Roztocze

Przez rezerwaty roztoczańskich lasów

0/5 - 0 opinii
Dystans
49km
Czas
5h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 66.18kB
Kamienista droga prowadząca przez las wśród wysokich drzew

Charakterystyka trasy

Trasa ta niemal w całości prowadzi przez Lasy Janowskie. Przebiega ona po równinnym terenie, głównie przez dobrej jakości drogi asfaltowe i szutrowe. Kilka kilometrów przejedziesz przez piaszczystą drogę wokół stawów. Podczas pokonywania drogi zapoznasz się z interesującą przyrodą roztoczańskich lasów. Ich bogatą roślinność możesz podziwiać w dwóch rezerwatach: rezerwacie Imielty Ług oraz rezerwacie Jastkowice. Na trasie znajdziesz również kilka punktów, w których możesz odpocząć. 

Dystans
49 km
Przewyższenia
503 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 41%
Szuter: 47%
Piasek: 12%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeczyca Długa – Goliszowiec – Gwizdów – Kalenne – Jastkowice – Rzeczyca Długa

Start

 • 1
  Rzeczyca Długa
  0 km
  Rzeczyca Długa

  Trasę rozpocznij na leśnym parkingu w Rzeczycy Długiej. Kieruj się w stronę Goliszowca, gdzie prowadzić Cię będzie droga asfaltowa.

 • 2
  Goliszowiec
  2.8 km
  Goliszowiec

  Zaraz przy wjeździe do tej wsi zobaczysz kapliczkę, która upamiętnia tragiczne wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1942 roku. Podczas wojny wieś została spacyfikowana. 

  Wyjeżdżając ze wsi, jedź aż do skrzyżowania, przy którym zobaczysz parking. Znajduje się tu również miejsce na odpoczynek. Skręć w lewo, a następnie za około 2,5 km w prawo, podążając czerwonym szlakiem pieszym. W drodze do Gwizdowa warto na chwilę zboczyć z trasy i odbić w okolice Janikowskich Gór. Miniesz wiekowe drzewa, które stanowią pomniki przyrody. Możesz także zobaczyć grób ofiar hitleryzmu - mieszkańców, którzy zostali tu zamordowani 22 października 1943 roku. Wróć tą samą trasą do wcześniejszej drogi. Niedaleko, po prawej stronie, ujrzysz kolejny pomnik, który świadczy o działaniach wojennych na tych terenach. Przy pomniku walk partyzantów AK warto zatrzymać się na chwilę refleksji.

  Teraz kieruj się piaszczystą drogą wśród rozległych stawów. Po drodze miniesz wiaty, w których możesz odpocząć.

 • 3
  Gwizdów
  14 km
  Gwizdów

  W leśnych okolicach Gwizdowa zaczyna się ścieżka dydaktyczna, która prowadzi przez rezerwat Imielty Ług. Rezerwat ten obejmuje ponad 800 ha. Są to torfowiska, bagna, zarastające stawy i bór bagienny. Miejsce to posiada wiele walorów przyrodniczych i krajobrazowych. W głąb boru można dostać się drewnianym pomostem, a na wydmie Duża Grępa otoczonej torfowiskiem znajduje się platforma widokowa, gdzie można obserwować ptaki. O atrakcyjności i wartości rezerwatu informują rozmieszczone w nim tablice z mapami. 

  By dotrzeć do kolejnego punktu, kieruj się w stronę wsi Kalenne.

 • 4
  Kalenne
  19.8 km
  Kalenne

  Gdy znajdziesz się na skrzyżowaniu z parkingiem po prawej stronie, skręć w prawo. Zobaczysz tutaj pomnik świadczący o pacyfikacji wsi 2 października 1942 roku. Teraz czekają Cię długie odcinki szutrowych dróg. Jedź cały czas prosto, a za około 3 km skręć w prawo. Teraz będziesz podążać wzdłuż Szlaku Glinianych Garnków. Gdy dojedziesz do skrzyżowania z drogą, która prowadzi wzdłuż znanego Ci już czerwonego szlaku pieszego, skręć w lewo, a następnie w prawo. Obok znajdziesz parking, przy którym możesz odpocząć. Następnie jedź prosto w kierunku wsi Jastkowice. 

 • 5
  Jastkowice
  42.8 km
  Jastkowice

  Po drodze do tej wsi warto odwiedzić rezerwat Jastkowice. Jest to najstarszy obszar chroniony, który znajduje się na terenie Lasów Janowskich. Obejmuje również fragment dawnej Puszczy Sandomierskiej. Chroniony jest tu wielogatunkowy las mieszany, w którym można podziwiać również cenne starodrzewie. Niestety teren ten nie jest dostępny dla zwiedzających, jednak pomnikowe drzewa można zobaczyć przy jego granicy, tuż przy drodze. 

  Będąc w Jastkowicach, jedź za pomarańczowymi znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, który poprowadzi Cię prosto do Rzeczycy Długiej. Na skrzyżowaniu drogi z drogą wojewódzką nr 855 w Musikowie, skręć w prawo w drogę wojewódzką, a na kolejnym skrzyżowaniu udaj się znów w prawo.

 • 6
  Rzeczyca Długa
  48.3 km
  Rzeczyca Długa

  Twoja rowerowa wycieczka kończy się w punkcie startowym.