Bieszczady

Zaciszna trasa wokół Arłamowa

5/5 - 1 opinii
Dystans
37km
Czas
3h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 64.07kB
Asfaltowa dróżka prowadząca w dół, w tle krzewy i drzewa bez liści oraz zachmurzone niebo

Charakterystyka trasy

Spokojna, miarowa jazda w otoczeniu natury przez opustoszałe drogi. To właśnie czeka Cię na tej trasie. Choć nie znajdziesz tu wielu punktów z zapierającymi dech w piersiach widokami, na pewno uda Ci się zrelaksować i doświadczyć bliskości natury. Nie będziesz musiał martwić się samochodami. Tutejsze drogi, choć asfaltowe, są mało uczęszczane.

Punktem wyjścia dla trasy będzie malowniczy kompleks Hotel Arłamów.

Dystans
37 km
Przewyższenia
423 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 88%
Inne: 12%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Arłamów (Hotel) - Makowa - Rybotycze - Posada Rybotycka - Trójca - Jamna Górna - Arłamów (Hotel)

Start

 • 1
  Arłamów (Hotel)
  0 km
  Arłamów

  Hotel Arłamów to czterogwiazdkowy obiekt, usytuowany na szczycie wzgórza, otoczony przez lasy. Składa się z dwóch połączonych ze sobą części: nowej oraz historycznej. Z tego malowniczego miejsca rozpoczyna się Twoja rowerowa przygoda.

  Wyjedź z ośrodka główną drogą dojazdową. Na początek czeka Cię stromy zjazd, a następnie wymagający podjazd. Na skrzyżowaniu skręć w lewo, w kierunku Przemyśla. Przed Tobą niezwykle przyjemny fragment trasy – długi i łagodny zjazd aż do wsi Makowa. 

 • 2
  Makowa
  11 km
  Makowa

  Po drodze spotkasz zadaszoną wiatę - idealną na krótki przystanek na trasie.

  W Makowej za kościołem przekrocz most na Wiarze. Na skrzyżowaniu skręć w lewo. Jeżeli chciałbyś spojrzeć na okolicę z góry, należy najpierw odbić na chwilę w prawo i krótkim podjazdem wyjechać na mały grzbiet. Rozpościera się stamtąd skąd bardzo ładny widok. Jadąc dalej prosto, będziesz kierować się w kierunku wsi Rybotycze.

 • 3
  Rybotycze
  14 km
  Rybotycze

  Do dwóch kolejnych miejscowości, znajdujących się na trasie, doprowadzi Cię płaski, 10-kilometrowy odcinek. Pojedziesz nim wzdłuż doliny Wiaru, przez Rybotycze aż do Posady Rybotyckiej. 

  W niewielkiej wsi Rybotycze (która kiedyś posiadała prawa miejskie) miniesz pozostałości małomiasteczkowej zabudowy.

 • 4
  Posada Rybotycka
  18 km
  Posada Rybotycka

  Wyjeżdżając z tej miejscowości napotkasz najstarszą murowaną cerkiew obronną w Polsce. Mowa o Cerkwi pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej. Budowla utrzymana jest w stylistyce gotyku, a w jej wnętrzu znajdują się XVII-wieczne malowidła.

  Nieco dalej, na rozwidleniu opuść drogę główną. Jedź odnogą w lewo, w kierunku Arłamowa. Po chwili miniesz odnogę do prowadzącą do kompleksu Willa Arłamów-Trójca.

 • 5
  Jamna Górna
  31 km
  Jamna Górna

  Do tej miejscowości dotrzesz długim łagodnym podjazdem doliną Jamninki. 

  Wieś Jamna Górna leży na terenie założonego w 1992 roku Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Gdy dotrzesz do tego punktu, do końca trasy pozostanie niewiele ponad 5 km.

 • 6
  Arłamów (Hotel)
  36.6 km
  Arłamów

  Wycieczkę kończysz w miejscu, z którego startowałeś. 

  Warto wiedzieć, że wokół Hotelu Arłamów wytyczono i oznakowano trzy trasy rowerowe o różnej długości i różnym stopniu trudności – w sumie ponad 80 km. Właśnie przejechałeś trasę, która jest odpowiednikiem trasy zielonej. Może po krótkiej regeneracji czas na kolejną?