Rzeszów - miasto i region

Z Pilzna na Górę św. Grzegorza

0/5 - 0 opinii
Dystans
34km
Czas
4h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 60.91kB
Leśna asfaltowa droga skręcająca w prawo pośród wysokich iglastych drzew

Charakterystyka trasy

Podczas tej trasy nie musisz martwić się tym, że zabłądzisz. Praktycznie całą drogę będziesz podążać za znakami czarnego szlaku rowerowego. Podróż rozpoczniesz od centrum Pilzna, co znacznie ułatwi Ci znalezienie dogodnego miejsca parkingowego, a dodatkowo pozwoli lepiej poznać rynek i jego ofertę. Wycieczka obfituje w piękne krajobrazy. Zwłaszcza te, które widoczne są ze szczytów dwóch największych podjazdów. Ponadto będziesz miał okazję poznania historii kilku zabytkowych kościołów, które napotkasz na swojej drodze.

Dystans
34 km
Przewyższenia
562 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 84%
Szuter: 8%
Inne: 8%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Pilzno - Dobrków - Gołęczyna - Połomia - Gębiczyna - Góra św. Grzegorza - Jaworze Górne - Jaworze Dolne - Mokrzec - Pilzno

Start

  • 1
    Pilzno
    0 km
    Pilzno

    Podróż zaczyna się na rynku w Pilznie. W średniowieczu ów rynek zaliczany był do jednych z największych placów w Europie. Mimo że od tamtego czasu sporo się zmieniło, to wciąż jest to miejsce, które zasługuje na szczególną uwagę. Zwłaszcza pochodzący z XVI wieku ratusz, który charakteryzuje się nie tylko renesansowymi zdobieniami, ale także ogólną budową. Po obejrzeniu ratusza możesz przejść do barokowego budynku biskupstwa wykonanego według projektu Jakuba Augustona.

    Pochodzący z XIV w kościół pw. św. Jana Chrzciciela stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych budowli w tej miejscowości. W jego konstrukcji można dojrzeć pierwotne gotyckie cechy. Będąc we wnętrzu kościoła, zwróć uwagę na secesyjne polichromie pochodzące z XX wieku. Innymi ciekawymi elementami są późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz barokowe ołtarze boczne. 

    Kontynuuj trasę przez ulicę Lwowską. Następnie przekrocz Wisłokę chodnikiem prowadzącym wzdłuż drogi krajowej nr 73. Za mostem skręć w prawo i jedź w kierunku Dobrkowa.

  • 2
    Dobrków
    4.7 km
    Dobrków

    Obiektem, który warto zwiedzić podczas podróży, jest kościół pw. Narodzenia NMP w Dobrkowie. Budowę świątyni datuje się na XVI w. Początkowo konstrukcja opierała się na drewnie, jednak po pewnym czasie budynek został przekształcony w murowany zbór braci polskich. Nie trwało to jednak długo i kościół ponownie stał się rzymskokatolicki. Przeszedł on wiele zmian i rekonstrukcji przez np. dodanie bocznych kaplicy czy dostawienie wieży. Zwróć uwagę na obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wykonany przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego.

    300 m za świątynią skręć w prawo. Pojedziesz wąską, asfaltową drogą. Cały czas kieruj się drogą św. Jakuba Via Regia.

  • 3
    Gołęczyna
    10.8 km
    Gołęczyna

    Skręć w lewo, w kierunku wsi Połomia.

  • 4
    Połomia
    13.5 km
    Połomia

    Gdy dojedziesz do przysiółka Południk, skręć w prawo do Gębiczyny.


     

  • 5
    Gębiczyna
    18.7 km
    Gębiczyna

    Gdy dojedziesz do skrzyżowania, skręć w prawo, gdzie zobaczysz szkołę. Następnie skręć w lewo w kierunku Góry św. Grzegorza. Czeka Cię bardzo widokowy odcinek drogi.

  • 6
    Góra św. Grzegorza
    22.5 km
    Góra św. Grzegorza

    Jedno z najciekawszych miejsc pod względem widokowym, jakie spotkasz podczas tej trasy. Widok ze wzniesienia, na którym znajduje się kościół pw. św. Grzegorza, na długo pozostaje w pamięci. W murowanym prezbiterium świątyni można dopatrzeć się śladów dawnej kaplicy. Wnętrze budowli zawiera wyraźne, barokowe elementy. Jego największym skarbem jest XVII-wieczny obraz przedstawiający św. Grzegorza. 

    By kontynuować wycieczkę, skręć w prawo przed kościołem. Pojedziesz nieco zniszczoną asfaltową drogą z płytami betonowymi. Gdy dojedziesz do skrzyżowania dróg, jedź w prawo.

  • 7
    Jaworze Górne
    25 km
    Jaworze Górne

    Jedź prosto w kierunku wsi Jaworze Dolne.  

  • 8
    Jaworze Dolne
    26.4 km
    Jaworze Dolne

    Kieruj się w stronę wsi Mokrzec. Po lewej stronie zobaczysz Zbiornik Pilzno. 

  • 9
    Mokrzec
    28.7 km
    Mokrzec

    Na skrzyżowaniu skręć w lewo i znaną Ci już drogą kieruj się do Pilzna.

  • 10
    Pilzno
    33.5 km
    Pilzno

    Twoja wycieczka rowerowa kończy się w punkcie startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?