Rzeszów - miasto i region

Wzdłuż brzegów Wisłoka w Rzeszowie

0/5 - 0 opinii
Dystans
17km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 37.50kB
Asfaltowa ścieżka dla pieszych i rowerzystów, po lewej stronie rzeka i krzewy, po prawej stronie drewniane ławki i wysokie drzewa z kolorowymi liśćmi

Charakterystyka trasy

Pokonanie tej trasy to okazja, by zwiedzić Rzeszów od nieco innej strony. Mimo, że całość szlaku przemierzysz drogami asfaltowymi, ruch drogowy jest tam znikomy. Cała droga wiedzie przez ścieżki rowerowe, dlatego będzie odpowiednia i bezpieczna również dla dzieci. Po drodze będzie wiele okazji, by zrobić sobie przerwę, np. na plaży przy Żwirowni lub podczas spaceru po rezerwacie. Warto poświęcić kilka minut, by do nich dotrzeć. 

Dystans
17 km
Przewyższenia
31 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
13
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów, Most Zamkowy - most Lwowski - ul. Podwisłocze - al. Powstańców Warszawy - zbiornik Żwirownia - most Karpacki - Zbiornik Rzeszowski - ul. Jarowa - Park Kultury i Wypoczynku - Rzeszów, most Zamkowy

Start

 • 1
  Rzeszów, most Zamkowy
  0 km
  Rzeszów, most Zamkowy

  Wycieczkę zacznij przy Hali Podpromie, zaraz przy moście Zamkowym. Znajdziesz tu duży parking, przy którym możesz zostawić bezpłatnie samochód. Skieruj się na północ i jedź ścieżką rowerową wzdłuż Wisłoka. Po drodze miniesz Stary Cmentarz. 

  Ten założony w 1792 roku obiekt stanowi jedną z najstarszych nekropolii Rzeszowa. Oficjalnie cmentarz funkcjonował do 1910 roku, choć nieoficjalnie jakiś czas po tym roku wciąż chowano tam zmarłych. W 1968 roku uznano go za zabytek. Teren nekropolii, która jest miejscem wiecznego spoczynku ponad 600 osób, ciągnie się od ul. Targowej, w kierunku bulwarów. Na nagrobkach można znaleźć nazwiska dawnych burmistrzów, radnych oraz powstańców listopadowych i styczniowych. 

  Jedź nadal ścieżką rowerową do mostu Lwowskiego. 


   

 • 2
  Most Lwowski
  1.6 km
  Most Lwowski

  Na moście Lwowskim przejedź na drugi brzeg Wisłoka. Jedź do mostu Narutowicza i zjedź z niego, skręcając w ul. Podwisłocze.

 • 3
  Ulica Podwisłocze
  2.3 km
  Ulica Podwisłocze

  Ul. Podwisłocze jedź do mostu Karpackiego. Na skrzyżowaniu z al. Powstańców Warszawy przejedź na drugą stronę ulicy.

 • 4
  Aleja Powstańców Warszawy
  3 km
  Aleja Powstańców Warszawy

  Będąc na alei, dojedź do mostu Karpackiego. Most pełni również funkcję zapory z elektrownią wodną. Przed mostem skręć w lewo w ścieżkę wzdłuż rzeki. Zobaczysz tu oznaczenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. 

 • 5
  Zbiornik Żwirownia
  6.2 km
  Zbiornik Żwirownia

  Żwirownia to miejsce usytuowane w południowej części Rzeszowa. Znajdziesz tu chętnie odwiedzane latem kąpielisko i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Na młodsze dzieci czeka tu plac zabaw, a dla nieco starszych boisko do siatkówki plażowej. Wzdłuż zbiornika znajduje się wiele ławek i miejsc do wypoczynku. Tą samą drogą wróć do mostu Karpackiego.

 • 6
  Most Karpacki
  9 km
  Most Karpacki

  Przejedź przez most Karpacki na lewy brzeg Wisłoka. Jedź wzdłuż ścieżki rowerowej.

 • 7
  Zbiornik Rzeszowski
  10.6 km
  Zbiornik Rzeszowski

  W okolicy Zbiornika Rzeszowskiego znajduje się Rezerwat Lisia Góra. Obiekt znajduje się na lessowym wzgórzu, osiągającym ok. 200 m n.p.m. i zajmuje nieco ponad 8 ha. Obszar objęty jest ochroną od 1998 roku. Charakterystyczną cechą jest fakt, że występuje tu największe skupisko dębów szypułkowych na terenie województwa. Nie są to jednak jedyne drzewa rosnące na jego terenie. Można tam znaleźć także klony, topole czy wiązy. Znajdują się tu też inne chronione rośliny, m.in. bluszcz pospolity, pierwiosnka lekarska czy barwinek pospolity. Poza tym rezerwat bogaty jest w faunę - ptaki, płazy i gady. Możesz natknąć się tu na kumaka nizinnego, koszatkę, jeża, a nawet nietoperza. 

  Wzdłuż brzegu Wisłoka znajduje się kilka kawiarni, plac zabaw oraz wiele miejsc do odpoczynku. 

 • 8
  Ulica Jarowa
  12.5 km
  Ulica Jarowa

  Gdy dojedziesz do ul. Jarowej, zawróć i jedź tą samą drogą do mostu Karpackiego. Następnie przejedź pod nim na drugą stronę.

 • 9
  Park Kultury i Wypoczynku
  16 km
  Park Kultury i Wypoczynku

  Teren znajdujący się między mostem Zamkowym i mostem Karpackim jest największym rzeszowskim parkiem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Szerokie trasy umożliwiają komfortowe spacerowanie w otoczeniu przyrody, a ptaki z pewnością zainteresują ornitologów. Park stanowi także naturalne „zabezpieczenie“ dla miasta w razie powodzi. Jeśli dobrze zaplanujesz termin swojej wyprawy, istnieje spora szansa, że trafisz na jedną z często organizowanych w tamtym terenie imprez. 

 • 10
  Most Zamkowy
  17 km
  Most Zamkowy

  Podążając cały czas ścieżką rowerową, dotrzesz do punktu startowego.