Rzeszów - miasto i region
Po panoramę Sandomierza
XML, 90.64kB
Charakterystyka trasy
Łatwa i przyjemna trasa wiodąca dolinami rzek w kierunku Wisły. Przewyższenia i podjazdy są tu łagodne i poradzą sobie z nimi nawet dzieci. Utrudnieniem może być znaczny dystans, ale rozplanowanie podróży na dłuższy czas z postojami na pewno pomoże zredukować obciążenie. Nagrodą za pokonanie trasy jest piękna panorama na Sandomierz i widoki rolniczo przekształconych terenów północno-zachodniego Podkarpacia.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Stalowa Wola – Sokolniki – Stalowa WolaStart
- 1Stalowa Wola0 kmStalowa Wola
Punktem startowym będzie Bazylika Konkatedralna pw. Matki Bożej Królowej Polski. Wyjedź spod niej w kierunku północnym, alejami Jana Pawła II. Jedź prosto przez wszystkie skrzyżowania przez 2,5 km aż do ronda Orląt Lwowskich. Wybierz drugi zjazd, w ul. Rozwadowską. Dotrzesz nią do rynku w Rozwadowie. Przypomina on czasy, kiedy dzisiejsza dzielnica Stalowej Woli była samodzielnym miastem. Otaczają go dziewiętnasto- i dwudziestowieczne kamienice, w części piętrowe. Objedź rynek w lewo lub przetnij go zgodnie z biegiem głównej drogi, by wyjechać w ul. Broniewskiego. W odległości 200 m od rynku znajduje się po lewej stronie zadbany budynek Muzeum Regionalnego, które korzysta z budynku osiemnastowiecznego, klasycystycznego pałacu Lubomirskich. Jedź dalej ul. Sandomierską. Przy skrzyżowaniu drogi z torami kolejowymi zauważysz skupisko drzew – to Park Charzewicki z oficyną pałacową, zbudowaną w stylu klasycystycznym, z eleganckim dachem mansardowym. W odległości 200 m za torami odbij w lewo, by przejechać kolejny fragment torowiska, i skręć w prawo w ul. Świerkową. Biegnie ona obrzeżami wsi Agatówka do Obojnej. Przetnij opłotki tej miejscowości i jedź przed siebie. Po 2 km jazdy przez pola i rzadkie zagajniki wjedziesz do Kotowej Woli, przy dworze Kraińskich. To piękne założenie o symetrycznej bryle, z zadaszonymi tarasami i kolumnadami na każdym skrzydle. Za dworem odbij w lewo i na kolejnym krzyżowaniu zjedź w prawo przy małym pomniku papieskim. Z drogi tej zwrócisz się w lewo, zgodnie z drogowskazem na Kępie Zaleszańskie. Wjeżdżając tam, przejedziesz przez dwutorową linię kolejową. Ulicą Centralną dotrzesz do centrum, gdzie skręcisz w lewo w ul. św. Jana Pawła II. Za rzeką Łęg, odbij na pierwszym skrzyżowaniu w lesie w prawo. Miniesz piaskownię z zalewem i przetniesz Orliska. Kieruj się na północny zachód, na rozstaju trzymając się lewej strony, przeciwnie do drogowskazu na Gorzyce. Po kilku minutach dotrzesz do Sokolników.
- 2Sokolniki23.3 kmSokolniki
Dojedź do końca drogi i skręć w prawo. To ul. Sandomierska, którą wyjedziesz z miejscowości w ogólnym kierunku na północny zachód. Przechodzi ona płynnie w ul. Kościelną miejscowości Trześń. Jedź nią, nie zmieniając kierunku, po lewej zostawiając plac główny wsi, potem mijając cmentarz po obydwu stronach szosy, a dalej masywny neogotycki kościół. Przetnij drogę krajową nr 77. Z krótkiej ul. Szkolnej wyjedź w prawo. Miniesz tam stary, wzniesiony w 1780 roku dworek Tarnowskich. To drewniana konstrukcja w stylu polskim, z kamiennymi kolumnami podpierającymi zadaszony fronton przy drzwiach głównych. Niestety, znajduje się ona w fatalnym stanie. Jedź dalej drogą wzdłuż Trześniówki, przekraczając kory kolejowe. Dotrzesz do Zalesia Gorzyckiego. Stając na mostku niemal na granicy dwu województw, masz doskonały widok na ujście Trześniówki do Wisły i daleką panoramę na zamek w Sandomierzu, Bazylikę katedralną pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz inne budynki na wzgórzu sandomierskim. Zawróć, by wrócić do Trześni tą samą drogą koło ruin drewnianego dworku. Tym razem skręć w ul. Błonie przy reprezentacyjno-wypoczynkowym placu wiejskim. Minąwszy remizę strażacką, jedź na południe. Przemierzysz 2 km pól i rzadkich zagajników, by stanąć w Furmanach. Na dużym skrzyżowaniu w centrum wsi, które łatwo poznasz po małym placyku z krzyżem i kwiatami, udaj się w lewo, w ul. Kościelną. Jadąc krawędzią lasu, osiągniesz Poręby Furmańskie. Na końcu szosy skręć w prawo, by przejechać przez tory kolejowe. Drogą między zabudowaniami a ścianą lasu pojedziesz dalej do Zabrnia. Po kolejnych 2 km dojedziesz do ronda na drodze wojewódzkiej nr 871. Nie zmieniaj kierunku i trasy – poprowadzi cię ona przez kolejne miejscowości: Gębów i Jamnicę oraz olbrzymi kompleks leśny do Stalowej Woli. Za lasem odbij łagodnie w prawo przy bramie jednostki wojskowej i cmentarzu komunalnym. Ulicą Ofiar Katynia dojedziesz do skrzyżowania z ul. Popiełuszki. Wjedź w nią. Podążając prosto, między modernistycznymi osiedlami tego czysto robotniczego miasta, zbudowanego tu od podstaw w okresie przedwojennym, dotrzesz do punktu startowego w ciągu kilku minut.
- 3Stalowa Wola58.9 kmStalowa Wola
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.