Rzeszów - miasto i region

Z rynku na lotnisko i z powrotem

0/5 - 0 opinii
Dystans
48km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 86.02kB
Z rynku na lotnisko i z powrotem rowerem

Charakterystyka trasy

Łatwa trasa, prowadząca przez równinne obszary na północ od Rzeszowa. Po drodze możesz podziwiać brzegi Wisłoka, lotnisko w Jasionce, liczne kościoły, kaplice i przyrodę, którą choć przekształcono rolniczo, to nie pozbawiono kojącego piękna. W tej podróży, można powiedzieć, łączymy tradycję i nowoczesność, naturę z techniką i odpoczynek z radosnym zmęczeniem po niemal 50 km. A na koniec możesz zjeść i napić się na pięknym rzeszowskim rynku.

Dystans
48 km
Przewyższenia
132 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 88%
Szuter: 1%
Inne: 11%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
10
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Jasionka – Głogów Małopolski – Rzeszów

Start

 • 1
  Rynek w Rzeszowie
  0 km
  Rynek w Rzeszowie

  Choć wiele naszych wycieczek zaczynało się pod stadionem Stali Rzeszów, tym razem jako punkt startowy obierzemy Rynek w Rzeszowie. Rozejrzyj się po tym pięknym miejscu, w którym czuć wpływy Monarchii Austro-Węgierskiej, głównie dzięki secesyjnym kamienicom i ratuszowi utrzymanemu w stylistyce neogotyckiej i neorenesansowej. Budynek wzniesiono w XVII wieku, a potem wielokrotnie modernizowano i rewitalizowano, uzyskując interesującą i spójną bryłę, w której zwracają uwagę przede wszystkim podcienie z balkonem, ryzality i rozbudowana attyka. Z rynku skieruj się na wschód ul. Mickiewicza. Przez Plac Cichociemnych z rzeźbą „Przejście 2001” autorstwa Józefa Szajny. Przy Starym Cmentarzu skręć w lewo w ul. Targową. Sam Stary Cmentarz jest wart odwiedzenia, podobnie jak cmentarna cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Przetnij aleję Józefa Piłsudskiego, a potem na rondzie wybierz 2 zjazd, wjeżdżając w ul. Fredry. Przechodzi ona w ul. Styki i ul. Batorego, przechodząc pod torami kolejowymi. Jedź prosto do skrzyżowania przy Urzędzie Skarbowym. Skręć tam w prawo w ul. Ciepłowniczą, przejeżdżając przez most nad Wisłokiem. Drogą ciągnącą się koło ogródków działkowych dotrzesz do ul. Rzecha. Jedź ciągle prosto, wybierając trasę pomiędzy zabudowaniami przemysłowymi elektrociepłowni. Wkrótce dotrzesz do wsi Trzebownisko. Możesz ciągle podziwiać krajobrazy wschodniego brzegu Wisłoka. Trzymaj się prawego brzegu, przejeżdżając przez Trzebownisko – na skrzyżowaniu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, jedź prosto. Gdy dojedziesz do autostrady A4 w pobliżu węzła Rzeszów-Wschód, przejedź na drugą stronę, korzystając z dróg serwisowych. W ten sposób dotrzesz do wiszącej kładki, przez którą przepraw się na drugi brzeg. Zaraz za kładką odbij w lewo i dojechawszy do drogi wojewódzkiej 878, skręć w prawo, na północ. Po kilkuset metrach po lewej stronie zauważysz lotnisko. Jedź wzdłuż jego ogrodzenia, na rondzie wybierając drugi zjazd. Jeśli będziesz mieć trochę szczęścia, zobaczysz startujące lub lądujące samoloty, które przy dobrej pogodzie widać już nad Łańcutem.

