Bieszczady

Trasa w Górach Sanocko-Turczańskich

0/5 - 0 opinii
Dystans
28km
Czas
3h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 43.68kB
Nasłoneczniona droga asfaltowa biegnąca przy zboczu z widokiem na ośnieżone pagórki, kolorowe drzewa i krzewy oraz błękitne niebo z lekkimi chmurami

Charakterystyka trasy

Jeśli lubisz spokojne trasy, biegnące drogami asfaltowymi, przed Tobą wycieczka idealna. Ta pętla w Górach Sanocko-Turczańskich przebiega w całości asfaltem, ale prowadzi po mniej uczęszczanych drogach, biegnących wśród rzadko zabudowanych terenów. Tutaj czeka na Ciebie przede wszystkim… spokój. Na trasie nie zabraknie podjazdów i zjazdów z urokliwymi widokami. Podczas wycieczki będziesz miał również okazję odwiedzić kilka bieszczadzkich cerkwi.

Dystans
28 km
Przewyższenia
383 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Brzegi Dolne - Łodyna - Dźwiniacz Dolny - Wańkowa - Leszczowate - Łodyna - Brzegi Dolne

Start

  • 1
    Brzegi Dolne
    0 km
    Brzegi Dolne

    Startujesz z Brzegów Dolnych. Miejscowość jest położona przy drodze krajowej nr 84. Trasę rozpoczynasz z niewielkiego parkingu przy dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła z 1884 r. W jej wnętrzu zobaczymy m.in. XVIII-wieczny ołtarz główny przeniesiony tu z kościoła w Przeworsku.

    Po dwóch kilometrach, na rozdrożu, skręć w lewo. 

  • 2
    Łodyna
    1.9 km
    Łodyna

    Wieś to część Ekomuzeum Hołe. Znajdziesz w niej m.in. karczmę Dębowa Gazdówka, starą chatę bojkowską oraz drewnianą cerkiew pw. św. Michała Archanioła. To trójdzielna świątynia z 1862 r., oszalowana gontami, z dachem zwieńczonym baniastym hełmem. 

  • 3
    Dźwiniacz Dolny
    6.3 km
    Dźwiniacz Dolny

    Dźwiniacz Dolny to malowniczo ulokowana wieś letniskowa, położona w rozległej kotlinie górskiej nad potokiem Dźwiniacz.

    Twoją uwagę z pewnością przyciągnie górujące po lewej stronie pasmo Ostrego Działu. Przy drodze napotkasz pomnik upamiętniający miejsce dawnej granicy z ZSSR z 1951 r. Po kilku kilometrach osiągniesz Przełęcz pod Kosowem. Następnie zjedź w kierunku Wańkowej. Na skrzyżowaniu skręć w prawo. Za kościołem odbij ponownie w prawo. Jedź w kierunku wsi Brelików i Leszczowate.

  • 4
    Wańkowa
    12.9 km
    Wańkowa

    To kolejna miejscowość na trasie, w której natrafisz na drewnianą cerkiew greckokatolicką. Ta w Wańkowej jest pw. Narodzenia Bogurodzicy. Została wybudowana w 1726 r. w Ropience i przeniesiona w to miejsce w 1985 r. Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego. 

  • 5
    Leszczowate
    19.1 km
    Leszczowate

    W Leszczowatem, nieco na uboczu, znajdziesz urokliwą, wyróżniającą się na tle innych drewnianą cerkiew pw. św. Paraskewy. Jej ściany są charakterystycznego żółtego koloru. Budowla pochodzi z 1922 roku. Skrywa fragmenty ikonostasu z końca XVIII wieku. Od 1990 r. służy wiernym obrządku rzymskokatolickiego. Obok zachowały się drewniana dzwonnica z XVIII w., z zabytkowym XVI-wiecznym dzwonem oraz grobowiec właściciela wsi, Edmunda Kraińskiego. 

    Do cerkwi dojedziesz 200-metrowym wąską drogą asfaltową, lekko pod górę. Dalej czeka Cię podjazd na Przełęcz Wolańską, z której zjedziesz do Łodyny.

  • 6
    Łodyna
    26 km
    Łodyna

    Jadąc do Łodyny, będziesz przejeżdżać obok wciąż czynnej kopalni ropy naftowej. Poznasz ją po charakterystycznych kiwonach. Kierując się prosto, dojedziesz do Brzegów Dolnych.

  • 7
    Brzegi Dolne
    28 km
    Brzegi Dolne

    Trasa kończy się w punkcie startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?