Rzeszów - miasto i region

Wzgórzami i lasami Błażowej i Chmielnika

0/5 - 0 opinii
Dystans
58km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 105.28kB
Rowerzysta jadący drogą asfaltową przez las pełen drzew z pomarańczowymi liśćmi i zielonymi igłami

Charakterystyka trasy

Prosta, rekreacyjna trasa wiodąca przez Pogórze Dynowskie na południowy wschód od Rzeszowa. Jadąc dolinami i wzgórzami, przemierzysz wsie, miasteczka i lasy. Przypatruj się uważnie, gdyż wszędzie dostrzeżesz ślady przeszłości – w układzie urbanistycznym mijanych miejscowości, w budynkach użytkowych i zabytkach. Trasa wycieczki prowadzi Cię asfaltowymi drogami, jedyne, z czym musisz się zmierzyć, to podjazdy na kolejne wzgórza.

Dystans
58 km
Przewyższenia
588 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 99%
Szuter: 1%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Tyczyn – Błażowa – Rzeszów

Start

 • 1
  Rzeszów
  0 km
  Rzeszów

  Punktem startowym będzie stadion Stali Rzeszów. Skieruj się stamtąd na Most Karpacki, a następnie w ul. Kwiatkowskiego. Skręć w lewo w ul. Cichą, następnie na końcu skręć w prawo w ul. Graniczną,  a następnie Nowowiejską, Zaciszną i Strażacką. Z tej ostatniej odbij w prawo w ul. Miłą, a potem w lewo w ul. Wojtyły, koło Szkoły Podstawowej nr 9 i remizy ochotniczej straży pożarnej. W ten sposób, przez osiedle domów jednorodzinnych, dotrzesz do al. Sikorskiego. Kieruj się na południe, a na łuku drogi w Tyczynie trzymaj się prawej strony. 

 • 2
  Tyczyn
  8 km
  Tyczyn

  Park w Tyczynie to przyjemne miejsce na odpoczynek przed dalszą drogą. Możesz poświęcić kilka minut, by obejrzeć XIX-wieczny pałac z eklektyczną elewacją, który stoi w gęstwinie drzew. Dziś jest to budynek liceum, ale zadbano o jego zachowanie. Dojedź na rynek miasteczka i rozejrzyj się, to typowy rynek galicyjski z zabudową piętrową i parterową, mieszkalno-usługową. Zwraca uwagę zwłaszcza szara kamienica przy południowej pierzei, ozdobiona Orłem w koronie, z rysunkami i sztukaterią okienną. Wyjedź z rynku ul. Mickiewicza i przy cmentarzu odbij w lewo. Jedź, nie zbaczając z głównej drogi. W Borku Starym możesz poświęcić chwilę na zwiedzenie barokowego klasztoru oo. Franciszkanów. Jedź tą samą drogą, koło cmentarza cholerycznego, by na końcu skręcić w prawo. Upewnisz się, że jedziesz dobrze, gdy miniesz szkołę w Nowym Borku. Następnie przez Błażową Dolną dotrzesz do Błażowej.

 • 3
  Błażowa
  22 km
  Błażowa

  Przy stadionie LKS Błażowianka odbij w lewo. Możesz też zrobić sobie przerwę i odwiedzić Muzeum Pisanek, gdzie prezentowane są lokalne wyroby artystyczne. Wzdłuż ul. ks. Markiewicza, mijając 2 krzyże przydrożne, dojedziesz do Dylągówki. Pamiętaj, by trzymać się głównej drogi. Przejedź przez wieś i kieruj się na północ, ku Wólce Hyżnieńskiej. Tam na skrzyżowaniu odbij w lewo. We wsi Borówki miniesz małą murowaną kapliczkę w kępie drzew. Po 400 m skręć w prawo, a droga poprowadzi Cię przez las do Chmielnika. We wsi skręć w lewo za szkołą, boiskiem i mostem na rzeczce Chmielnik. Podążając tą drogą, miniesz kościół pw. Matki Bożej Łaskawej, ale skręć w prawo dopiero 200 m za nim, przy kapliczce z figurą Chrystusa i orłem. Jedź dalej tą szosą, nie zbaczając, by dotrzeć do osiedla Słocina na południowo-wschodnich krańcach Rzeszowa.

 • 4
  Rzeszów
  51 km
  Rzeszów

  Przejedź przez Słocinę ulicami św. Rocha, Powstańców Wielkopolskich i Paderewskiego – po drodze miniesz Szkołę Podstawową nr 2 i pętlę autobusową przy lesie na ul. św. Marcina. Następnie przejedź przez obwodnicę, by jechać dalej ul. Mieszka I. Skręć w lewo w al. Niepodległości i przejedź przez skrzyżowanie. Znajdziesz się na al. mjr Kopisto, a wkrótce zatrzymasz się na Moście Zamkowym. Dojrzysz stamtąd bryłę zamku, który choć oryginalnie powstał w XVII wieku, to odrestaurowany został na początku XX wieku we włoskim stylu palazzo in fortezza. To miejsce o trudnej historii – w czasach okupacji i powojennej walki z podziemiem niepodległościowym więziono tam i zamordowano wielu bohaterów. Przez to miejsce przeszedł Wincenty Witos, lider ruchu chłopskiego w okresie międzywojennym, a zginęli tu m.in. W. Skubisz, M. Pilipiec, J. Prędkiewicz, J. Toth czy L. Rząsa. Po drugiej stronie mostu widoczna jest doskonale Hala Podpromie, na której lokalny zespół siatkarski Asseco Resovia Rzeszów odnosił swoje największe sukcesy. Zjedź z mostu, a następnie skieruj się przez ul. Podpromie na ul. Lenartowicza i dalej na południe.

  Twoja wycieczka kończy się przy stadionie Stali Rzeszów, na 58 km.