Rzeszów - miasto i region

Śladem partyzantów i kapliczek z Grodziska Dolnego

0/5 - 0 opinii
Dystans
34km
Czas
4h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 52.68kB
Utwardzona droga prowadząca przez jesienny las w pomarańczowo-żółtych kolorach

Charakterystyka trasy

Pętla, mająca swój początek w Grodzisku Dolnym, poprowadzi Cię przez lasy zlokalizowane na północ od autostrady A4. To miejsca, które w czasie II wojny światowej zostały naznaczone działalnością partyzancką. Trasa usiana jest kapliczkami i śródleśnymi krzyżami z ciekawą historią. Wycieczka przeznaczona jest dla osób średnio zaawansowanych. Jej długość to ponad 30 km. Prowadzi niebieskim szlakiem rowerowym oraz szlakiem nordic walking.

Dystans
34 km
Przewyższenia
210 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 55%
Szuter: 5%
Piasek: 40%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Grodzisko Dolne - Laszczyny - Opaleniska - Korniaktów Północny - Białobrzegi Lewe - Góra pod Michałkiem - Grabik - Zmysłówka - Grodzisko Podlesie - Grodzisko Dolne

Start

  • 1
    Grodzisko Dolne
    0 km
    Grodzisko Dolne

    Wystartuj z parkingu obok Igloo Clubu nad zalewem Czyste w Grodzisku Dolnym. Stąd kieruj się do drogi głównej, a tym samym do niebieskiego szlaku rowerowego i skręć w prawo, w stronę Laszczyn.

  • 2
    Laszczyny
    1.4 km
    Laszczyny

    Po minięciu zalewu i przejechaniu około 4 km skręć w prawo w szutrową drogę. Po pokonaniu 600 m dojedziesz do wiaty z ławkami. To dobre miejsce na krótki postój.

    Za wiatą skręć w prawo. Po około 3 km trafisz na znaki kierujące w prawo. Prowadzą one do miejsca po dawnej drukarni AK, zlikwidowanej przez NKWD w 1944 r. Obecnie miejsce nosi nazwę Dziurawka, znajdują się tu tablica pamiątkowa i duży krzyż. Wróć do niebieskiego szlaku i jedź w kierunku wsi Opaleniska.

  • 3
    Opaleniska
    7.7 km
    Opaleniska

    Skręć w lewo przed metalowym krzyżem. Przejedź przez wieś. Teraz ponownie zagłębisz się w las. Po przejechaniu około 3 km napotkasz leśną kapliczkę św. Rafała. Następnie wjeżdżasz na pola. Kawałek dalej skręć w prawo (w wąską asfaltową drogę). Tędy nieco krętą drogą dotrzesz do Stawów Korniaktowskich – kolejnej atrakcji na trasie.

  • 4
    Korniaktów Północny
    13.7 km
    Korniaktów Północny

    Stawy Korniaktowskie, stanowią świetne miejsce do spokojnego wypoczynku. Są nieco oddalone od cywilizacji i otoczone głównie przez lasy, więc dają gwarancję ciszy i spokoju. Możesz spotkać tu wędkarzy, ale także obserwować ptaki. To znane siedlisko czapli siwej. Stąd jedziemy w kierunku Białobrzegów, mijając stawy korniaktowskie i budynki Leśnictwa Korniaktów. Niespełna 500 m dalej skręć ostro w prawo, by dojechać do skrzyżowania z domkową kapliczką maryjną. Wjedź w drogę z kapliczką i jedź nią przed siebie.

  • 5
    Białobrzegi Lewe
    17.4 km
    Białobrzegi Lewe

    Po drodze miniesz dwór z XVII w. Za nim skręć w prawo. Po około 1,5 km dotrzesz do pomnika przyrody – Sosny Sobieskiego. Drzewo liczy kilkaset lat. Legenda głosi, że podczas przemarszu z odsieczą zbrojną dla Wiednia, w cieniu tego drzewa odpoczywał król Jan III Sobieski.

    Kilometr dalej przy kapliczce, skręć w prawo. Teraz czeka Cię podjazd pod Górę pod Michałkiem. W punkcie kulminacyjnym podjazdu znajduje się kaplica św. Hubera. Przy niej znajdziesz ławki – to dobre miejsce na krótki odpoczynek.

  • 6
    Góra pod Michałkiem
    21.6 km
    Góra pod Michałkiem

    Stąd drogą pożarową nr 42 i szlakiem nordic walking jedź w kierunku kaplicy św. Antoniego z Padwy. To obiekt, który od XIX w. stanowi ważne miejsce kultu dla tutejszej ludności. Miejsce słynie z łask i cudów. W czasie II wojny światowej kapliczka służyła partyzantom Armii Krajowej jako skrzynka kontaktowa. Teraz drogą pożarową nr 38 kieruj się do Zmysłówki.

  • 7
    Zmysłówka
    25.4 km
    Zmysłówka

    Wyjeżdżając z lasu, skręć w prawo, zaś na kolejnym rozwidleniu w lewo. Dojedziesz do końca drogi asfaltowej. Tu ponownie skręć w lewo. Droga doprowadzi Cię do krzyża w Grodzisku Podlesie. Odbij tam w prawo do urokliwej kapliczki przydrożnej. Na skrzyżowaniu dróg wybierz lewą odnogę. Nieco mozolny podjazd doprowadzi Cię do Grodziska Dolnego.

  • 8
    Grodzisko Dolne
    33.6 km
    Grodzisko Dolne

    Teraz jeszcze jeden skręt w prawo i wracasz do miejsca startu – parkingu przy zalewie.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?