Rzeszów - miasto i region

Rowerem nad Zalew Maziarnia

0/5 - 0 opinii
Dystans
23km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 34.46kB
Prosta, asfaltowa droga biegnąca między drzewami w brązowo-beżowo-pomarańczowych barwach

Charakterystyka trasy

Wycieczka przebiegająca po okolicach Kolbuszowej. Przed Tobą trasa łatwa technicznie. Przebiega głównie po leśnych utwardzonych drogach oraz lokalnych asfaltach z niewielkim ruchem samochodowym. Przed wyruszeniem w podróż pamiętaj jednak, że to słabo oznakowana okolica. Nie przebiegają tędy szlaki rowerowe, więc w trasę zabierz mapę lub nawigację. Na pewno przydatne będą telefon lub urządzenie z aplikacją GPS, na które można wgrać plik gpx i na bieżąco podglądać trasę – również w trybie offline – na wypadek pojawienia się problemów z zasięgiem.

Trasę można uznać za rekreacyjną. Bez trudu poradzą sobie na niej zarówno amatorzy, jak i dzieci.

Dystans
23 km
Przewyższenia
86 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 26%
Szuter: 54%
Piasek: 20%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Morgi - Poręby Wolskie - Stece - Maziarnia - Klaudiuszówka - Nowy Nart - Morgi

Start

 • 1
  Morgi
  0 km
  Morgi

  Tutaj, na początku ścieżki dydaktycznej Morgi, możesz zostawić samochód. Znajdziesz tu niewielkie zadaszenie oraz obelisk św. Huberta.

  Historia tego pomnika sięga czasów, gdy właścicielem okolicznych lasów był miłośnik polowań, baron Antoni Goetz. Na pamiątkę swoich łowieckich przygód ufundował obelisk. Został on zniszczony w czasie wojny, jednak później pomnik odbudowano i ustawiono na pierwotnym miejscu.

  Jedź na południe drogą pożarową nr 19. Po ok. 400 m po swojej lewej stronie miniesz miejsce na ognisko z ławkami. Pokonaj kolejne 400 m i skręć w prawo. Dojedziesz do drogi asfaltowej, gdzie ponownie skręcisz w prawo. Tu już z daleka widoczny będzie pałacyk myśliwski w Morgach. 

  Został zbudowany w XVIII w. przez hrabiostwo Ressequierów. Kiedyś mieściła się tu m.in. siedziba Nadleśnictwa Morgi. Pałacyk stanowił także własność policji. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

  Wróć 400 m i kontynuuj jazdę drogą szutrową nr 23. Po 2 km, po prawej stronie miniesz leśniczówkę. Skręć w lewo, w asfaltową drogę, prowadzącą przez Poręby Wolskie.

 • 2
  Poręby Wolskie
  4.5 km
  Poręby Wolskie

  700 metrów dalej skręć w prawo w kierunku lasu i jedź ok. 4 km do miejscowości Stece.

 • 3
  Stece
  9 km
  Stece

  Skręć w lewo, a po kilkudziesięciu metrach w prawo. Przez 1 km jedź ul. Rzeszowską. Przed polem namiotowym i parkingiem zjedź z drogi asfaltowej na widoczną na wałach ścieżkę. Tutaj znajduje się zalew Maziarnia.

  Zalew Maziarnia to zalew w Wilczej Woli. Powstał jako zbiornik retencyjny. Obecnie jest wykorzystywany do celów rekreacyjnych - do kąpieli wodnych, żeglowania, wędkowania, uprawiania windsurfing, a zimą także bojery.

 • 4
  Maziarnia
  12.7 km
  Maziarnia

  Jedź dalej widokową ścieżką po wałach przez ok. 3 km. Po drodze miniesz kąpieliska i miejsca odpoczynku. Gdy dojedziesz do zapory, skręć w prawo, w asfaltową drogę, a przed restauracją Izba Rybacka ponownie skręć w prawo. Po ok. 200 m odbij w lewo, w kierunku miejscowości Stary Nart.

 • 5
  Klaudiuszówka
  16 km
  Klaudiuszówka

  Po 2 km skręć w prawo i jedź dalej szutrową leśną drogą pożarową nr 30, a następnie nr 17 aż do charakterystycznej kapliczki. Przed nią skręć w prawo, w drogą pożarową nr 7.

 • 6
  Nowy Nart
  17.8 km
  Nowy Nart

  Teraz wygodną szutrową drogą jedź przez ok. 4,4 km do skrzyżowania z drogą asfaltową. Stąd do parkingu przy ścieżce Morgi pozostało ok. 800 m.

 • 7
  Morgi
  23 km
  Morgi

  Dojechałeś do punktu początkowego wycieczki. Gratulacje!