Rzeszów - miasto i region
Lasami na południe od Dębicy
XML, 81.40kB
Charakterystyka trasy
Trasa w większości płaska, prowadząca leśnymi drogami i duktami. Jest to typowa trasa krajoznawcza, obfitująca w piękne widoki, panoramy dolin i zapachy lasu. Można ją polecić na gorące dni, kiedy las stanowi najlepsze schronienie przed żarem lejącym się z nieba.
Praktyczne wskazówki
Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.
Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.
Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.
Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.
Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Dębica – Pilzno – DębicaStart
- 1Dębica0 kmDębica
Czy jest lepszy punkt orientacyjny i startowy niż rynek miejski? Dębica istniała już w XIV wieku jako miasto na trakcie krakowsko-lwowskim. Z lokacji z 1372 roku pozostał układ miasta, bardzo typowy – z rynkiem o kształcie zbliżonym do kwadratu i kościołem wysuniętym poza jego obręb. Wyjedź z rynku ul. Krakowską pod kościół pw. Matki Bożej Anielskiej przy rondzie im. ks. Leśniowskiego. Skręć w prawo, w ul. Koehlich, a następnie podążaj ul. Piaski, by na rondzie im. Świerada wybrać 3 zjazd w ul. Kraszewskiego. Dojedziesz nią do ul. Staszica, w którą skręć w lewo. Za parkiem odbij w prawo i przejedź pod torami kolejowymi. W odległości 300 m za mostem nad Wisłoką skręć w lewo. Pod prąd rzeki dojedziesz do kolejnego mostu – dużego, dwutorowego. Za nim trzymaj się drogi asfaltowej, która kończy się po niespełna kilometrze. Odbij w lewo i jedź wzdłuż Zalewu Rędzińskiego. Przejedziesz wśród grupy zabudowań i zauważysz rozjazd – tu skieruj się ostro w lewo. Przed tobą 4 km spokojnej jazdy po równinie z rozrzuconą zabudową wiejską. Gdy dojedziesz do Chotowej, utrzymaj obrany kierunek, do skrzyżowania, na którym ustąpiwszy pierwszeństwa, udaj się w lewo. Zagłębisz się w las, z którego wyjedziesz w Lipinach. Dalej, przez rozrzucone gospodarstwa, zagajniki i pola dojedziesz na przedmieścia Pilzna.
- 2Pilzno17.4 kmPilzno
Skręć w lewo w ul. Paderewskiego, a następnie w ul. Wiaduktową, by przejechać pod estakadą drogi krajowej nr 94. Skręć w lewo, wjeżdżając w ciąg tej drogi, by po niespełna kilometrze zjechać z niej w prawo, za mostem na Wisłoce. Miniesz duże centrum spedycyjne i osiągniesz wieś Dobrków. Na rozjeździe na łuku drogi, odbij w lewo, wybierając podjazd zamiast łagodnego zjazdu. Po minięciu kilkunastu domów, wjedziesz w las i napotkasz pomnik Armii Krajowej. Las będzie ciągnął się przez 5 km, z krótką przerwą na rozłożoną na polanie Połomię. Przejedź na wprost przez kolejną grupę zabudowań i posuwaj się wzdłuż lasem lub tuż za jego czołem. W ten sposób dojedziesz do Głobikowej. Atrakcją tego miejsca jest park dinozaurów i wieża widokowa. Warto zatrzymać się tam na krótką przerwę. Na rozstajach trzymaj się lewej strony drogi. Gdy dotrzesz do skrzyżowania w kształcie litery T, skieruj się w lewo. Nie zmarnuj okazji do podziwiania wspaniałej panoramy rozpościerającej się przez tobą doliny. Przez tobą kolejny odcinek przez las, o długości 2,5 km. Na jego końcu, po lewej stronie szosy znajdziesz grodzisko wczesnośredniowieczne. Na rozstaju skręć ponownie w lewo. Następne 2 km lasu doprowadzą cię do Stasiówki. Przez wieś przejedź główną drogą, mając po lewej kompleks leśny. Mijając znak wskazujący na kościół, szkołę i remizę strażacką, odbij w drugą stronę, w leśny dukt. Przez 2,2 km trzymaj się szerszej drogi, a następnie w odległości 600 m od krańca lasu skręć ostro w prawo. Ostatni kilometr przez las skończysz na przedmieściach Dębicy. Długą ulicą Tetmajera dojedziesz do drogi krajowej nr 94. Przekrocz ją i wzdłuż ul. Gawrzyłowskiej, a następnie Strażackiej dojedź do skrzyżowania z ul. Rzeszowską. Zjedź w nią w lewo. Po 100 m staniesz ponownie na rynku w Dębicy.
- 3Dębica45.7 kmDębica
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.