Bieszczady

Wokół bieszczadzkich jezior i rzek

0/5 - 0 opinii
Dystans
30km
Czas
4h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 54.30kB
Rowerzysta w niebiesko-czarnym stroju jadący drogą asfaltową prowadzącą przez ciemny las z mgłą w oddali

Charakterystyka trasy

Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowieckie to popularne i znane punkty na bieszczadzkich mapach. To właśnie wokół nich przebiegać będzie Twoja rowerowa wycieczka. Rozpocznie się ona się w Solinie, niedaleko zapory, a następnie poprowadzi do Myczkowiec, z krótką pętlą wokół Sanu w Zwierzyniu. Po drodze możesz zwiedzić historyczne i sakralne miejsca, charakterystyczne dla kultury Bieszczadów.

Dystans
30 km
Przewyższenia
519 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Solina - Bóbrka - Orelec - Uherce Mineralne - Zwierzyń - Myczkowce OW Caritas - Bóbrka - SolinaJ

Start

  • 1
    Solina
    0 km
    Solina

    Tu zaczyna się Twoja podróż. W Solinie znajdziesz wiele miejsc parkingowych, ale samochód najlepiej zostawić na jednym z parkingów niedaleko mostu na Sanie z widokiem na zaporę solińską.

    Przejedź przez most na Sanie i łukiem w lewo udaj się w kierunku Bóbrki.

  • 2
    Bóbrka
    2.3 km
    Bóbrka

    Pamiętaj, że poruszasz się drogą wojewódzką nr 895 - może tu panować wzmożony ruch samochodowy. Przed Tobą ponad dwukilometrowy łagodny podjazd, a następnie krótki zjazd do Orelca.

  • 3
    Orelec
    6.2 km
    Orelec

    W Orelcu warto zatrzymać się przy starej cerkwi pod wezwaniem św. Anny. Jest ona datowana na 1740 rok. Nieco dalej, po drugiej stronie drogi możesz zobaczyć rzeźbę zbójnika Tołhaja. Obok znajdują się prowizoryczne dyby, przy których wiele osób robi sobie zdjęcie. 

  • 4
    Uherce Mineralne
    9.3 km
    Uherce Mineralne

    W Uhercach Mineralnych zjeżdżasz z obwodnicy. Tu udaj się na wprost, w kierunku centrum wsi. Już z daleka ujrzysz strzelistą wieżę kościoła z XVIII wieku. Obok znajdują się ruiny dworu obronnego Herburtów. Kiedyś była to znana fortyfikacja, niestety dziś pozostały po niej jedynie ruiny, jednak warto poznać ciekawą historię obiektu.

    Wyjeżdżając z Uherzec, wracasz na obwodnicę bieszczadzką. Na skrzyżowaniu z drogą krajową 895 skręć w lewo (po prawej stronie znajduje się stacja kolejowa z drezynami rowerowymi), a po chwili ponownie w lewo (w kierunku Myczkowiec).

    W Uhercach znajdziesz również Rezerwat Bobry. Od dawna jest on domem bobrów. Bardzo często można zobaczyć tu ślady ich życia, np. żeremie i ścięte drzewa. Jest to dobre miejsce, by na chwilę zsiąść z roweru i odpocząć wśród przyrody.

    Po minięciu Rezerwatu na rozwidleniu dróg skręć w prawo. Po jednym kilometrze ponownie wybierz prawą odnogę. Zrób krótką pętlę wzdłuż Sanu. Drogą asfaltową dojedź do mostu, za którym skręć w lewo, w drogę gruntową. Ta zaprowadzi Cię do groty z cudownym źródełkiem. Stąd już niedaleko do kościoła w Zwierzyniu.

  • 5
    Zwierzyń
    13.7 km
    Zwierzyń

    Dawna murowana cerkiew greckokatolicka w Zwierzyniu pochodzi z 2. poł. XVIII w. Odkryto w niej cenny krzyż limuzyjski (jeden z sześciu znalezionych w Polsce, najlepiej zachowany). Oryginał można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. Z kolei przy wyżej wspomnianym źródełku znajduje się jego replika. Turyści często przybywają w to miejsce, by napić się cudownej wody.

    Wracasz do skrzyżowania ze skrętem na Myczkowce.

  • 6
    Myczkowce
    17.2 km
    Myczkowce

    Kolejnym przystankiem na trasie może być Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas. Mieści się tu m.in Centrum Kultury Ekumenicznej. Można w nim zobaczyć 140 miniatur najciekawszych drewnianych świątyń karpackich. Wstęp do Centrum kosztuje 10 zł dla dorosłych i 5 zł dla dzieci. Bilet upoważnia również do zwiedzenia Ogrodu Biblijnego oraz Ekspozycji Ptaków i Zwierząt bieszczadzkich lasów. 

    W Myczkowcach znajdziesz również Zaporę Myczkowiecką. Budowana w latach 1955-1960. Jest alternatywną zapory solińskiej. Dalsza część drogi prowadzi wzdłuż malowniczego brzegu Jeziora Myczkowieckiego u podnóża Kozińca, którego strome zbocze zostało objęte ochroną poprzez utworzenie rezerwatu Koziniec.

  • 7
    Bóbrka
    27.3 km
    Bóbrka

    Po dotarciu do drogi wojewódzkiej skręć w prawo i kieruj się do punktu startu.

  • 8
    Solina
    29.6 km
    Solina

    Twoja rowerowa podróż kończy się na parkingu, który był punktem startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?