Rzeszów - miasto i region

Schrony kolejowe w Strzyżowie i Stępinie

5/5 - 1 opinii
Dystans
83km
Czas
5h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 164.38kB
Rowerzyści jadący w linii

Charakterystyka trasy

Jest to trasa trudna, bo nie dość, że liczy ponad 80 km, to jeszcze wiele z nich jest pod górę. Nadaje się dla zaawansowanych kolarzy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności w nawigowaniu po nieznanym terenie. Jest ona trasą głównie krajoznawczą, ale ucieszy również miłośników schronów bojowych i militariów.

Dystans
83 km
Przewyższenia
1252 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 96%
Inne: 4%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Strzyżów – Stępina – Lubla – Łączki Jagiellońskie – Strzyżów

Start

  • 1
    Strzyżów
    0 km
    Strzyżów

    Początek tej trasy nie będzie miał miejsca, jak większość innych, na rynku, ale przy dworcu kolejowym. Pierwszą atrakcją jest znajdujący się obok schron kolejowy pod Górą Żarnowską. Powstał on na potrzeby niemieckie jako element kompleksu Anlage Süd i korzystał z niego Adolf Hitler ze świtą. My jednak ruszymy w prawo, na zachód. Wyjedź z ul. Żarnowskiej do skrzyżowania i udaj się w lewo, w ul. Witosa. Na jej rozwidleniu wybierz prawą stronę i na nieodległym rondzie trzeci zjazd. Jedziesz ul. Słowackiego do centrum. Warto przystanąć przy rynku czy podejść pod kościół, którego mury powstały jeszcze w XV wieku. Podążając dalej ul. Łukasiewicza przechodzącą w ul. Jana III Sobieskiego, wyjedziesz ze zwartej zabudowy miejskiej. Wyjedziesz na rondzie, na którym wybierzesz pierwszy zjazd. Drogą wojewódzką nr 988 przemierzysz tylko 600 m, ponieważ za zbiornikiem wodnym skręcisz w prawo w ul. Graniczną. Niezbyt stromym podjazdem dotrzesz do mostu na wąskim jeszcze Wisłoku w Dobrzechowie. Za mostem odbij w lewo w ul. Kościuszki. Pojedziesz teraz wśród rzadkiej zabudowy wiejskiej, pól i małych zalesień do Grodziska. Jedź prosto na Różankę, która leży zaraz za Grodziskiem. Przetnij tę wieś, trzymając się głównej drogi. Czeka cię podjazd na wzgórze z lasem, który skończy się dopiero przy kamieniołomie w Szufnarowej. Przez wzgórze główną drogą przemierzysz łącznie 4 km. Przy kamieniołomie skręć w lewo w drogę wojewódzką nr 986, a po 300 m w prawo. Orientuj się na południowy zachód, przy skrzyżowaniu ze studnią wybierając prawy zjazd. Dojedziesz do końca drogi, mijając dwa mniejsze laski i grupę zabudowań. Włącz się do ruchu na drodze uprzywilejowanej, na jej łuku, odbijając w prawo, zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku rowerowego. Przed tobą serpentynowy zjazd do Jaszczurowej. Dotrzesz do remizy strażackiej na północnym końcu wsi i skręcisz w lewo, zgodnie z drogowskazem na Cieszynę. Szerokim łukiem zawrócisz na południe i wjedziesz do Chytrówki, przysiółka Stępiny. Zjedziesz do centrum wsi główną drogą, staczając się po zboczu.

  • 2
    Stępina
    28.6 km
    Stępina

    To miejsce to prawdziwa gratka dla miłośników militariów. Znajduje się tu schron kolejowy, część tego samego kompleksu, co tunel w Strzyżowie, a także schrony bierne i bojowe zabezpieczające wizyty najważniejszych osób w III Rzeszy. Udokumentowano tu spotkanie Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim w dniach 27-28 sierpnia 1941 roku. Nie wszystkie obiekty znajdują się w ogólnodostępnej przestrzeni, o możliwość ich zwiedzania powinieneś zapytać właścicieli posesji. Miń tunel tak, by mieć go po lewej i jedź przed siebie. Na łuku drogi przejedź przez mostek. Następnie miniesz kamieniołom i odmierzając 1,8 km poszukasz zjazdu w lewo, na Gogołów. Przejedziesz 1,2 km, dwukrotnie wjeżdżając i wyjeżdżając z gęstwiny. Za drugim lasem odbij w prawo, jadąc wzdłuż jego krawędzi. Dotrzesz tak do Gogołowa. Wjedziesz do centrum wsi przy cmentarzu, skręcisz za nim w lewo i przy drewnianym kościele w prawo. Zauważ, że elewacja świątyni pokryta jest gontem, co jest rzadkością. Po długim podjeździe skręć w prawo na rozwidleniu. Po 1,1 km odbij w lewo, w drogę ciągnącą się wzdłuż lizjery lasu. Zjedź ze wzgórza w płytką dolinkę, trzymając się głównej szosy. Zakręca ona w prawo, kierując cię na południowe opłotki wsi Sowina. Trzymaj się drogi asfaltowej. Ciągłym zjazdem dotrzesz pod remizę strażacką w Bieździadce. Miń ją, nie skręcając, by dotoczyć się do Lublicy. Mijając cmentarz, remizę Ochotniczej Straży Pożarnej i kościół, wjedziesz do centrum wsi. Skręć w lewo w drogę z pierwszeństwem ruchu. Przed tobą Sieklówka, gdzie przy kościele odbijesz w lewo i wijącą się szosą dotrzesz wśród gospodarstw i pól do Lubli.

