Beskid Niski
Szlakiem średniowiecznych wsi w Beskidzie Niskim
XML, 95.95kB
Charakterystyka trasy
Znów wyjeżdżamy na szlak, by cieszyć się pięknem przyrody, pejzażami i historią mijanych miejscowości. Na tej dość łatwej trasie myślą przewodnią jest to, że nie zdajemy sobie obecnie sprawy z przeszłości miejsc, w których toczy się nasze życie. Rozważając to, co działo się przed wiekami, pomyśl o obecnych wsiach, które niegdyś były świetnie prosperującymi miastami, o zamkach, traktach, targach, a także o wojnach i zniszczeniu, które stały się ich udziałem. Pamiętaj – historia nigdy się nie kończy.
Praktyczne wskazówki
Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.
Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.
Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.
Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.
Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Beskid Niski
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Jedlicze – Osiek Jasielski – Samoklęski – Nowy Żmigród – Nienaszów – JedliczeStart
- 1Jedlicze0 kmJedlicze
Miasto posiada mały rynek, pozostałość po lokacji z przełomu XIV i XV wieku. Otacza go już niestety zabudowa dwudziestowieczna. Wyjedź z rynku ul. Sienkiewicza i przejedź nią most na Jasiołce, a następnie odbij na rozstajach w prawo, w ul. Manierskiego. Poszukuj drogowskazu na Piotrówkę i skręć w nakazanym kierunku. Wjedziesz do Chlebnej, wsi założonej na prawie magdeburskim w podobnym okresie co miasto. Przetnij ją i wyjedź zgodnie z kierunkiem nadanym przez główną drogę, na Łubno Szlacheckie. Następna będzie Piotrówka, nieduża wieś o rozrzuconej zabudowie, a za polami i kilkoma zagajnikami Łubno Opace i Łubno Szlacheckie. Przez pierwszą wieś przejedź na wprost, mijając przystanek na skrzyżowaniu bez skręcania tam. Dojedziesz tak do dworku w małym parku. Dworek to zadbany typowy polski dworek szlachecki – z użytkowym poddaszem, o symetrycznej budowie, z frontonem wspartym na kilku kolumnach, ocieniającym wejście i gazonem na podjeździe. Spod dworku wyjedź drogą tak, by szkołę pozostawić po swojej lewej i włączyć się do ruchu na skrzyżowaniu koło przystanku, odbijając lekko w prawo. Dotrzesz tak do Łajsca. Na pierwszym skrzyżowaniu z przystankiem kieruj się zgodnie z drogowskazem na Łężyny i Nowy Żmigród. Miniesz szkołę i pojedziesz prosto, między polami i wzdłuż ściany jednego, a potem drugiego lasu. Za tym drugim skręć w lewo koło wieży przekaźnikowej. Przyjemnym zjazdem dostaniesz się do Świerchowej, gdzie odbijesz w lewo, w drogę wojewódzką nr 992. Pozostaniesz do niej tylko kilkaset metrów, by skręcić na Osiek Jasielski. Trzymaj się głównej drogi przez 4 km, mijając zabudowania, las i pola.
- 2Osiek Jasielski18.1 kmOsiek Jasielski
Przez most na Wisłoce wjedziesz do Osieka Jasielskiego. Powstanie tej miejscowości datuje się na połowę XIV wieku i panowanie Kazimierza Wielkiego, który lokował miasto na prawie magdeburskim. Stanął tu zamek obronny, ważny element w łańcuchu kazimierzowskich zamków chroniących południowe granice ówczesnej Polski. Pozostałością warowni są piwnice na wzgórzu. Warto odwiedzić też drewniany kościół z XV wieku, przebudowany dwa stulecia później i przemalowany wewnątrz w wieku XIX. Miń remizę strażacką, mając ją po lewej, a starą kuźnię po prawej, a następnie przejedź prosto przez nieodległe rondo. Skręć razem z drogą w lewo. Miniesz opłotki wsi Czekaj, przy dużej kapliczce domkowej ufundowanej w 1870 roku i gruntownie przebudowanej. Po 1,5 km dotrzesz do Samoklęsk.
