Bieszczady
Wielka pętla bieszczadzka
XML, 2.04MB
Charakterystyka trasy
Niezwykle wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca trasa wiodąca pętlą przez Bieszczady. Przez 160 km będziesz obserwować karpackie bory, zatopione w lasach wsie, w tym wiele nieistniejących, przycupnięte na poboczu świątynie, kapliczki i liczne cmentarze wojenne. Bo podróż Wielką pętlą bieszczadzką to nie tylko wycieczka krajoznawcza, ale też zanurzenie się w niełatwą historię, pełną przemocy i niepotrzebnej śmierci. Poza tym możesz podziwiać cuda architektury przemysłowej i upajać się pejzażami rozciągającymi się ze wzgórz, na które z niemałym wysiłkiem wjedziesz rowerem.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!
Bieszczady
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Lesko – Baligród – Cisna – Ustrzyki Dolne - LeskoStart
- 1Lesko0 kmLesko
Miejscem startowym jest basen Aquarius przy ul. Bieszczadzkiej 7. Znajdziesz tam duży parking, jest to też bardzo charakterystyczny obiekt. Wyjedź stamtąd i skieruj się w prawo, w ul. Bieszczadzką. Przejedziesz koło bunkra Linii Mołotowa i Kurhanu Szwedzkiego, usypanego przez najeźdźców w czasie Potopu. Kieruj się na południe wzdłuż Sanu. Przejedziesz przez wieś Łączki. W Hoczwi, przy Muzeum i Galerii Zdzisława Pękalskiego, odbij w prawo. Muzeum żyjącego artysty to rzadkość – znajduje się tu duży zbiór jego prac, głównie o tematyce sakralnej, wykonywanych na drewnie w stylu ikon. Droga prowadzi dalej wzdłuż Hoczewki. W Nowosiółkach warto zatrzymać się przy małej kaplicy o wyraźnych wpływach architektury bizantyjskiej i odwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Knieja z licznymi eksponatami zwierząt oraz dokumentacją fotograficzną zmian antropogenicznych w Bieszczadach w ostatnich dekadach.
- 2Baligród20 kmBaligród
Wciąż trzymając się rzeki, pojedziesz przez Mchawę do Baligrodu. To stara miejscowość o bardzo bogatej, ale też tragicznej i złożonej historii. Jej świadectwem są kolejne zabytki, na które się natkniesz. Najpierw możesz przystanąć na cmentarzu wojennym z lat 1939-1945, gdzie leży 5700 żołnierzy polskich i radzieckich, w większości w bezimiennych mogiłach. Dalej, nieco w prawo od głównej trasy, znajduje się niedawno odrestaurowany kirkut, cmentarz żydowski. Znajdziesz tam pochówki jeszcze z XVIII wieku. Niestety, część macew została zniszczona, gdy niemieccy okupanci użyli ich do wybrukowania rynku. Dalej, w parku na placu Wolności znajduje się czołg T-34-85, pamiątka po walkach o miejscowość i bojach toczonych w latach powojennych z ukraińskimi nacjonalistami (poległych w tych walkach upamiętnia też pomnik za wsią). Obok centralnego placu funkcjonuje też izba upamiętniająca walki, jakie toczono tu w latach 1914-1915. Ostatnią atrakcją jest murowana cerkiew unicka, obecnie siedziba Greckokatolickiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jadąc dalej, miniesz Bystre i nieistniejącą wieś Łubne i dojedziesz do wsi Jabłonki, leżącej obok rezerwatów Cisy na Górze i Woronikówka. Przy drodze do Cisnej przejedziesz koło cmentarza poległych w Wielkiej Wojnie.
- 3Cisna37 kmCisna
W Cisnej na rondzie wybierz 2 zjazd i skieruj się na północ, wzdłuż biegu Solinki. Po 3 km, w Dołżycy, skręć w prawo. Ciesz się przyrodą bieszczadzkich lasów i ich dzikością przez następne kilometry, aż dojedziesz do wsi Krzywe, a następnie Przysłup i Strzebowiska. Minąwszy Rezerwat Olszyna Łęgowa, odbij w prawo. Będziesz jechać wzdłuż Wetliny, doliną z doskonałymi panoramami na połoniny. Przejedziesz przez wieś Smerek. Przed wsią Wetlina możesz odpocząć na punkcie widokowym. Następnie pojedziesz przez Przełęcz Wyżną i serpentyny z pięknym widokiem na Połoninę Caryńską, zjedziesz do nieistniejącej wsi Brzegi Górne. Jedź wzdłuż potoku Drewnik – w Nasicznem tworzy piękną kaskadę. Po przekroczeniu Sanu, skręć w prawo i jedź pod prąd jego biegu. W Brzegach Dolnych znajdziesz byłą cerkiew unicką pw. św. Michała Archanioła, niestety pozbawioną wyposażenia, za to z zachowanymi polichromiami. Następnie główna droga przez Dwerniczek i Smolnik doprowadzi Cię do Lutowisk. Za wsią możesz odpocząć na punkcie widokowym. Wyjedź ze wsi ku północy, mijając nieistniejącą wieś Chodak. Przez Czarny Potok przejedź wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 896. Dalej miniesz po prawej wieś Żłobek i przejedziesz przez wsie Rabe, Zadwórze i Hoczów. W Jałowem warto obejrzeć dawną cerkiew unicką. To jedna z wielu greckokatolickich świątyń porzuconych, gdy wysiedlono stąd ludność rusińską.
- 4Ustrzyki Dolne110 kmUstrzyki Dolne
Dojeżdżając do Ustrzyk Dolnych, możesz zainteresować się Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w XVIII-wiecznym kościele i Muzeum Młynarstwa i Wsi z bogatą kolekcją urządzeń do mielenia zboża i wypieku podstawowego produktu spożywczego. Kilometr dalej skręć w lewo i podążaj drogą krajową nr 84. Przy rynku miejskim znajdziesz też interesujące Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego z niezwykle ciekawą ekspozycją z eksponatami od dalekiej prahistorii do dziś, a także cerkiew unicką z poł. XIX wieku. Podążaj przez Ustajnową Górną i skręć w Ustianowej Dolnej w lewo, zaraz za przystankiem kolejowym, a w Łobozewie Dolnym w prawo, na charakterystycznym dużym skrzyżowaniu, dojeżdżając tak do Soliny. Stąd będziesz mieć wspaniały widok na suchą stronę zapory solińskiej. Trzymaj się dróg blisko brzegu Jeziora Myczkowskiego. Ciekawostką znajdujący się w niewielkiej odległości za zabudowaniami Bóbrki stary bunkier Linii Mołotowa. W Myczkowcach nie zapomnij zobaczyć mniej znaną zaporę o koronie długości 386 m. Warto też odwiedzić park miniatur przy Centrum Kultury Ekumenicznej, pełen modeli świątyń z okolicy. Trzymając się obranej drogi, dotrzesz do Uherców Mineralnych. Skręć tam w lewo, w drogę krajową nr 84, kierując się na Lesko przez wieś Glinne.
- 5Lesko160 kmLesko
Przejedź przez miasto, kierując się do punktu startowego, wciąż trzymając się drogi krajowej nr 84. Miniesz rynek. Warto zwrócić uwagę na układ urbanistyczny i zabudowę, w tym na Zamek Kmitów. Na rondzie skręć w lewo, w 3 zjazd, na parking przy basenie. Twoja wycieczka kończy się po przejechaniu 160 km.