Rzeszów - miasto i region

Wokół dawnego poligonu wojskowego

0/5 - 0 opinii
Dystans
21km
Czas
3h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 43.31kB
Asfaltowa droga skręcająca w prawo biegnąca między wysokimi drzewami

Charakterystyka trasy

Przed Tobą trasa, która w całości prowadzi przez leśne drogi. Tereny te należą do Nadleśnictwa Mielec. Droga wiedzie wzdłuż czerwonego szlaku, który jest dobrze oznakowany w lesie, co sprawia, że trasa jest łatwa nawigacyjnie. Jej trudność polega jednak na licznych zjazdach i podjazdach o łącznym przewyższeniu 180 m. W lesie znajdziesz wiele miejsc przeznaczonych do odpoczynku. Główną atrakcją wycieczki jest jej lokalizacja - drogi wiodą wokół dawnego poligonu wojskowego, na którego terenie do dziś można znaleźć pozostałości po II wojnie światowej. Z punktu startowego możesz również udać się w inną trasę nazwaną Biesiadka Trails. Jej długość to 3,5 km, a suma podjazdów - 70 m. Jest to trudna technicznie ścieżka przeznaczona dla doświadczonych rowerzystów.

Dystans
21 km
Przewyższenia
183 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Szuter: 74%
Piasek: 26%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Parking Głęboki Ług - Czerwone Wierchy - Zbiornik Biesiadka - Biesiadne Góry - Parking Głęboki Ług

Start

  • 1
    Parking Głęboki Ług
    0 km
    Parking Głęboki Ług

    Tu zaczyna się Twoja trasa - na parkingu leśnym „Głęboki Ług” pod Mielcem. Parking mieści się przy drodze wojewódzkiej nr 875. Znajdziesz tu tablicę informacyjną, która przedstawi Ci przebieg trasy. Obok znajdują się stoły z ławami. Trasa w całości biegnie czerwonym szlakiem, którego oznaczenia znajdziesz w lesie. Podążaj za jego wskazówkami. Kieruj się w drogę szutrową wzdłuż lasu. Po przejechaniu około 1,5 km znajdziesz się na rozwidleniu dróg, przy którym mieści się miejsce wypoczynkowe. Skręć w lewo. Czeka Cię delikatny podjazd. 

    W tej okolicy znajduje się dawny poligon wojskowy. W czasie II wojny światowej tereny leśne między Mielcem i Nową Dębą były gospodarowane przez Niemców. Wysiedlono wtedy wsie, utworzono nowe drogi, umocnienia i różne obiekty wojskowe. W czasie wojny działy tu również obozy pracy - między innymi Lager Mielec. Po zakończeniu wojny poligon był wykorzystywany przez Ludowe Wojsko Polskie. W 1976 roku został całkowicie zlikwidowany, a tereny zalesione. Jednak do dziś w tych mieleckich lasach możesz znaleźć pozostałości po II wojnie światowej, np. mogiły, cmentarze czy po prostu utwardzone drogi.

  • 2
    Czerwone Wierchy
    6 km
    Czerwone Wierchy

    Cały czas podążaj czerwonym szlakiem. Na tym odcinku jedziesz wzdłuż Czerwonych Wierchów, czyli wzniesień wydm śródlądowych. Gdy dojedziesz do skrzyżowania drogi z utwardzoną drogą, skręć w nią w lewo i nadal jedź czerwonym szlakiem. Jego oznaczenia zobaczysz na drzewach lub tabliczkach przy drodze.

    Jedź około 10 km wzdłuż czerwonego szlaku. Po drodze zobaczysz pomnik przyrody - dąb Kowal - oraz zbiornik pożarowy „Podlesie”. 

  • 3
    Zbiornik Biesiadka
    18.7 km
    Zbiornik Biesiadka

    Ten zbiornik pożarowy znajduje się niedaleko utwardzonej drogi. Znajdziesz tu również miejsce wypoczynkowe. Na skrzyżowaniu dróg najpierw jedź w lewo, a następnie skręć w prawo - za oznaczeniami czerwonego szlaku.

  • 4
    Biesiadne Góry
    19 km
    Biesiadne Góry

    Ostatni odcinek trasy prowadzi przez Biesiadne Góry. Są to pagórkowate wzniesienia, które liczą 245 m n.p.m. Po drugiej stronie znajdują się wzniesienia Suche Góry. Jadąc utwardzoną drogą, skręć w lewo za oznaczeniami czerwonego szlaku i jedź prosto do drogi, na której rozpoczęła się Twoja wycieczka.

  • 5
    Parking Głęboki Ług
    20.5 km
    Parking Głęboki Ług

    To koniec Twojej wycieczki rowerowej. Kończy się ona w punkcie startowym - na parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 875. Tą drogą możesz dojechać do centrum Mielca, gdzie zobaczysz zabytkowy Pałacyk Oborskich czy kościół św. Mateusza. Jeśli chcesz zjeść ciepły posiłek, odpowiednim do tego miejscem będzie mielecka starówka.  

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?