Beskid Niski
Beskid Niski i Słowacja
XML, 2.54MB
Charakterystyka trasy
Trasa o długości 100 km. Startujemy z Krempnej przy zalewie. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dowodu osobistego i kasku są to rzeczy obowiązkowe na terenie Słowacji. Z godnie z mapą kierujemy się na przejście graniczne w Orzennej. Pierwszym punktem godnym polecenia na naszej trasie jest muzeum w Świdniku można zobaczyć zabytkowe pojazdy wojenne stojące na zewnątrz. Po Świdniku można przejechać czerwoną ścieżką rowerową. Dalej kierujemy się na następną atrakcje Dolina Śmierci jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla miłośników czołgów bo jest ich około 8 szt. Porozstawianych w różnych miejscach na łące. Jest też wieża widokowa w kształcie pocisku czołgowego. Za Świdnikiem a podjeżdżając do przejścia granicznego w Barwinku zgodnie z mapą skręcamy w lewo pod drogą podjeżdżamy około 100m. i jesteśmy prawie na miejscu. Tu można zobaczyć rekonstrukcje ziemianek „bunkry” których jest około 12. Miejsce bardzo mało znane a warte zobaczenia. Od granicy zjeżdżamy do miejscowości Tylawa skręcamy w lewo na Mszanę a dalej Polany i Krempna. Trasa trudna i miejscami z dużym ruchem w szczególności od Świdnika do Tylawy. Proponuje wyjazd w niedziele ruch samochodowy jest o wiele mniejszy. Pozostałe odcinki dróg ruch bardzo mały. Cała trasa wraz z odpoczynkiem i zwiedzaniem około 9 godzin.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!