Widok na drewnianą cerkiew otoczoną drewnianym płotem na tle zalesionych wzgórz

Beskid Niski

Beskid Niski. Region na południu województwa podkarpackiego, który coraz chętniej jest odwiedzany przez mieszkańców całego kraju. Nazwa krainy podchodzi od pasma górskiego znajdującego się w Karpatach. Odwiedź Beskid Niski i zachwyć się nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale także przejmującą historią. 

Kraina z duszą i tragiczną historią

Beskid Niski skrywa wiele tajemnic i ludzkich historii. Wynika to z przeszłości regionu, wobec której nie można przejść obojętnie. Po II wojnie światowej kraina stała się miejscem Akcji „Wisła”, która polegała na przymusowych przesiedleniach mieszkańców Beskidu Niskiego. Tysiące łemkowskich, ukraińskich oraz bojkowskich rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a a następnie rozproszonych po całym kraju. Większość z nich już nigdy nie powróciła do rodzimego Beskidu. 

Pozostałości po rdzennych mieszkańcach Beskidu Niskiego widać na każdym kroku. Opuszczone wsie, zapomniane cmentarze, pozostałości domów. Ta historia jest tu ciągle żywa i zauważalna. Poznaj tradycje i życie Łemków w Skansenie Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej lub wybierz się na spacer po nieistniejącej już wsi, np. po osadzie Żydowskie. 

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

TAJEMNICE BESKIDZKICH PRZESTRZENI

Magurski Park Narodowy

W Beskidzie Niskim znajduje się najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce. Magurski Park Narodowy - bo o nim właśnie mowa - funkcjonuje od 1995 roku, a jego obecna siedziba mieści się w Krempnej. Tam też możesz odwiedzić Ośrodek Edukacyjno - Muzealny im. Jana Szafrańskiego, gdzie zapoznasz się z fauną i florą parku w ciekawy i angażujący sposób. 

Na terenie parku można wyróżnić dwa piętra roślinne: pogórza i regla dolnego. Znajdują się tu też liczne łąki i pastwiska, a także torfowiska. W Magurskim Parku Narodowym możesz spotkać około 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt, z czego wiele jest objętych ścisłą ochroną. A na jego terenie znajduje się szereg zabytkowych cerkwi oraz pomników przyrody, które dostępne są dla odwiedzających. 

Budynek Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego

Ochrona krajobrazu Karpat.

Wodospad w środku lasu

Na terenie parku występują trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska, Kamień i Zimna Woda.

Drewniana tablica informacyjna z daszkiem przy leśnej drodze

Magurski Park Narodowy chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi.

Beskid Niski - urokliwe miasta i wsie

W tej krainie ulokowane są również miejscowości, które oferują wiele atrakcji. Odwiedź Miasto Szkła - Krosno - i zobacz, jak powstaje szkło. Centrum Dziedzictwa Szkła zarówno prezentuje historię tego hutnictwa, jak i daje możliwość uczestnictwa w warsztatach, na których możesz samodzielnie wykonać szklane wyroby. A niecałe 15 km od Krosna możesz zobaczyć, jak powstaje ropa naftowa i jak wygląda jej wydobycie. Jest to możliwe w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Kolejnym punktem na mapie Beskidu Niskiego wartym odwiedzenia podczas wycieczki rowerowej jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. Poczuj przeszłość i przekonaj się, jak żyli mieszkańcy osady sprzed 3,5 tys. lat oraz wioski słowiańskiej z IX wieku. Natomiast wszyscy ci, którzy interesują się turystyką sakralną, na pewno zachwycą się Kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Beskid Niski - pokochaj to miejsce!

Zrelaksuj się wśród przyrody

Rowerowa wycieczka to wspaniała okazja, by podziwiać piękno przyrody Podkarpacia. Beskid Niski oferuje trasy rowerowe, dzięki którym jest to możliwe. Trasy te są na tyle zróżnicowane, że każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie tu coś dla siebie. Wybierz się na terenową przejażdżkę lub przemierzaj miejskie trasy rowerowe.

Poznaj Beskid Niski na rowerze. Rozkoszuj się pięknem przyrody, odpoczywając w podkarpackich lasach lub podziwiając magurskie wodospady. Korzystaj z infrastruktury turystycznej regionu, kosztując regionalnych potraw i smakołyków. 

Najciekawsze trasy

Atrakcje