Beskid Niski

Doliną Wisłoka od Beska do Surowicy

0/5 - 0 opinii
Dystans
60km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 104.88kB
Drogą przez most

Charakterystyka trasy

Trudna, ale bardzo satysfakcjonująca trasa, prezentująca bogactwo przyrodnicze i geologiczne Podkarpacia. Warto często zatrzymywać się na niej, oglądając osobliwości, takie jak wychodnie skał łupkowych. Znaczne przewyższenia i trudne podjazdy duktami leśnymi powodują, że trasa ta sprawdza możliwości i zdolności nawet najlepszych i najbardziej doświadczonych rowerzystów.

Dystans
60 km
Przewyższenia
1074 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 61%
Szuter: 37%
Inne: 2%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Besko – Zawoje – wiata turystyczna w Bukowsku – Besko

Start

  • 1
    Besko
    0 km
    Besko

    Wieś Besko może pochwalić się kilkoma interesującymi zabytkami. Przede wszystkim jest to drewniany kościół z dzwonnicą parawanową, pełniącą jednocześnie funkcję bramy. W narożniku muru kościelnego znajduje się dwustuletni spichlerz plebański. Naprzeciwko znajduje się park dworski z małym dworkiem. Historię miejscowości dokumentuje i upublicznia Beskie Centrum Dziedzictwa. My jednak wyruszymy spod szkoły, która jest najlepszym punktem orientacyjnym, a w dodatku leży przy przystanku kolejowym. Wyjedź spod szkoły w lewo, by po chwili przeciąć tory kolejowe. Następnie na końcu drogi skręć w lewo, w ciąg drogi krajowej nr 28, by za mostem na Wisłoku zjechać w ul. Południową. Przejeżdżając ul. Trasa Skałki, natkniesz się na progi skalne na rzece, stary tartak i przełom Wisłoka. To miejsca warte zatrzymania, choć to dopiero 2 km wycieczki. Za wsią Mymoń trafisz na cmentarz żołnierski z I wojny światowej – walki odbywały się w tej okolicy i były bardzo krwawe. Jedno z pól bitewnych mijałeś przed chwilą: była to szeroka równina po lewej stronie, ograniczona zabudowaniami wsi i lasem, do którego dojechałeś. Dojedź do końca zalesienia i skręć w prawo w drogę wojewódzką nr 889. Mijasz rozlewisko będące elementem Jeziora Sieniawskiego, ograniczonego zaporą, której koroną biegnie fragment drogi wojewódzkiej nr 889. Jadąc dalej wzdłuż brzegu zalewu dotrzesz do Pastwisk. Miniesz pole kolejnej bitwy, leżące naprzeciwko Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły i przy Izbie Pamięci poświęconej oficerowi 2. Brygady Czechosłowackiej por. Františkowi Geislerowi, który zginął nieopodal w 1944 roku. Następnie przejedź przez most, doceniając po drodze dzikość rzeki i jej okolic. Kolejną ciekawostką wojenną jest grób młodego radzieckiego czołgisty 600 m za przeprawą, z portretem 21-letniego chłopca. Meandrujący w Rudawce Rymanowskiej Wisłok odsłania sekrety budowy geologicznej regionu – zbocz z trasy w lewo, nad rzekę, by podziwiać ścianę łupków menilitowych, w których często znaleźć można ślady ryb i stworzeń prastarego oceanu, który pokrywał te okolice przed milionami lat. Zimą w okolicy z wód Wisłoka powstają oszałamiająco piękne lodospady. Za mostem na Wisłoku dojedziesz do wsi Zawoje.

  • 2
    Zawoje
    12.7 km
    Zawoje

    Przejedź przez wieś prosto, poruszając w kierunku południowym, trzymając się koryta Wisłoka. Dojedziesz tak do polany, która pozostała po miejscowości Wernejówka, wysiedlonej po 1944 roku, a obecnie zamieszanej przez tylko jedną rodzinę. Wjeżdżasz na drogę, którą objedziesz Górę Polańską. Jedź przed siebie utartym szlakiem, który często wije się wśród nierówności terenu. W pewnym momencie, około 19 km, zacznie skręcać z kierunku zachodniego na południowy. Dojedziesz tak do Polan Surowicznych, kolejnej wysiedlonej po II wojnie światowej wsi rusińskiej. Na rozstaju dróg przy wiacie turystycznej trzymaj się lewej strony. Po 2 km przez rzadki las, skręć w prawo. Przez kolejny kilometr trzymaj się brzegu Wisłoka i za 2 niewielkim zagajnikiem skręć w lewo, by przejechać przez most na rzece. Upewnisz się co do trasy, gdy miniesz budynek Leśnictwa Darów. Główna droga prowadzi dalej przez rusińską wieś Darów, wysiedloną 80 lat temu. Zwiększając ciągle wysokość, jedź przed siebie, aż dotrzesz do wiaty turystycznej. 

  • 3
    Wiata turystyczna w Bukowsku
    38.8 km
    Wiata turystyczna w Bukowsku

    Koło wiaty skręć w lewo, w czerwony szlak pieszy. Będzie on prowadził w ogólnym kierunku północno-zachodnim. Przez 4,5 km najpierw będziesz się wspinać, a potem łagodnie zjeżdżać ze wzniesienia. Na końcu drogi skieruj się w lewo i wyjedź z lasu. Staniesz na punkcie widokowym, z którego rozciąga się szeroka panorama. Po 2,5 km dotrzesz do wsi Puławy, a stamtąd do Zawojów. Skręć w prawo, by wrócić na znany ci już szlak wzdłuż Wisłoka. Zawsze warto zatrzymać się w miejscach, które ominąłeś wcześniej. Przejedź przez Rudawkę Rymanowską i Pastwiska, wzdłuż Jeziora Sieniawskiego i za mostem odbij w ul. Leśną. W Mymoniu przyjrzyj się równinie, która była polem bitwy, zjeżdżając z ul. Leśnej w ul. Osiedlową. Dotrzesz znów do drogi krajowej nr 28, w którą skręć w lewo i po przejechaniu mostu w prawo, w ul. Kolejową. Dojedziesz nią do miejsca startowego.

  • 4
    Besko
    60 km
    Besko

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.