Rzeszów - miasto i region

Strzyżowskimi wzgórzami i lasami

0/5 - 0 opinii
Dystans
59km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 112.30kB
Rowerami przez polany

Charakterystyka trasy

Trudna trasa, tak przez odległość niemal 60 km, jak i przez liczbę podjazdów, które na ciebie czekają. Wiedzie przez północno-zachodnie okolice Strzyżowa – starego miasteczka wśród wzgórz. Jest to trasa przede wszystkim krajobrazowa, ale napotkasz na niej wiele uroczych kapliczek, kościołów, a nawet zachowane i odrestaurowane dwory szlacheckie o wielowiekowej historii.

Dystans
59 km
Przewyższenia
801 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Strzyżów – Wielopole Skrzyńskie – Jaszczurowa – Wiśniowa – Strzyżów

Start

  • 1
    Strzyżów
    0 km
    Strzyżów

    Galicyjskie miasteczko Strzyżów to miejsce niezwykle interesujące. Poza typowym rynkiem małego miasta, niegdyś o charakterze handlowym, a dziś reprezentacyjnym, znaleźć można tu kościół, którego mury pochodzą z XV wieku, bogato zdobiony polichromiami i z cudownym obrazem Madonny Strzyżowskiej, oraz tunel kolejowy – część niemieckiego kompleksu schronów kolejowych Anlage Süd. Wyjedź z rynku ul. Łukasiewicza, w kierunku zachodnim. Wkrótce przejdzie ona w ul. Jana III Sobieskiego. Na rondzie za miastem jedź prosto, wjeżdżając na drogę wojewódzką nr 988. W odległości 600 za rondem skręć w prawo w ul. Graniczną. Niezbyt stromym podjazdem dotrzesz do mostu na wąskim jeszcze Wisłoku w Dobrzechowie. Za mostem odbij w lewo w ul. Kościuszki. Pojedziesz teraz wśród luźnej zabudowy wiejskiej, pól i małych zalesień do Grodziska. Gdy miniesz przystanki leżące niemal naprzeciwko siebie po obydwu stronach drogi, udaj się w kierunku na Ropczyce i Wielopole Skrzyńskie, zgodnie z drogowskazem. Pierwszą miejscowością, jaką napotkasz, będzie Zawadka. Przejechawszy przez wieś, dotrzesz do skrzyżowania z murowaną kapliczką latarniową pośrodku – skręć w lewo. Następnie jedź główną drogą przed siebie, by dotrzeć do Nawsia. Czeka cię podjazd, ale niezbyt stromy. Miniesz duży murowany kościół po 3,5 km dojedziesz do Wielopola Skrzyńskiego.

  • 2
    Wielopole Skrzyńskie
    17.7 km
    Wielopole Skrzyńskie

    We wsi możesz zajechać na rynek, który świadczy o jej miejskiej przeszłości, która trwała niemal 600 lat! Warty uwagi jest barokowy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej z 1678 roku i pozostałości fortyfikacji miejskich. Z miejscowości wyjedź ku północnemu wschodowi – z drogi, którą wjeżdżałeś, przed zwartą zabudową odbij w prawo, i ponownie w prawo po 100 m, by przejechać przez most na rzeczce Wielopolce. Jedź dalej drogą z pierwszeństwem, która zakręca przy zakładach przemysłu drzewnego. Trzymaj się tej trasy przez łagodne pagórki, pola i lasy. W ten sposób na 22,5 km dotrzesz do Szkodnej. Nie wjeżdżaj jednak do wsi – na skrzyżowaniu na łuku drogi skręć ostro w lewo, w drogę prowadzącą wśród pól. Jeśli masz szczęście, z nieodległego punktu widokowego dojrzysz Tatry. Podobno zdarza się to dość często. Na rozjazdach polnych kieruj się prosto. Na opłotkach Glinika udaj się w lewo, na południe, drogą wojewódzką nr 986, by po 200 m porzucić ją, odbijając w prawo. Na rozwidleniu za mostem na Wielopolce trzymaj się lewej strony i po 200 m skręć w lewo w wąską drogę asfaltową. Teraz uważaj – w trzecim zagajniku, 1,1 km od skrzyżowania odbij w lewo, by po 400 m wyjechać ze szpaleru drzew i udać się w prawo. Jesteś w Brzezinach. Przejedź przez wieś i skręć zgodnie z drogowskazem na Jaszczurową, przy kapliczce z 1890 roku. Trzymaj się głównej drogi – na szerokim zakręcie w prawo trzymaj się prawej strony.

  • 3
    Jaszczurowa
    34.7 km
    Jaszczurowa

    Łagodnym zjazdem wśród pól zjedziesz do Jaszczurowej. Na skrzyżowaniu odbij w lewo, by przejechać koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i zacienioną drzewami drogą dojechać do końca wsi. Dalej czeka cię serpentyna. Na rozstaju dróg trzymaj się lewej strony, jadąc za kierunkowskazem czerwonego szlaku rowerowego na Szufnarową. Na opłotkach wsi, gdzie kończy się droga, skręć w prawo i wykonaj dość długi zjazd. Jadąc wzdłuż lizjery lasu, trzymaj się głównej drogi i na pierwszym skrzyżowaniu przy zabudowaniach odbij w prawo. Dzięki temu dotrzesz do Wiśniowej.

  • 4
    Wiśniowa
    45.1 km
    Wiśniowa

    Do Wiśniowej wjedziesz drogą przy kościele. Warto zboczyć i zatrzymać się przy kaplicy grobowej rodu Mycielskich, bardzo zgrabnej budowli w stylu neoklasycystycznym. Skręć w prawo w drogę wojewódzką nr 988 i przy zabudowaniach dworskich (które warto odwiedzić), udaj się w lewo, na południe. Przejedziesz przez tory kolejowe i dotrzesz do Jazowej. Przy kaplicy trzymaj się lewego zjazdu i drogą przez pola dojedź do Kozłówka. Nie skręcaj we wsi, trzymaj wcześniej obrany kurs na wschód. Jedziesz pradoliną Wisłoka, gdzie robi się on szerszy niż był kilkanaście kilometrów wcześniej – osiąga już ponad 20 m szerokości. W Markuszowej, podobnie jak w Kozłówku, nie skręcaj, pędź przed siebie. W lewo zjedziesz dopiero na końcu tej drogi. Na kolejnym skrzyżowaniu jedź prosto i trzymaj się tej drogi, która szerokim łukiem doprowadzi cię do Wysokiej Strzyżowskiej. Przejedziesz przez mały most i 200 m za nim udasz się w prawo. Po kolejnych 100 m trzymaj się lewej strony. Przez leżącą nad Wisłokiem wieś Gibska dojedziesz do obwodnicy Strzyżowa. Przekrocz ją na rondzie, wybierając 2 zjazd, w ul. Południową. Na jej końcu odbij ostro w lewo w ul Mostową, by przejechać nad Wisłokiem. Na kolejnym rondzie wybierz 3 zjazd, w ul. Słowackiego, by dojechać do rynku w Strzyżowie.

  • 5
    Strzyżów
    59.2 km
    Strzyżów

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.