Rzeszów - miasto i region

Równiny między Przeworskiem a Pruchnikiem

0/5 - 0 opinii
Dystans
53km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 80.75kB
Rowerzysta przy kapliczce

Charakterystyka trasy

Choć 50 km to nie jest wcale mało, nie powinno przysporzyć ci trudności. Nawet dziecko, jeśli dobrze zaplanujesz podróż, da radę pokonać tę pętlę. W większości prowadzi ona przez tereny wiejskie i przekształcone rolniczo. Trafisz jednak na ślady wspaniałej przeszłości – pałace, zamki, parki i kościoły.

Dystans
53 km
Przewyższenia
430 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 99%
Inne: 1%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Przeworsk – Zarzecze – Pruchnik – Cząstkowice – Przeworsk

Start

  • 1
    Przeworsk
    0 km
    Przeworsk

    Choć dziś Przeworsk mija się głównie jako znak przy zjeździe z autostrady, kiedyś było to drugie pod względem ważności miasto Ziemi Przemyskiej. Świadczy o tym jego położenie przy przecięciu szlaków handlowych biegnących z południa na północ i ze wschodu na zachód, jak również dobrze zachowany układ urbanistyczny z rynkiem reprezentacyjnym, z ratuszem i kamienicami, oraz mniejszym rynkiem handlowym z właściwą temu zabudową. Wyjedź z rynku na plac Mickiewicza i skręć w lewo w ul. Lwowską, a następnie w prawo w ul. Gimnazjalną. Na rozwidleniu trzymaj się prawej strony. Droga, którą podążasz, zmienia nazwę kolejno na ul. Wojska Polskiego i ul. Stefana Czarnieckiego. Mijając rzadką zabudowę wzdłuż drogi biegnącej równo z biegiem oddalonej o 250-300 m Mleczki, dojedziesz do Maćkówki. Kieruj się cały czas prosto, na południe. Następnie przetniesz pola i opłotki Zalesia Żurowskiego, zagłębisz się na chwilę w las i osiągniesz Zarzecze.

  • 2
    Zarzecze
    9 km
    Zarzecze

    Obowiązkowym punktem w miejscowości jest park romantyczny i zespół pałacowo-parkowy z Muzeum Dzieduszyckich. Pałac pochodzi z 1819 roku, podobnie jak park. Muzeum chroni bogato wyposażone wnętrza pałacowe, z licznymi dziełami sztuki, także sprowadzonymi przez fundatorkę pałacu z Włoch. Architektonicznie wybijającym się elementem jest baszta w stylu rzymskim, ozdobiona kolumnami doryckimi, z misternie wykonanym architrawem. W parku istnieją nie tylko nasadzenia z XIX wieku, ale także starsze okazy pięciusetletnich dębów. Z kolei atrakcją dla miłośników turystyki militarnej jest Kochbunker, leżący na północno-zachodnich opłotkach wsi. Jest to małe, okrągłe, betonowe stanowisko dla karabinu maszynowego. Stanowiło ono element linii b-2, którą Niemcy budowali w 1944 w celu zatrzymania postępów Armii Czerwonej. Ze wsi wyjedź na wschód ul. ks. Gajeckiego i kieruj się zgodnie z drogowskazem na Bystrowice. Pierwszą wsią, na którą trafisz, będą Pełnatycze, a następną Cząstkowice. Z tej ostatniej wyjedź, kierując się na Rzeplin. Za Czudowicami – wsią wzmiankowaną w XV wieku – w Rozborzu Długim odbij w lewo w kierunku na Żurawicę. Podjazd doprowadzi cię do Pruchnika.

  • 3
    Pruchnik
    22.1 km
    Pruchnik

    Wjeżdżając do miejscowości, miniesz cmentarz i ul. Kańczudzką dotrzesz na rynek. Otoczony niską zabudową jednorodzinną, za wyjątkiem magistratu w północnej części, jest dobrze zagospodarowany, a zabytki opisane. Najstarsze domy drewniane pochodzą z XVIII wieku. Uwagę zwracają podtrzymujące ich podcienia kolumny, a także widoczne przy niektórych budynkach podmurówki z kamienia. Stare domy kryte są gontem. Płyta rynku jest w większości trawiasta, z licznymi ławkami dla wypoczynku, a spod magistratu doskonale widać leśną panoramę wzgórz na południe od miasta. Z rynku wyjedź ul. Jana Pawła II w kierunku wschodnim, a na rozjeździe trzymaj się prawej strony. Dojeżdżając do Węgierki, zauważysz ruiny zamku i dwór. Zamek wybudowano prawdopodobnie jeszcze w XIV lub XV wieku, a w ruinę popadł po pożarze pod koniec istnienia I Rzeczypospolitej. Konstrukcja ta w typie bastejowym, z pojedynczą wieżą, założono na planie kwadratu. Obok dworek szlachecki z podmurówką z przyporami i drewnianym piętrem. Następnie jedź drogą wojewódzką nr 880 w kierunku wschodnim, bo dojechać do Tyniowic. Warto tam zatrzymać się przy ruinie drewnianej cerkwi pw. św. Dymitra. To malutka świątynia ze szczątkami ikonostasu i z zarysem trzyelementowej konstrukcji. Następnie dotrzesz do Bystrowic. Zjedź w lewo z drogi wojewódzkiej nr 880 i trzymaj się lewej strony. Dojedziesz ponownie do Cząstkowic.

  • 4
    Cząstkowice
    30.4 km
    Cząstkowice

    Wjeżdżając do wsi, odbij lekko w prawo i na następnym rozjeździe również trzymaj się prawej strony. Następnie szukaj drogowskazu na Wolę Roźwienicką i skieruj się tam. Droga wije się, ale ostatecznie wychodzi w kierunku zachodnim na Pełnatycze. Przejedziesz przez Mleczkę i starorzecze, a następnie skręcisz w prawo w główną drogę wiejską. Po kilku minutach dojedziesz do Zarzecza. Przy stacji paliw udaj się w prawo. Przejedziesz przez Kisielów i Cieszacin, mijając kolejne budynki użyteczności publicznej, a następnie dotrzesz do Cieszacina Małego. W środku miejscowości odbij ostro w prawo. Dotrzesz do Ożańska, gdzie warto zatrzymać się przy zespole pałacowym. Wzniesiony w stylu modernistycznym, otrzymał przy niedawnym remoncie otrzymał nieco cech klasycystycznych, co czyni z niego ciekawy przykład eklektyzmu. Za pałacem odbij w lewo. We wsi Mirocin jedź prosto główną drogą, przecinając trasę krajową nr 94. Miniesz remizę oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozborzu, a następnie kościół i kilka kapliczek. Na dużym skrzyżowaniu na końcu drogi odbij w lewo. Ulicą Misiągiewicza wjedziesz do Przeworska. Skręcisz w ul. Lwowską w prawo, następnie po 30 m odbijesz w lewo i staniesz na placu Mickiewicza. Stąd już tylko chwila na rynek.

  • 5
    Przeworsk
    52.5 km
    Przeworsk

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?