- 3Samoklęski21.7 kmSamoklęski
Odbij na chwilę w prawo w drogę wojewódzką nr 993, a następnie skieruj się na lewo zgodnie z drogowskazem na Mrukową. Jedź tą szosą przez zabudowania, mijając remizę Ochotniczej Straży Pożarnej (także dom ludowy) i kapliczkę latarniową. Za kapliczką rozciąga się wspaniały widok na wzgórza Beskidu Niskiego. Wyjeżdżając ze wsi, możesz zauważyć też neogotycką kapliczkę domową po prawej stronie drogi. Następnie wzdłuż rzeki Szczawy dojedziesz do Mrukowej. Przejedź przez tę wieś główną drogą, na końcu przekraczając rzekę małym mostem. Przed tobą Brzezowa, najdalej na południe wysunięty punkt dzisiejszej wycieczki. Przejedź przez wieś i podążaj przed siebie. W lewo odbijesz dopiero na most nad Wisłoką. W tym miejscu rzeka zakręca, prezentując wartki nurt toczący się po kamiennym dnie. Trzymając się lewej strony na rozjeździe, podążysz dalej drogą wojewódzką nr 992 w ogólnym kierunku na północy wschód. Zbliżasz się do Nowego Żmigrodu.
- 4Nowy Żmigród32.2 kmNowy Żmigród
To jedna ze starszych miejscowości na Podkarpaciu, gdzie znaleziono ślady osadnictwa już z IX lub X wieku. Rozwój ówczesnego miasta był na tyle dynamiczny, że dorobiło się ono ratusza – budowli tyleż administracyjnej, co reprezentacyjnej. Pełniło ono rolę miasta granicznego na szerokiej i nieustalonej dokładnie granicy polsko-węgierskiej. Położenie to niosło także zagrożenia – przez wieki Żmigród był obiektem wielu najazdów. Szczególnie ucierpiał w trakcie I wojny światowej, po której pozostał cmentarz wojenny nr 8 z 214 pochówkami, i II wojny światowej, podczas bitwy o przełęcz dukielską, gdy spłonęła drewniana zabudowa rynku. Obecna zabudowa to twór powojenny, stąd brak jej dawnego uroku, poza parterową kamieniczką stojącą koło wieży kościelnej. Warto jednak zwiedzić kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła o gotyckiej bryle i barokowym wnętrzu. Minąwszy rynek, jedź prosto, prawym brzegiem rzeki. Miniesz cmentarz żołnierski i żydowski kirkut, pamiątkę po wymordowanych przez Niemców Żydach żmigrodzkich. Drogą nr 992 dojedziesz do Trok. Na skrzyżowaniu na łuku drogi zjedź w prawo. Miniesz dom ludowy i pojedziesz tą szosą przed siebie, by w Sadkach dalej trzymać się wybranej trasy. Skręcisz w lewo dopiero przy szkole w Nienaszowie.
- 5Nienaszów38.1 kmNienaszów
Jak wiele innych wsi na dzisiejszej trasie, Nienaszów to średniowieczna wieś z XIV, a może i XIII wieku, która stanowi świadectwo działań kolonizacyjnych polskich królów, nadających liczne przywileje na dzisiejszym Podkarpaciu swoim wiernym sługom i rycerzom. Przejedź przez wieś na wprost, a potem podobnie zrób z Porajem. Za Porajem droga wspina się nieznacznie, wiodąc kotlinką między zalesionymi wzgórzami. W Faliszówce odbij przy szkole w lewo i mając kościół po lewej stronie, jedź ku północy. Zabudowania płynnie przejdą w Kopytową. Pochodzi ona z XIII wieku, i jest o około 100 lat starsza niż Faliszówka. W tej byłej wsi szlacheckiej znajduje się Muzeum Kultury Szlacheckiej w odrestaurowanym osiemnastowiecznym dworku szlacheckim wybudowanym w stylu polskim. Ściany dworu są białe, wnętrza umeblowane i wyposażone z najwyższą starannością. Interesujący jest amfiladowy układ pomieszczeń, które układają się w dwa równoległe ciągi. Upamiętniono tu wybitne postacie z polskiej historii oraz odtworzono kuchnię dworską. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Przez kolejną wieś, Podniebyle, przejedź jej wschodnimi opłotkami. Wjechawszy do Porębów, trzymaj się głównej drogi, która obszernym łukiem kieruje się w lewo. Na jej końcu udaj się w prawo. Przejedziesz przez znaną ci już Chlebną, by wzdłuż ul. Manierskiego i Sienkiewicza dotrzeć na rynek. Przed końcem wycieczki możesz udać się pod nieodległy, potężny neogotycki kościół pw. św. Antoniego z Padwy.
- 6Jedlicze52 kmJedlicze
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.