Rzeszów - miasto i region

Dzikie tereny wokół Błażowej

0/5 - 0 opinii
Dystans
20km
Czas
1h 15m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 38.83kB
Zielone wzgórza z jesiennymi drzewami w pomarańczowych odcieniach

Charakterystyka trasy

To krótka i raczej łatwa trasa, która prowadzi przez wzgórza dookoła Błażowej, wchodzące w skład Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego. To dość odludne rejony, choć w sporej części przekształcone rolniczo. Po drodze natkniesz się tylko na kilka wsi, przez pozostałą część trasy Twoim towarzystwem będą ptaki, owady, martwa natura i cisza. Trafisz na drogi w większości asfaltowe, ale kilka kilometrów przejedziesz drogami polnymi i leśnymi.

Dystans
20 km
Przewyższenia
345 m
Czas
1h 15m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 83%
Szuter: 1%
Inne: 16%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Błażowa – Łazek - Błażowa

Start

  • 1
    Błażowa
    0 km
    Błażowa

    Błażowa typowe miasteczko galicyjskie z kościołem przy głównym placu i otaczającą go niską zabudową. Niegdyś było to miejsce targowe, jednak dziś pozwala odpocząć, a budynki dookoła zostały przeznaczone na siedziby władz. Neogotycki kościół pw. św. Marcina to świetne miejsce na początek wycieczki. Zanim ruszysz, zwróć uwagę na pięknie wykonany w surowym kamieniu portyk i rozetę nad głównym wejściem. Wnętrze również jest neogotyckie – z rzeźbionym w drewnie ołtarzem i polichromiami. Łuki arkad oddzielających nawę główną od bocznych wspierają się kolumnach z głowicami jońskimi, zaś na piętrze zauważysz fałszywe okna z pilastrami. W miasteczku możesz jeszcze zwiedzić Muzeum Pisanki w Domu Kultury, gdzie wystawiono jajka malowane w różnych stylach i technikach. Spod kościoła wyrusz w kierunku południowo-zachodnim, ul. 3 Maja. Pozostań na niej. Po przejechaniu przez mostek na Piątkowej, skręć w prawo przed murowaną kaplicą domkową. Jadąc przez Futomę, zatrzymaj się przy figurze św. Jana Nepomucena. Miniesz neoromański kościół pw. św.

    Walentego, szkołę i remizę OSP. Jedź dalej główną drogą. Gdy dotrzesz do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 884, skręć w prawo. Możesz odbić też w lewo i wjechać na szczyt Ostrego Działu (421 m n.p.m.).

  • 2
    Łazek
    12 km
    Łazek

    Za wsią przetniesz mały las z parkingiem i miejscem do odpoczynku. Przed remizą OSP w Wyrębach skręć w prawo i wjedź pod górkę. Polną drogą dotrzesz do lasu. Jedź zgodnie z duktem. Miniesz Błędny kamień – pomnik przyrody, który jest pamiątką po zmianach geologicznych, jakie zaszły tu ponad 500 milionów lat temu. Jego nazwa pochodzi od legendy, w myśl której powoduje on, że wędrowcy gubią drogę. Następnie jedź przed siebie – nie zgub drogi! Miniesz rezerwat przyrody Mójka, chroniący karpacki las jodłowo-bukowy. Przejście jedną z 2 wytyczonych tam ścieżek zajmuje od 2 do 3 godzin. Gdy dotrzesz do drogi asfaltowej, skręć w lewo, a po 500 m w prawo. Wyjedziesz przy budynkach Leśnictwa Kąkolówka. Niedaleko możesz odpocząć na punkcie widokowym, z którego rozciąga się widok na Błażową i okoliczne wzgórza. Zjedź ze wzgórza i skręć w lewo w ul. 3 Maja. Znasz ją. Dotrzesz nią do punktu startowego koło kościoła pw. św. Marcina.

  • 3
    Błażowa
    19.5 km
    Błażowa

    Twoja wycieczka kończy się w punkcie startowym.