Beskid Niski

Przez malownicze okolice Krosna

5/5 - 1 opinii
Dystans
33km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 67.14kB
Asfaltowa dróżka biegnąca przez las

Charakterystyka trasy

Pętla poprowadzi Cię przez Kotlinę Jasielsko-Krośnieńską i Pogórze Dynowskie. Trasa będzie urozmaicona i widokowa. Częściowo pojedziesz przez Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy. Wycieczka pozwoli Ci odkryć piękno podkarpackich miejscowości. Przygotuj się na wyzwania w postaci zmiennych nawierzchni czy wymagającego podjazdu na Dział.

Dystans
33 km
Przewyższenia
539 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
5
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Krosno - Korczyna - Kombornia - Wieża widokowa na Dziale - Czarnorzeki - Ruiny Zamku Kamieniec - Odrzykoń - Krosno

Start

 • 1
  Krosno
  0 km
  Krosno

  Trasa rozpoczyna się w Krośnie. Przy ul. Legionów znajdziesz parking, gdzie możesz zostawić samochód. Centrum Krosna stanowi idealne miejsce do spokojnego spaceru, podczas którego będziesz miał okazję zobaczyć zabytkowe kamienice, sięgające swoją historią nawet XV w. Na płycie rynku znajduje się podświetlana nocą fontanna, która kształtem przypomina kwiat. 

  Dalej ulicami Legionów, a następnie Okrzei i Prządki wyjeżdzasz z miasta, kierując się na północ. Do drogi wojewódzkiej nr 991dojedziesz ulicą Graniczną. Przetnij ruchliwą szosę i zmierzaj do Korczyny.

 • 2
  Korczyna
  6 km
  Korczyna

  W centrum wsi znajduje się Sanktuarium św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Zwróć uwagę na relikwie duchownego pochodzącego z Korczyny, które znajdziesz we wnętrzu świątyni. Kościół wzniesiono w latach 1910–1914. 

  Z rynku, ulicą Pigonia jedziesz w stronę kolejnej miejscowości.

 • 3
  Kombornia
  12.7 km
  Kombornia

  Przed Tobą widokowy odcinek trasy. Zakończy go zjazd do zabytkowego dworu, który obecnie pełni funkcję hotelu.

  Po lewej miniesz park dworski, dalej kieruj się na północ. Rozpoczyna się podjazd. Za cmentarzem skręć w prawo, a następnie w lewo. Po krótkim zjeździe, kontynuuj mozolną wspinaczkę na Dział. Po drodze miniesz winnicę.

  Na zboczu Działu znajduje się wieża widokowa. Obiekt ma 13 m wysokości. Roztacza się z niego widok na rozległe panoramy na pasmo pogórzy, Beskid Niski, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. 

  Kolejna część trasy to naprzemienne łagodne zjazdy i podjazdy w usianym skałkami, zalesionym terenie Sokolego Grzbietu. 


   

 • 4
  Czarnorzeki
  20.1 km
  Czarnorzeki

  Przed kościołem w Czarnorzekach skręć w lewo. Tu przecinasz drogę wojewódzką nr 991 i kierujesz się do zamku Kamieniec.

 • 5
  Ruiny zamku Kamieniec
  23 km
  Ruiny zamku Kamieniec

  Ruiny znajdują się na kamiennym wzgórzu, które góruje nad doliną Wisłoka. Choć lata świetności zamku przypadają na czas panowania Kazimierza Wielkiego, jest to wciąż chętnie odwiedzany obiekt historyczny. We wnętrzu dobrze zachowanych fragmentów murów znajdziesz salę tortur, Zamkowe Muzeum czy Pracownię Ceramiki Zamkowej. Dzieje twierdzy były inspiracją dla utworów literackich, m.in. „Zemsty” Aleksandra Fredry.

  Stąd po jednym kilometrze odbijasz w prawo i wąską drogą asfaltową zjeżdżasz do centrum Odrzykonia. 

 • 6
  Odrzykoń
  26.6 km
  Odrzykoń

  Punktem orientacyjnym tego miejsca jest kościół, znajdujący się w centrum. Za kościołem, na skrzyżowaniu skręć w lewo, a po 2,5 km w prawo. Stąd już droga zaprowadzi Cię do Krosna. 

 • 7
  Krosno
  34.4 km
  Krosno

  Jeżeli dotarłeś do Krosna po zachodzie słońca, możesz wykorzystać sytuację i udać się na rynek, gdzie znajduje się podświetlana fontanna, kształtem przypominająca kwiat.