Beskid Niski

Wiejska podróż na południe od Jasła

0/5 - 0 opinii
Dystans
39km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 76.56kB
Rowerzyści wśród drzew

Charakterystyka trasy

Stosunkowo łatwa trasa, z którą powinny dać sobie radę także większe dzieci, prowadzi spokojnymi drogami przez wsie na południe od Jasła. Jest on szczególnie naznaczony przez I wojnę światową, o czym najwięcej dowiedzieć się można w Cieklinie, otoczonym wprost przez cmentarze żołnierskie. Trasa ta wiedzie głównie przez pola i wioski, rzadziej lasy. Ma niewątpliwy walor krajoznawczy.

Dystans
39 km
Przewyższenia
445 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 92%
Inne: 8%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Jasło – Dębowiec – Cieklin – Jasło

Start

  • 1
    Jasło
    0 km
    Jasło

    Wycieczkę zacznij przy dworcu kolejowym w Jaśle. Wyrusz spod parterowego budynku w prawo ul. Metzgera. Przejedź przez rondo prosto. Po lewej stronie drogi znajdziesz Muzeum Lizaka, które dokumentuje historię przemysłu cukierniczego w Jaśle. Jest to jedyne muzeum o tej tematyce w Polsce! Skręć w ul. Jana Kasprowicza w prawo, przejeżdżając pod dwoma wiaduktami kolejowymi, a następnie na rondzie odbij w lewo w ul. Floriańską. Na rozstaju zjedź łagodnie w prawo, zgodnie z drogowskazem na Nowy Glinik. Poruszając się na południe wzdłuż ul. Sobniowskiej, miniesz nowoczesny kościół i szkołę, by w końcu dotrzeć do lasu na 6 km trasy. Półtora kilometra dalej wjedziesz na północne opłotki Nowego Glinika. To wieś o osiemsetletniej historii! Przy remizie strażackiej kręć zgodnie z biegiem głównej drogi w prawo. Na jej końcu, przy przystanku autobusowym, udaj się w prawo. Polami i wzdłuż krawędzi lasów dojedziesz po 2,2 km do Zarzecza. Na pierwszym skrzyżowaniu we wsi zjedź w prawo, a po 500 m w lewo na Dębowiec. Przejedziesz przez most na Wisłoce, obok zalewu i po chwili staniesz w tej miejscowości.

  • 2
    Dębowiec
    14.8 km
    Dębowiec

    Z ciekawych miejsc znajdziesz w Dębowcu Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej i neogotycki kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła. Przy pierwszym kościele, oo. Saletynów, odbij ostro w lewo, by przez rynek, koło urzędu gminy i kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła dojechać do szosy, w którą musisz skręcić w lewo. Na rozstajach przy cmentarzu trzymaj się prawej strony. Półtora kilometra za nekropolią wjedziesz w las, a potem poruszać się będziesz wzdłuż jego krawędzi. Przez rzadką zabudowę wiejską dotrzesz do drogowskazu w prawo na Cieklin. Skręć tam. (Możesz skręcić w pola, w lewo, gdzie w zagajniku znajduje się cmentarz wojenny nr 12). Krótka droga zaprowadzi cię do centrum wsi.

  • 3
    Cieklin
    23 km
    Cieklin

    W miejscowości znajdziesz Muzeum Narciarstwa, którego najstarsze eksponaty pochodzą z 1917 roku. Warto też pamiętać, że Cieklin został zniszczony w znacznym stopniu w maju 1915 roku, kiedy Rosjanie stawili połączonym siłom austro-pruskim opór na wzgórzach po zachodniej stronie miejscowości i w niej samej. Był on ostatecznie nieskuteczny. W serii ataków i kontrataków zginęło tu ponad 1000 żołnierzy, których pochowano na cmentarzach nr 11, 12, 13 i 14. Na cmentarzach nr 10 i 11 spoczywają w większej części polegli w roku 1914. Skręciwszy przy remizie strażackiej w prawo, podążysz na północ. Wjeżdżając do Dzielca, na rozstaju wybierz prawą stronę, a na nieodległym skrzyżowaniu prawą, by minąwszy remizę Ochotniczej Straży Pożarnej, kierować się dalej na północ. Trzymaj się głównej drogi, przemierzając Radość i długą na kilka kilometrów wieś Osobnica. Na końcu drogi w tej ostatniej odbij w prawo, potem zaś w lewo na rondzie. Miniesz cmentarz wojenny nr 16, gdzie spoczywa 348 pogodzonych przez śmierć żołnierzy niemieckich i rosyjskich. To jedna z pamiątek wielkiej bitwy gorlickiej, która dała siłom Państw Centralnych przełamanie frontu rosyjskiego i w konsekwencji umożliwiła odbicie Galicji i zajęcie całego Królestwa Polskiego. Na skrzyżowaniu 600 m za cmentarzem skręć w prawo. Kieruj się ogólnie na północny wschód, by przez pola i małe lasy dojechać najpierw na opłotki Osobnicy, a potem do Brzyścia nad Ropą. Znajdziesz tam dąb – pomnik przyrody. Wyjeżdżając ze wsi, znajdziesz przy moście pomnik saperów, którzy z narażeniem życia rozminowywali te tereny po II wojnie światowej ze wszystkich jej niebezpiecznych pozostałości. Zjedź w prawo w drogę krajową nr 28. Miniesz zabudowania rafinerii, a następnie przejedziesz most na Wisłoce. Trzymając się tej trasy, po 1 km dotrzesz do miejsca startowego.

  • 4
    Jasło
    38.5 km
    Jasło

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?