Rzeszów - miasto i region

Krótka trasa po południowym Rzeszowie

0/5 - 0 opinii
Dystans
32km
Czas
1h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 70.30kB
Rowerzysta siedzący na rowerze na tle zachodzącego słońca

Charakterystyka trasy

To prosta trasa idealna na weekendowe popołudnie. Dobrymi drogami, wśród osiedli południowego Rzeszowa zrobisz dla zdrowia około 30 km po drogach asfaltowych, mijając wiele miejsc, o których nie pomyślałbyś, że mogą istnieć w okolicach miasta z ponad 200 tys. mieszkańcami. To półdzikie zagajniki i lasy, miejsca objawień i punkty widokowe, które oferują niemal bieszczadzkie panoramy. Trasa jest zdecydowanie warta wysiłku.

Dystans
32 km
Przewyższenia
252 m
Czas
1h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 91%
Szuter: 2%
Inne: 7%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
15
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Siedliska – Rzeszów

Start

 • 1
  Rzeszów
  0 km
  Rzeszów

  Charakterystyczny punkt na mapie miasta – stadion Stali – to doskonały punkt startowy. Rusz stąd ku Mostowi Karpackiemu. Przed mostem zjedź w prawo na ścieżkę rowerową i skieruj na południe. Pierwszy krótki postój możesz zrobić przy rezerwacie Lisia Góra. To ładne miejsce nad brzegiem Wisłoka, w których chroniony jest starodrzew i siedliska małych dzikich zwierząt. Stamtąd ruszysz dalej, mijając Ptasią wyspę. Skręć ostro w prawo, zgodnie z biegiem drogi bitej. Wyjedziesz na ul. Jarową. Dojedziesz nią do skrzyżowania z ul. Saletyńską. Wjedź w nią i skręć dopiero w ul. Zwięczycką. Wybierz kierunek na południowy zachód. Porzuć dotychczasową trasę, wjeżdżając w ul. Cichą. W ten sposób, po kilku kilometrach przemierzania podmiejskiej zabudowy jednorodzinnej, dotrzesz do ul. Teodora Lubomirskiego w ciągu drogi krajowej nr 19. Na ruchliwym trakcie pozostaniesz krótko – po 300 m skręć w lewo w ul. Grunwaldzką. Możesz odbić na chwilę w lewo, by usiąść w zagajniku, nazywanym tu Dziką przestrzenią. Znajduje się on nad brzegiem Wisłoka. Za skrzyżowaniem z ul. Zawiszy

  Czarnego skręć w lewo, by dojechać nad rzekę i do kładki w Boguchwale. Za przeprawą kieruj się na południe, na os. Budziwój, przez które przejedziesz ul. Porąbki. Z os. Budziwój dojedziesz do Siedlisk.

 • 2
  Siedliska
  13 km
  Siedliska

  We wsi interesującym obiektem jest kościół rzymskokatolicki o wyraźnie postmodernistycznym charakterze. Odpocząć możesz przy kapliczce św. Jana Nepomucena i zbudowanym za nią torze rowerowym. 400 m dalej skręć w lewo. Przejedziesz koło siłowni na świeżym powietrzu (dasz radę unieść sam siebie?). Przy ławce widokowej z mapą gminy Lubenia skręć na wschód. Miniesz kamieniołom i kapliczkę, za krótkim zagajnikiem – kolejną, zabytkową, z 1903 roku. Dojechawszy do Hermanowej skręć w prawo – na Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Przy przystanku skręć w szutrową drogę leśną. W głębi znajduje się miejsce objawień Matki Boskiej na Studziance. To schowane przed hałasem świata miejsce pozwala odpocząć i zadumać się. Kierując się na północ, dotrzesz do ul. Góra na os. Budziwój. Odbij w lewo, a następnie w prawo w ul. Podleśną. Miniesz stary kościół pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej. Skręć w prawo w ul. Budziwojską, a następnie w ul. Strzelców, zaraz przed szkołą. Dalej wzdłuż ulic Strzelców i Miejskiej dotrzesz do ul. Senatorskiej. Skręć w prawo, a następnie w ul. Jana Pawła II. Kieruj się na północ. Ulica, którą jedziesz, zmieni nazwę na Kwiatkowskiego. Zgodnie ze znakami skręć w drogę rowerową na Zalew Żwirownia. Może chcesz odpocząć przy plaży albo przejść się po molo? Przy parkingu skręć w lewo, by wzdłuż rzeki dotrzeć do Mostu Karpackiego. Krótki skok przez przeprawę i jesteś w miejscu startowym.

 • 3
  Rzeszów
  32 km
  Rzeszów

  Twoja wycieczka kończy się pod stadionem Stali Rzeszów.