 • 2
  Lotnisko w Jasionce
  11.8 km
  Lotnisko w Jasionce

  Stojąc na rondzie przy siedzibie Aeroklubu Rzeszowskiego, przed którym jako pomnik stoi samolot PZL-104 Wilga, skręć tak, by jechać wzdłuż pasa startowego w kierunku zachodnim. Czy wiesz, że ten pas jest drugim najdłuższym w Polsce, mierząc 3200 m? Ile zajmie ci przejechanie tego dystansu, a ile startującej czy lądującej maszynie? Do tego lotnisko to cieszy się największą w kraju liczbą dni lotnych i idealnymi warunkami podejścia do lądowania. Droga prowadzi pod terminal, który przypomina kształtem namiot umocowany w czterech rogach. Koło lotniska rozlokowana jest strefa przemysłowa oraz interesujące obiekty – Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena oraz Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Przez las za lotniskiem dotrzesz do ronda, przez które przejedź prosto. Za wiaduktem nad torami kolejowymi skręć w prawo, a po 300 m w lewo. Aleją Niepodległości wjedziesz do wsi Rogoźnica. Przejedź przez tę podrzeszowską miejscowość i trzymaj się głównej drogi, która prowadzi łukiem przy krzyżu przydrożnym. Na następnym skrzyżowaniu, przy kapliczce z figurą maryjną, odbij w prawo. Wjeżdżasz do wsi Lipie, którą przejedziesz 2,3 km do następnego zakrętu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Cichej. Skieruj się tam w lewo. Po 800 m drogi przez gęste zabudowania wsi, skręć w lewo na skrzyżowaniu w kształcie litery Y. Przez zagajniki i tereny wiejskie dotrzesz do wsi Zabajka. Na skrzyżowaniu po 1,5 km wybierz drogę z pierwszeństwem, która biegnie w prawo. Następnie przed cmentarzem w Głogowie Małopolskim odbij w lewo. W okolicy znajdziesz znany klub jeździecki Zabajka i strzelnicę „Strzelka”, obydwa miejsca warto odwiedzić i skorzystać z ich oferty.

 • 3
  Głogów Małopolski
  26 km
  Głogów Małopolski

  Jeśli chcesz nadłożyć drogi, możesz zajechać na rynek w Głogowie Małopolskim. To renesansowe założenie przypomina miasta włoskie, a z polskich – Zamość, w układzie żebrowym ulic. Ciekawy jest także stary ratusz i sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej. Wracając na nasz szlak, skręć w ul. Sosnową, która przez zabudowania podmiejskie i lasy prowadzi do wsi Budy Głogowskie. To stara miejscowość z przełomu XVI i XVII wieku, która powstała na wykarczowanym kawałku Puszczy Sandomierskiej. Jej rozproszony układ z centralnym placem przykościelnym świadczy o jej przeszłości. Za drogą cmentarną skręć ostro w lewo, na Bratkowice. Po prawej będziesz mijać kompleks leśny, którego elementem jest Rezerwat Przyrody Zabłocie. Tymczasem jedź przed siebie, ciesząc się spokojem rolniczego krajobrazu, aż dotrzesz w pobliże autostrady A4. Kiedy przejedziesz pod nią przepustem, odbij lekko w lewo. W ten sposób dotrzesz do Mrowli. Przemierzając miejscowość, szukaj wzrokiem kościoła w wyraźnie neogotyckiej bryle i skręć za nim w prawo, by po 200 m, przejechawszy przez mostek nad Czarną, odbić w lewo. Po kilkuset metrach przejedziesz nad drogą szybkiego ruchu S19, mając po lewej stronie obiekty sportowe – boiska i strzelnicę „Husar”. Dalej droga prowadzi przez Rudną Wielką – długą wieś z neobarokową świątynią pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Jedź prosto przez podmiejskie zabudowania przez około 3 km, by przy Domu Ludowym odbić w prawo w wąską uliczkę św. Huberta. Warto zatrzymać się przy stojącej przy niej barokowej kaplicy pw. św. Huberta ufundowanej przez księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego. Następnie za przejazdem kolejowym skręć w ul. Warszawską. Opada ona w kierunku centrum Rzeszowa, przechodząc w ul. Marszałkowską i Wiadukt Tarnobrzeski, z którego rozciąga się dobry widok na centrum miasta. Przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej skręć w ul. Sokoła, a następnie kieruj się na wieżę kościoła farnego pw. Świętego Krzyża. Stamtąd ul. Kościuszki, reprezentacyjnym deptakiem, dotrzesz z powrotem na rynek miejski.

 • 4
  Rynek w Rzeszowie
  48.2 km
  Rynek w Rzeszowie

  Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.