  • 3
    Lubla
    49.4 km
    Lubla

    Wyjeżdżając z dotychczasowej drogi, masz naprzeciwko drewniany kościół na wzgórzu, utrzymany w porządku gotyckim. Na skrzyżowaniu z przystankiem autobusowym odbij w lewo, w drogę wojewódzką nr 988 i na następnej przecznicy zjedź na Sośninę, jak pokazuje drogowskaz. Gdy po kilometrze wjedziesz w grupę zabudowań, pilnuj się, by na rozjeździe za nimi wybrać prawą stronę. Dalej zagłębisz się w las na wzgórzu, za którym staniesz w Niepli. Przejedź przez wieś na południe, mijając szkołę i remizę strażacką. W grupie zabudowań kilometr dalej odbijesz w lewo za skrzyżowaniem, przed znakiem kończącym teren zabudowany. Droga będzie wąska i będzie opadać ku południowemu wschodowi do wsi Chrząstówka. Przetnij miejscowość główną drogą i po 2 km, przy zabudowaniach skręć ostro w prawo. Zakręcić powinieneś przy posesji z numerem 171. W razie wątpliwości poproś o pomoc miejscowych lub jedź drogą, która po chwili odbija w lewo i przecina tory kolejowe. Bajdy to kolejna wieś, przez którą przejedziesz, by skręcić w niej w lewo na skrzyżowaniu z dużym metalowym krzyżem i małym zagajnikiem naprzeciwko niego. Kierując się na północ raczej równym terenem dotrzesz do Wojaszówki. Skręć w prawo w drogę wojewódzką nr 990 i po niespełna 300 m w lewo, by przejechać przez most nad Wisłokiem. Za mostem odbij w lewo, zgodnie z nurtem rzeki. Dotrzesz tak do Łączek Jagiellońskich.

  • 4
    Łączki Jagiellońskie
    64.4 km
    Łączki Jagiellońskie

    Przy remizie strażackiej w tej wsi skręć w prawo. Miniesz otoczony wysokim murem kościół pw. św. Andrzeja Apostoła i Narodzenia NMP i po chwili wjedziesz w las. Trzymaj się przez następne 1,8 km asfaltowej drogi. Na rozdrożach skieruj się w lewo, a po 100 m zgodnie z biegiem szosy w prawo. W Rzepniku odbij w prawo, by dojechać do pięknej murowanej cerkwi pw. św. Paraskewy i starego dębu Jagiellon, liczącego około 500 lat. Nasz szlak prowadzi dalej drogą ku wzgórzu, gdzie znajduje się cmentarz grekokatolicki – by tam dotrzeć, ruszając spod cerkwi, skręć na pierwszym skrzyżowaniu w prawo. Za lasem i wzgórzem, po 3 km jazdy przez gęstwinę, osiągniesz Wysoką Strzyżowską. Odbij w lewo na końcu drogi i kieruj się na północ. Miniesz neogotycki kościół z czerwonej cegły, potem szkołę podstawową i pojedziesz prosto główną drogą. Na 64 kilometrze przejedziesz przez mały mostek i 200 m za nim skręcisz w prawo, a po 100 m w lewo. W ten sposób dostaniesz się na drogę do Gbisk. Jesteś już w okolicy Strzyżowa – na rondzie na obwodnicy miasta jedź prosto, w ul. Południową, a następnie odbij w lewo w ul. Mostową. Za mostem skręć w ul. Witosa, a następnie w ul. Żarnowską.

  • 5
    Strzyżów
    82.6 km
    Strzyżów

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.