Roztocze

Po równinach Roztocza - pętla z Cieszanowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
16km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 24.14kB
Rowerzystka w czerwono-niebieskiej kurtce i kasku jadąca rowerem po asfaltowej drodze, mijająca drewniany budynek kościoła

Charakterystyka trasy

Krótka i łatwa trasa rozpoczyna się w sercu gminy Cieszanów. Przebiega po równinnym terenie. Dystans blisko 16 km pokonasz w około 2 h. Kolejne 120 min. może zająć korzystanie z dostępnych po drodze atrakcji. W ramach wycieczki możesz odwiedzić: kresowe miasteczko Cieszanów, kompleks rekreacyjny Wędrowiec czy drewnianą cerkiew w Dachnowie.

Pętla z Cieszanowa po równinach Roztocza będzie odpowiednia dla wszystkich, którzy do tej pory nie jeździli dużo na rowerze. Wycieczka jest krótka i niewymagająca. Będzie odpowiednia zarówno dla amatorów, jak i dzieci. Tym bardziej, że łączy w sobie łagodny przejazd ze zwiedzaniem.

Pamiętaj, aby mimo wszystko nie lekceważyć przygotowania do drogi. Wyposaż rower w pełne oświetlenie (lampkę przednią i tylną), bidon oraz zabezpieczenie, jeśli planujesz zwiedzanie atrakcji lub inne dłuższe postoje na trasie.

Dystans
16 km
Przewyższenia
58 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 53%
Szuter: 47%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Cieszanów - Nowe Sioło - Dachnów - Cieszanów

Start

  • 1
    Cieszanów
    0 km
    Cieszanów

    Trasę rozpoczynasz w Cieszanowie. Jeśli na miejsce startu przyjedziesz autem, możesz zaparkować je na rynku.

    Druga opcja to dotarcie w te okolice pociągiem. Weź jednak pod uwagę, że najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Lubaczowie, który jest oddalony od Cieszanowa o ok. 10 km.

    Cieszanów to niewielkie kresowe miasteczko. Jego rodowód sięga XVI w. Znajdziesz tu kilka zabytkowych obiektów, takich jak: 

    1. Cerkiew pw. św. Jerzego.
      Ta murowana świątynia greckokatolicka powstała na początku XX w. Po wojnie przestała służyć jako miejsce kultu. Przez pewien czas była wykorzystywana jako magazyn, później niszczała. W 2015 r. powstało tutaj centrum koncertowo-wystawiennicze. Po remoncie odkryto cenne polichromie autorstwa Grzegorza Kuźniewicza. Zdobią one wnętrze obiektu.
    2. Dawna synagoga (obecnie dom dziennego pobytu dla seniorów).
    3. Kompleks rekreacyjny Wędrowiec (położony nad zalewem). Znajdziesz tu piaszczystą plażę, wypożyczalnię sprzętu pływającego, tyrolkę, boiska sportowe i plac zabaw dla dzieci.

    Do Wędrowca dojedziesz kierując się na wschód ul. Mickiewicza. Po wyminięciu go jedź zgodnie ze znakami brązowego szlaku rowerowego - skręć na południe. 

  • 2
    Nowe Sioło
    3.1 km
    Nowe Sioło

    Przy drodze napotkasz kamienne krzyże bruśnieńskie, które stanowią charakterystyczny element krajobrazu tego regionu. W takich okolicznościach opuścisz Nowe Sioło, a nawierzchnia asfaltowa zamieni się w szutrową. Przemierzając tereny rolnicze, dotrzesz do wsi Dachnów.

  • 3
    Dachnów
    9.3 km
    Dachnów

    W miejscowości zachowała się drewniana cerkiew pw. Krzyża Świętego. Budowla pochodzi z 1. poł. XVII wieku. Obiekt został wyremontowany i przystosowany do celów kulturalnych. Odbywają się tu wystawy oraz koncerty.

    Z Dachnowa szlak zakręca na północ i ponownie zmierza przez pola w kierunku Cieszanowa.

  • 4
    Cieszanów
    15.8 km
    Cieszanów

    Twoja krótka wycieczka kończy się w miejscu startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?