Beskid Niski

Wzgórza i przełęcze na południe od Baligrodu

0/5 - 0 opinii
Dystans
50km
Czas
5h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 95.32kB
Leśny szlak

Charakterystyka trasy

Wymagająca trasa wiodąca dolinami, wzgórzami i przełęczami bieszczadzkimi na południe od Baligrodu. To podróż krajoznawcza, podczas której sprawdzisz swoją siłę, wytrzymałość i orientację w terenie, a także podróż przez wielką historię, zapisaną w pomnikach i cmentarzach.

Dystans
50 km
Przewyższenia
804 m
Czas
5h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 91%
Szuter: 3%
Inne: 6%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Baligród – Przełęcz Żebrak – Cisna – Baligród

Start

  • 1
    Baligród
    0 km
    Baligród

    Wycieczka rozpocznie się w Baligrodzie. To byłe miasteczko, a obecnie wieś, jest potężnie obciążone historią, związaną głównie z licznymi wojnami, które przetaczały się przez nie, jak i przez wzgórza bieszczadzkie, wśród których leży. Świadectwa tej historii są obecne na każdym kroku. Przy północnych krańcach miejscowości znajduje się cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich z lat 1944-1945, z pewną liczbą pochówków ofiar Września 1939 roku. Na zachodnich opłotkach, niedaleko rynku znajduje się żydowski kirkut. Przy rynku, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, warta odwiedzenia izba pamięci walk z lat 1914-1915. W centrum rynku, jako pamiątka walk z lat 1944-1945 i późniejszych starć z Ukraińską Powstańczą Armią, znajduje się czołg T-34-85, a przy cerkwi grekokatolickiej – tablica upamiętniająca pomordowanych przez bandy ukraińskie. Wyjedź z rynku na południe, trzymając się drogi wojewódzkiej nr 893. Za mostem na Hoczewce natkniesz się na pomnik poległych w walkach z UPA. Po przejechaniu 700 m skręć ostro w prawo. Upewnisz się, że jesteś na dobrej drodze, gdy miniesz mały obelisk Aleksandra Fredry. Jedź prosto tą drogą, na kolejnych rozstajach trzymając się lewej strony. Warto skręcić na chwilę na 4,5 km trasy w prawo, na punkt widokowy na kamieniołom. Wracając na trasę, miniesz wiatę turystyczną Rabe, a następnie źródło rabskie i taras widokowy. Za tymi punktami droga skręca ostro w prawo i szerokim wirażem dookoła kamieniołomu prowadzi dalej w kierunku południowym. Mijasz właśnie teren Rezerwatu Przyrody Gołoborze, który chroni naturalne osuwisko i kompleks głazów w miejscu osuniętego lasu. Na swojej trasie natrafisz na Grób Michalczaków, charakterystyczne miejsce na szlaku. Po 2 km miniesz studencką bazę namiotową Rabe, podobna odległość dzieli cię od wiaty na przełęczy Żebrak. Trasa, którą się poruszasz, jest wymagająca – uważaj przy podjazdach i zjazdach. Jeśli jest ci ciężko, odpocznij. Pomyśl o ludziach, którzy ponad 100 lat temu, w trakcie I wojny światowej, zaciekle szturmowali te wzgórza, ginąc setkami i tysiącami. Świadectwem ich wysiłku, walki i poświęcenia są cmentarze wojenne i liczne bezimienne groby, rozsiane po całej okolicy.

  • 2
    Przełęcz Żebrak
    12.1 km
    Przełęcz Żebrak

    Około 250 m za wiatą, skręć w lewo. Krętą drogą podążysz wciąż wśród bieszczadzkiego lasu na południe, gdzie po 1,3 km natkniesz się na potok Chliwny. Skręć tak, by jechać zgodnie z jego biegiem. Następne 4,5 km trzymaj się tego cieku wodnego, zjeżdżając ku wsi Wola Michowa. Po drodze natkniesz się na obelisk „Puszcz Imperatora”, upamiętniający powrót w Bieszczady populacji żubrów. Na skrzyżowaniu we wsi odbij w lewo, w drogę wojewódzką nr 897. Miniesz ładny drewniany kościółek kryty gontem i nienajlepszą szosą osiągniesz Maniów. Warto zatrzymać się tam przy pomniku Kurierów Armii Krajowej, cerkwisku i kapliczce. Na jednym z drzew przyczepiona jest także mała tabliczka z nazwiskami żołnierzy węgierskich, którzy zginęli tu w 1915 roku. Trzymaj się drogi wojewódzkiej nr 897, kierując się na wschód, na wzgórze Szczerbanówka z punktem widokowym z zapierającymi dech w piersiach widokami, i na Żubracze. W kolejnej wsi, w Majdanie, znajdziesz stację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej i most wąskotorówki. Po kilku minutach dotrzesz do Cisnej.

  • 3
    Cisna
    32.9 km
    Cisna

    We wsi jako pierwszy zobaczysz cmentarz wojenny. W miejscowości jest wiele punktów gastronomicznych, możesz zrobić sobie postój przed powrotem do Baligrodu. Z drogi wojewódzkiej nr 897 zjedź na rondzie w lewo, w drogę wojewódzką nr 893. To część Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Przed tobą długi podjazd wąską drogą asfaltową o średnim natężeniu ruchu – zachowaj szczególną ostrożność. Oczywiście będą także pętle w miejscach bardziej stromych, na przykład z obydwu stron przełęczy Kut. Za przełęczą, po wyjeździe z lasu, trafisz na wieś Jabłonki, którą miniesz od zachodu. Na 44 km napotkasz wieś Łubne, czy raczej jej pozostałości – obszerną polanę nad zakolem rzeki i kilka zagajników. Po lewej stronie masz Manyłową, wzgórze, o które walcząc, zginęło kilka tysięcy ludzi zimą przełomu 1914-1915 roku. Pozostając w ciągu drogi wojewódzkiej nr 893, dojedziesz do Bystrego, ostatniej wsi przed Baligrodem, a wyjeżdżając z niej, poznasz skrzyżowanie, na którym odbijałeś od tej trasy na początku. Podążając ciągle drogą wojewódzką nr 893, dotrzesz do Baligrodu.

  • 4
    Baligród
    50.2 km
    Baligród

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?