Rzeszów - miasto i region

Przez niskie wzgórza i równiny pod Rzeszowem

0/5 - 0 opinii
Dystans
50km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 90.09kB

Charakterystyka trasy

Łatwa trasa, która może miejscami zaskoczyć dość stromymi podjazdami. Wiedzie malowniczymi równinami i pośród niskich wzgórz na wschód i północny wschód od Rzeszowa. Po drodze natkniesz się na liczne zabytki kultury ludowej, głównie kapliczki, ale i na zabytki o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, jak Muzeum- Zamek w Łańcucie. Odległość 50 km może być wymagająca dla początkujących i dzieci.

Dystans
50 km
Przewyższenia
218 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
17
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Łańcut – Krzemienica – Trzebownisko – Rzeszów

Start

  • 1
    Rzeszów
    0 km
    Rzeszów

    Jako punkt startowy najlepiej obrać jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście – Stadion Stali Rzeszów. Rusz spod niego na wschód, by przejechać przez Most Karpacki. To ciekawy i ważny most, zwróć uwagę, że jego integralną częścią jest elektrownia wodna. Kieruj się przed siebie, aleją Powstańców Warszawy, mijając osiedla Drabiniankę po prawej i Nowe Miasto po lewej. Przejedź prosto przez skrzyżowanie z aleją gen. Sikorskiego, wjeżdżając w aleje Armii Krajowej. Choć to niespełna 2 km trasy, możesz przystanąć w Parku Papieskim, ciekawie skomponowanym w geometrycznym stylu przypominającym ogrody francuskie. Następnie jedź przed siebie i skręć w prawo dopiero w ul. Paderewskiego. Ta kręta droga doprowadzi cię pod kościół pw. św. Rocha i św. Marcina. Skręć w ul. Powstańców Wielkopolskich, którą dojedziesz do dużego skrzyżowania. Skręć w lewo w ul. Słocińską. Przez następne około 4 km trzymaj się tej drogi, by dojechać do Malawy. Przejedziesz wśród pól i podmiejskich zabudowań. Rozglądaj się za kapliczkami, których jest tu wiele. We wsi skręć w lewo koło szkoły, kierując się zgodnie z drogowskazem na Kraczkową. Następne 10 kilometrów pokonasz, jadąc prosto i przejeżdżając przez długą i dużą wieś Kraczkowa. W tej ostatniej zwróć uwagę na neoromański kościół pw. św. Mikołaja. Z Kraczkowej przez Wysoką zjedziesz do Albigowej. Dojeżdżając do wsi, rozglądaj się za odrestaurowanym budynkiem młyna, gdzie mieści się znana w okolicy restauracja. Skręć na skrzyżowaniu, przy którym stoi, w lewo, kierując się na północ. Czeka cię dość długi, ale niezbyt stromy podjazd w kierunku Łańcuta.

  • 2
    Łańcut
    21 km
    Łańcut

    Do miasta wjedziesz, mijając cmentarz. Warto zatrzymać się na kwaterze wojskowej, gdzie spoczywają zmarli i polegli żołnierze różnych narodowości, w tym żołnierze 10. Brygady Kawalerii, którzy bronili miasta we wrześniu 1939 roku czy Ukraińcy internowani tu w 1918 roku. Przekrocz drogę krajową 94, wjeżdżając w ul. Mickiewicza, a następnie ul. 3 Maja dojedziesz do Zamku w Łańcucie. To największy zabytek miasta i główny obiekt turystyczny. Poza zachowanym zamkiem z kompletem wyposażenia pałacowego, zachowało się założenie obronne, storczykarnia, park, stajnia, wozownie i maneż (budynek do treningu jazdy konnej). Poza Zamkiem warto odwiedzić Izbę Pamięci 10. Pułku Strzelców Konnych w dawnym kasynie oficerskim oraz przejść się po rynku typowym dla małego miasta galicyjskiego, który częściowo zachował secesyjną zabudowę. Wyjedź z rynku ul. Słowackiego, kierując się na zachód, a następnie skręć w prawo w ul. Cetnarskiego. Następie za stawem skręć w lewo w ul. Kraszewskiego i podążaj nią aż do wyjazdu z miejscowości. Zaraz za Łańcutem zaczyna się wieś Krzemienica. Dojechawszy do jej centrum, skręć w prawo i mijając plac zabaw dla dzieci, kieruj na północ. Przejedź ostrożnie przez tory kolejowe, a następnie pod wiaduktem autostrady A4. Skręć w prawo koło kapliczki obramowanej czterema drzewami. Po 2 km drogi wiodącej przez pola i łąki, dojedziesz do Łukawca. Przejedź przez wieś meandrującą drogą. Kiedy napotkasz duże skrzyżowanie przy sklepie z drogowskazem na Rzeszów, skręć w lewo, na południe. Upewnisz się, że jedziesz dobrze, kiedy przejedziesz nad pasami autostrady. Dojedziesz tak do wsi Łąka. Trzymaj się głównej drogi, która prowadzi koło Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i zespołu szkół. Dom Pomocy zlokalizowany jest w pałacu Lubomirskich, który warto obejrzeć przynajmniej z daleka. Na dużym skrzyżowaniu w centrum, skręć zgodnie z drogowskazem na Rzeszów i trzymaj się tego kierunku. Po 3 km dojedziesz do dwupasmowej drogi szybkiego ruchu S19 i na opłotki Trzebowniska.

  • 3
    Trzebownisko
    39 km
    Trzebownisko

    Kiedy dojedziesz do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebownisku, skręć w lewo, nie przejeżdżając przez most na Wisłoku. Kilkaset metrów za wsią zauważysz budynki przemysłowe rzeszowskiej elektrociepłowni. Skręć następnie w lewo w ul. Rzecha. Możesz stąd podziwiać Most im. Tadeusza Mazowieckiego – jeden z najpiękniejszych w Rzeszowie. Kiedy dojedziesz do ronda, skręć w prawo, na wiadukt nad torami kolejowymi, a następnie przygotuj się na ostry podjazd wzdłuż alei I Armii Wojska Polskiego ku cmentarzowi na Pobitnie. Jeśli lubisz zwiedzać nekropolie, warto się tu zatrzymać, przystając przy grobach wielu zasłużonych Rzeszowian, w tym przy mauzoleum płk. Leopolda Lisa-Kuli i przy grobach jego kolegów, leżących po jego obydwu stronach. Znaleźć można tu także zbiorowy grób żołnierski z lat 1914-1918 (w płn.-zach. części). Spod cmentarza skieruj się w ul. Lwowską, zjeżdżając ze wzgórza ku centrum, mijając też koszary Strzelców Podhalańskich i Wojsk Obrony Terytorialnej. Przejedź przez Most Lwowski oddzielnym mostem dla rowerzystów i skręć na południe, by pod prąd Wisłoka przejechać się malowniczymi bulwarami. Po kilku minutach spokojnej jazdy dotrzesz pod stadion Stali Rzeszów.

  • 4
    Rzeszów
    50.3 km
    Rzeszów

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?