Bieszczady

Rajskie Bieszczady

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
4h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 74.39kB
Rowerzysta w niebieskiej kurtce i kasku, jadący na czerwonym rowerze po piaszczystej drodze w stronę lasu, mijający tablice informacyjne

Charakterystyka trasy

Trasa prawie w całości przebiega przez bieszczadzkie lasy. Wycieczka rozpoczyna się w malowniczej miejscowości Rajskie - położonej w miejscu, gdzie San daje początek Jezioru Solińskiemu. Miejscowość ta jest niewielka i przez wiele osób bywa nazywana „rajską doliną”. Choć trasa jest dość wymagająca, jej nazwa to nie przypadek - widoki po drodze rekompensują włożony w jazdę wysiłek. Jej trudność polega na przewyższeniach. Wynoszą one ponad 1000 m. Początkowo trasa wycieczki prowadzi się drogą wojewódzką nr 894, potem droga zamienia się na leśne ścieżki szutrowe.

Dystans
33 km
Przewyższenia
1155 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 11%
Szuter: 80%
Inne: 9%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Rajskie - Przełęcz pod Otrytem - Przełęcz pod Hulskiem - Sękowiec - Rezerwat Krywe - Rajskie

Start

  • 1
    Rajskie
    0 km
    Rajskie

    Trasę rozpoczynasz w rejonie skrzyżowania podmiejskiej, utwardzonej drogi z drogą wojewódzką nr 894. Następnie kieruj się małą obwodnicą bieszczadzką w stronę Czarnej. Rajskie to miejscowość niedaleko Jeziora Solińskiego, zbiornika wodnego o największej w Polsce pojemności (472 mln m³).

  • 2
    Przełęcz pod Otrytem
    3.2 km
    Przełęcz pod Otrytem

    By dostać się na przełęcz, musisz pokonać dość długi podjazd. Pomimo tego, że jest on wymagający, widoki, które zobaczysz, wszystko zrekompensują. Otryt to masyw górski w Bieszczadach Zachodnich. Jego najwyższym szczytem jest Trohaniec. Przełęcz pod Otrytem znajduje się na wysokości 550 m n.p.m. Będąc już na przełęczy, skręć w prawo. By dostać się do kolejnego punktu, podążaj niebieskim szlakiem rowerowym przez około 7 km aż do skrzyżowania z wiatą. Następnie skręć w lewo i kieruj się do wsi Hulskie.

  • 3
    Przełęcz pod Hulskiem
    12.6 km
    Przełęcz pod Hulskiem

    Przełęcz znajduje się w pobliżu rezerwatu przyrody „Hulskie im. Stefana Myczkowskiego”, stanowiącego siedlisko dużych ssaków i drapieżników oraz ptaków. Żyją tam niedźwiedzie, wilki, rysie i orły. Obszar rezerwatu chroni blisko 200 ha lasów górskich i podgórskich na zboczach Otrytu. Chronione są tu grabowe drzewostany grądu oraz reglowy zespół buczyny karpackiej. Rezerwat został utworzony w 1983 roku. Wstęp do tego miejsca jest darmowy. Hulskie to nieistniejąca już wieś pomiędzy Zatwarnicą i Krywem. Wysokość przełęczy wynosi 785 m n.p.m. Trasę kontynuuj niebieskim szlakiem rowerowym.

  • 4
    Sękowiec
    18.5 km
    Sękowiec

    Z Sękowca rozciągają się wspaniałe widoki na bieszczadzkie połoniny. Znajdziesz tu także miejsce na krótki odpoczynek od jazdy. Sama miejscowość jest niewielka, a w 2002 roku została włączona do Zatwarnicy. Kieruj się znakami niebieskiego szlaku rowerowego w stronę wsi Krywe.

  • 5
    Rezerwat przyrody „Krywe”
    27.2 km
    Rezerwat przyrody „Krywe”

    Utworzony w 1991 roku rezerwat „Krywe” jest największym rezerwatem w polskiej części Bieszczadów. To malowniczy obszar, na którym San krętymi zakolami wije się między odsłoniętymi stokami wzgórz. Możesz tu spotkać węże i jaszczurki, a nawet rzadki gatunek węża Eskulapa. Znajdziesz tu również platformę widokową. Następnie jedź drogą szutrową aż do drogi wojewódzkiej nr 894, przy której rozpoczęła się Twojej wycieczka. 

  • 6
    Rajskie
    33.4 km
    Rajskie

    Na końcu trasy czeka jeszcze kilka podjazdów i zjazdów. W miejscowości Rajskie znajduje się wiele miejsc noclegowych i gospodarstw agroturystycznych. To dobre miejsce, by zatrzymać się na kilka dni i jeszcze lepiej poznać Bieszczady.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?