Roztocze

Z Horyńca Zdroju przez roztoczańskie drogi

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
4h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 56.36kB
Asfaltowa droga z trawiastymi poboczami i kilkoma drzewami z kolorowymi liśćmi

Charakterystyka trasy

Czas na pętlę po podkarpackim Roztoczu. Zaczyna się ona w Horyńcu-Zdroju, gdzie będziesz kierować się na ul. Sanatoryjną. Samochód najlepiej zostawić w centrum miejscowości. Droga w większości prowadzi przez ciche, zalesione tereny. Podczas przejażdżki poznasz zarówno historyczne, jak i sakralne miejsca, które odcisnęły piętno na kulturze Roztocza. 

Dystans
33 km
Przewyższenia
374 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 80%
Szuter: 6%
Inne: 14%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Horyniec-Zdrój - Świdnica - Nowe Brusno - Polanka Horyniecka - Nowiny Horynieckie - Radruż - Horyniec-Zdrój

Start

  • 1
    Horyniec-Zdrój
    0 km
    Horyniec-Zdrój

    Horyniec-Zdrój to początek Twojej rowerowej wycieczki. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Słynie ono z uzdrowiska, które posiada najlepsze zasoby borowiny w Polsce. Do jej właściwości leczniczych przekonał się Jan III Sobiecki, natomiast same złoża borowinowe wypromował ród Ponińskich. Rodzina ta pozostawiła tu po sobie pałac, który obecnie służy za sanatorium „Bajka”, teatr, kaplicę dworską, mauzoleum. Sam Horyniec-Zdrój uzyskał status uzdrowiska dopiero w 1976 roku. 

    Będąc w centrum, z parkingu przy ul. Mickiewicza udaj się do przejścia podziemnego, a następnie obok budynku Informacji Turystycznej skręć w ul. Sanatoryjną. Jedź tą ulicą drogą asfaltową, opuszczając tym samym Horyniec-Zdrój. 

  • 2
    Świdnica
    2.8 km
    Świdnica

    W tej miejscowości wjedziesz na Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, którym dojedziesz do Nowego Brusna. Droga wiedzie przez malownicze leśne ścieżki.

  • 3
    Nowe Brusno
    7.2 km
    Nowe Brusno

    W tej miejscowości znajdziesz Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), w którym możesz odpocząć i zregenerować siły. W niedalekiej odległości ujrzysz zachwycającą cerkiew pw. św. Paraskewy. Jest to jedna z najstarszych cerkwi znajdujących się w tym regionie. Pochodzi ona z początku XVIII w. Co ciekawe, do dziś pozostała ona w niezmienionej formie, jednak od II wojny światowej nie jest już używana. 

    Kieruj się w stronę wzgórza Hrebcianka za oznaczeniem szlaków rowerowych.

  • 4
    Polanka Horyniecka
    9 km
    Polanka Horyniecka

    Czeka Cię podjazd na wzgórze Hrebcianka. Wzgórze to miało strategiczne znaczenie podczas II wojny światowej. Znajduje się tu sześć bunkrów, które w tamtym czasie stanowiły samodzielne punkty oporu i były umocnieniem Linii Mołotowa.

    Na rozdrożu skręć w prawo i jedź za czerwonym szlakiem rowerowym. By dotrzeć do kolejnego punktu, kiedy wyjedziesz z lasu, skieruj się w prawo, a po przejechaniu około 2 km dotrzesz do drogi asfaltowej. Skręć w prawo, a następnie w lewo.

  • 5
    Nowiny Horynieckie
    18.2 km
    Nowiny Horynieckie

    Będąc w Nowinach Horynieckich, zatrzymaj się przy Kaplicy Leśnej Matki Bożej. Jej lokalizacja to wąwóz leśny, do którego warto się udać. W kaplicy znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która słynie z łask. Jest to miejsce często odwiedzane przez wielu pielgrzymów. 

    Kieruj się w stronę Horyńca-Zdroju. Jednak po pokonaniu odcinka drogi wojewódzkiej nr 868, skręć w lewo do Radruża.

  • 6
    Radruż
    29.2 km
    Radruż

    Pomimo że zbliżasz się już do Horyńca-Zdroju, warto jeszcze podjechać do oddalonego o 3 km Radruża. Możesz tam zobaczyć zespół cerkiewny, oceniany jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Pochodzi on z XVI w., a w jego skład wchodzi m.in. drewniana cerkiew pw. św. Paraskewy. W jej wnętrzu znajdziesz zabytkowy ikonostas oraz polichromię figuralno-ornamentalną. Od 2013 roku cerkiew znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    Tą samą drogą wróć do Horyńca-Zdroju. Dojeżdżając do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 868, skręć w lewo i kieruj się do centrum miejscowości.

  • 7
     Horyniec-Zdrój
    33.1 km
     Horyniec-Zdrój

    Twoja wycieczka kończy się w punkcie startowym.