Dolina Sanu i Wisły
Do Kalwarii Pacławskiej
XML, 87.86kB
Charakterystyka trasy
Ostre podjazdy i strome zjazdy do dolin, wąskie drogi i odległość przeszło pół setki kilometrów powodują, że trasa ta nie należy do prostych. W naszej ocenie nie nadaje się ona dla dzieci. Jest jednak bardzo ciekawa, prowadząc przez okolice na południe od jednego z najważniejszych miast tej części dawnej Polski i wciąż ważnego punktu na mapie Europy.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Przemyśl – Fredropol – Kalwaria Pacławska – PrzemyślStart
- 1Przemyśl0 kmPrzemyśl
W wielu miejscach Przemyśla widać cienie jego minionej już potęgi i sławy. Dziś miasto graniczne, mniej istotne niż Rzeszów, stolica województwa, po II wojnie światowej miało szansę samo zostać centrum administracyjnym południowo-wschodniej Polski. Wybór padł jednak na leżący bardziej w geograficznym środku młody ośrodek nad Wisłokiem. Secesyjne kamienice, forty i masywne bramy, choć czasem zaniedbane czy przykurzone, można bez wahania nazwać pięknymi. Wyjeżdżając spod neobarokowego dworca kolejowego, jednego z najpiękniejszych w Polsce, wjedź w ul. gen. Smorawińskiego, a następnie w prawo w ul. Mickiewicza. Na nieodległym dużym skrzyżowaniu odbij w lewo w ul. Słowackiego. Wyjedziesz nią z miasta w kierunku południowym. Po drodze miniesz kompleks cmentarzy, głównie wojennych, na których spoczywają Polacy z Legionów Piłsudskiego; obywatele Austro-Węgier, polegli w walkach o twierdzę; Niemcy, którzy odbijali ją w 1915 roku; Rosjanie, którzy ją zdobywali; Niemcy polegli podczas II wojny światowej; żołnierze polskiego Września 1939 roku i Polskiego Państwa Podziemnego; oraz Ukraińscy z lat 1919-1929. Tylko to jedno miejsce pokazuje skomplikowaną, wielonarodowościową historię miasta. Wyjechawszy z niego do Herbutowa skręć w prawo zgodnie z drogowskazem na Kalwarię Pacławską. Jedź główną drogą, wijącą się pośród zabudowań. Dojedziesz do Grochowców. Na rozjeździe ze znakiem na Witoszyńce, trzymaj się lewej strony. (Możesz też odbić na chwilę w prawo, na Fort V Twierdzy, dość dobrze zachowany). Dojedziesz tak do Kniażyc, przez które przejedziesz główną drogą najpierw łukiem w lewo, a potem łukiem w prawo. Trasa ta doprowadzi cię do Fredropola.
- 2Fredropol12.3 kmFredropol
Największym zabytkiem tego miejsca jest Zamek Fredrów. Niestety, na rok 2023 nie było to miejsce możliwe do bezpośredniego zwiedzania, a jedynie do oglądania z daleka. Bardzo ładny jest także drewniany kościół. Jadąc na południe, przetniesz reliktowy rynek, pozostały po zamyśle Fredrów na rozwój miejscowości i jej lokacji na prawach miejskich w 1720 roku. Sen o potędze trwał krótko, bo do rangi wsi zdegradowano go przed rokiem 1880. Przejechawszy 2 km, dotrzesz do kolejnych zabudowań. Na skrzyżowaniu za skrzyżowaniem z drogowskazem na Kłokowice odbij w prawo. Przed tobą Aksmanice, leżące za nimi lasy i Koniusza. To będzie długi i dość ostry podjazd. Za Koniuszą skręć w lewo, by zacząć jazdę na południe. Przejedziesz na przestrzał Gruzową i przez las trafisz do Huwników. Minąwszy cmentarz, odbij w lewo, a za cerkwią w prawo. Dalej główną drogą przejedziesz przez most na Wiarze i rozpoczniesz kolejny podjazd pośród pól i nieodległych lasów.
- 3Kalwaria Pacławska27.5 kmKalwaria Pacławska
Kompleks po lewej to Rezerwat Kalwaria Pacławska. Zbliżasz się do miejscowości. Jest ona znana z rozrzuconych po okolicy kaplic, które łącznie składają się na ostatnią drogę Chrystusa. Zwróć tu uwagę na drewnianą zabudowę, w sporej części jeszcze z XIX wieku. Oczywistym miejscem do zwiedzenia jest Bazylika pw. Znalezienia Krzyża Świętego. To przepiękna barokowa świątynia z niezwykle kunsztownym ołtarzem głównym i polichromiami zapierającymi dech w piersiach. Znajdź wyjazd ze wsi na wschód, w lasy, by mijając kolejne kapliczki, dotrzeć do Nowiosiółek Dydyńskich. We wsi przejedź przez Wiar małym mostkiem i odbij za nim w prawo. Jadąc doliną, przejedziesz koło skałki Dubnik – zlepieńca ze skał mioceńskich. Dwujęzyczna tablica informacyjna wyjaśni jego pochodzenie. Teraz poruszasz się w bezpośredniej strefie granicznej – jesteś od kordonu bliżej niż kilometr. Przy wzgórzu z zamkiem w Sierakościach zjedź w lewo, zgodnie z główną drogą, a następnie w prawo na zbiegu dróg za wzgórzem i otaczającym je zagajnikiem. Wjedziesz do Młodoszczy po 2,5 km, stając pod cerkwią. Odbij w prawo. Drogą z pierwszeństwem przejazdu opuścisz wieś. Następna miejscowość to Kupiatycze. Na opłotkach zjedź w prawo i przejedź przez nią. Następnie miniesz mały lasek i staniesz w Hermanowicach. Wjedź tam w lewo w drogę wojewódzką nr 885. Poruszając się przed siebie, dotrzesz do Herbutowa, a dalej zaczniesz się na nowo zagłębiać w tkankę miejską Przemyśla. Z ul. Słowackiego zjedź w prawo w ul. Rejtana, by zatrzymać się przed dworcem kolejowym.
- 4Przemyśl51.5 kmPrzemyśl
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Jeśli jednak masz czas do najbliższego pociągu, sugerujemy zwiedzanie rynku, zamku i kościołów, a także stromych uliczek Przemyśla. To naprawdę piękne i pełne historii miejsca.