką przez rzekę i w Wybrzeżu zjedziesz w prawo. Prostą drogą dotrzesz do punktu startowego.
- 3Dubiecko36.6 kmDubiecko
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Może zechcesz teraz zajść do Muzeum Skamielin lub poznać inne piękne miejsca w Dubiecku?