Dolina Sanu i Wisły

Doliną Sanu w okolicy Leżajska

0/5 - 0 opinii
Dystans
20km
Czas
1h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 34.17kB
Dwóch rowerzystów na asfaltowej drodze

Charakterystyka trasy

Bardzo łatwa trasa turystyczna o charakterze krajobrazowym. Przedstawia przepiękne widoki doliny Sanu, która choć w większości dostosowana do potrzeb rolnictwa, wciąż potrafi pokazać pazur w gęstych lasach. Spotkasz tu również perły architektury oraz pomniki związane z walką miejscowej ludności o wolność.

Dystans
20 km
Przewyższenia
55 m
Czas
1h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
6
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Leżajsk – Ożanna – Kuryłówka – Leżajsk

Start

  • 1
    Leżajsk
    0 km
    Leżajsk

    To interesujący przypadek urbanistyczny, że rynek w Leżajsku, czyli historyczne centrum miasta, leży na południowym skraju miejscowości. Jest on pięknie zachowany – secesyjne kamieniczki w pierzei, z którymi sąsiaduje tylko jeden modernistyczny koszmarek wzniesiony w okresie Polski Ludowej, oraz eklektyczny ratusz cieszą oko i przywołują wspomnienie dobrych czasów pod panowaniem cesarza Franciszka Józefa. Wyjedź z rynku w kierunku na Przemyśl ul. Jarosławską i odbij w ul. Burmistrzów Zawilskich. Po 500 m skręć w prawo w ul. Zmulską, a następnie w lewo w ul. kpt. Kuczka. Niedaleko za miastem przejedziesz na wprost przez wieś Wierzawice. Po 3 km jazdy przez zagospodarowaną rolniczo dolinę Sanu, przekroczysz rzekę i wjedziesz do Rzuchowa. Odbij w lewo trzymaj się tej drogi, która poprowadzi przez pola a następnie las do Ożanny.

  • 2
    Ożanna
    10.5 km
    Ożanna

    Może chcesz odpocząć lub poopalać się nad zalewem? Ożanna to ciche i spokojne miejsce, więc możesz sobie na to pozwolić, tym bardziej, że dzisiejsza trasa jest dość krótka. Wyjechawszy z lasu, skręć w lewo, a następnie skieruj się znowu w lewo, zgodnie z drogowskazem na Leżajsk. Krótki odcinek przez las i hektary pól, i już jesteś w Tarnawcu. Co ciekawe, wieś ta powstała w 1786 roku i była wsią niemiecką. Do 1939 roku nazywała się tak, jak rodzima miejscowość sprowadzonych – Dornbach. Jeszcze w marcu 1939 roku nazwę tę zmieniono, co potwierdzono po II wojnie światowej. Wyjedziesz z Tarnawca wprost na Kuryłówkę.

  • 3
    Kuryłówka
    15 km
    Kuryłówka

    Jest to o tyle interesująca miejscowość, że w 1946 roku żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, z Narodowej Organizacji Wojskowej, stoczyli tu 7 maja 1945 roku – na dzień przed końcem II wojny światowej – bitwę z oddziałami NKWD. Obrońcy wsi odparli trzy uderzenia sowieckie, zadając wrogowi poważne straty 37 ludzi, przy własnych 5 zabitych i 5 rannych. Za opór ten Kuryłówka zapłaciła krwawą pacyfikacją. Bitwę tą upamiętniono na jednej z tablic przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pomnik znajduje się koło kościoła pw. św. Józefa. Jadąc zachodnimi opłotkami Kuryłówki dotrzesz do drogi wojewódzkiej nr 877, w którą zjedź w lewo, zgodnie z drogowskazem na Leżajsk. Przez pola i most na Sanie wjedziesz do Leżajska, do części nazywanej Stare Miasto. Przejedź ją zgodnie z biegiem głównej szosy. Miniesz szkołę i przepiękny klasycystyczny kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Proporcjonalność i piękno tej bryły, kompozycja portyku opartego na 4 kolumnach doryckich, misterność architrawu i bogactwo wnętrza w wyposażenie i polichromie robią niezwykłe wrażenie, podobnie jak kopuła wzniesiona na masywnym bębnie. Jadąc obraną drogą na południe, przejedziesz przez tory kolejowe i trzymając się lewej strony, pokonasz rondo. Po drodze zauważysz też Muzeum Ziemi Leżajskiej, bardzo interesujące miejsce. Wkrótce staniesz z powrotem na rynku.

  • 4
    Leżajsk
    23.1 km
    Leżajsk

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Wiesz, że jest tu jeszcze do zwiedzenia przepiękne barokowe założenie obronne z kościołem oo. Bernardynów? Na pewno zechcesz je zwiedzić!

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?