Beskid Niski

Przez dziką przyrodę Beskidu Niskiego

0/5 - 0 opinii
Dystans
28km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 54.83kB
Asfaltowa droga prowadząca w dół wśród pól i kolorowych drzew, w tle wzgórza i jasne niebo

Charakterystyka trasy

Lubisz wycieczki na łono natury? Dobrze się składa! Przed Tobą trasa biegnąca z dala od cywilizacji. Wskocz na rower i odkrywaj dziką przyrodę Beskidu Niskiego. Trasa z pewnością przebiegnie spokojnie, bo panuje na niej niewielki ruch samochodowy. Wycieczka poprowadzi Cię przez źródła Jasiołki do Polan Surowicznych.

Dystans
28 km
Przewyższenia
444 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 44%
Szuter: 51%
Inne: 5%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Wola Niżna - Wola Wyżna - Jasiel - Moszczaniec - Polany Surowiczne - Wola Niżna

Start

 • 1
  Wola Niżna
  0 km
  Wola Niżna

  Trasę rozpocznij z Woli Niżnej. Miejsce startu to parking z miejscem biwakowym, znajdujący się przy drodze wojewódzkiej nr 897. Po zjeździe do wsi, skręć w lewo i kieruj się na południe. Ten odcinek to jazda rozłożystą doliną w górę rzeki Jasiołki. Początkowo trasa jest asfaltowa, potem zamienia się w drogę szutrową. Po drodze miniesz klika pojedynczych domostw, w tym Ośrodek Łowiecki „Gwara”. Do Woli Wyżnej dojedziesz kierując się cały czas prosto.

 • 2
  Wola Wyżna
  5 km
  Wola Wyżna

  W tej wiosce znajduje się m.in. leśniczówka Rudawka oraz osiedle dawnego PGR-u. W miejscowości zachowały się także fundamenty cerkwi oraz resztki cmentarza. Gdy na trasie napotkasz szlaban, za nim czeka dzika, zupełnie opuszczona część Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Mijasz dwie wsie – Rudawka Jaśliska oraz Jasiel.

 • 3
  Jasiel
  9.8 km
  Jasiel

  Na Twojej trasie znajduje się dawna, niezbyt duża wieś położona w pobliżu źródeł Jasiołki. W latach 1945–1946 całą ludność wysiedlono do ZSRR, a wieś Jasiel przestała istnieć. Teraz znajdziesz tu m.in. cerkiew z 1825 r., a także miejsce idealne na krótki postój (przy pomniku WOP-istów). Dalej droga pnie się ku źródłom Jasiołki, po czym ostro skręca na północ. Doliną potoku zjedź do Moszczańca.

 • 4
  Moszczaniec
  18.2 km
  Moszczaniec

  W tej miejscowości napotkasz dawny budynek PGR. Dalej dojedź do drogi wojewódzkiej nr 897 i kieruj się na zachód. Po kilkuset metrach odbij w prawo, w drogę gruntową. Podążaj za znakami zielonego szlaku pieszego. Po dojeździe do asfaltu ponownie skręć w prawo i dalej już kieruj się tabliczkami czarnego szlaku rowerowego, który prowadzi do Polan Surowicznych.

 • 5
  Polany Surowiczne
  24.8 km
  Polany Surowiczne

  Jedynymi śladami po istniejącej tu kiedyś wsi są: wyremontowana dwukondygnacyjna dzwonnica, fundamenty drewnianej cerkwi z XVIII w. oraz kilka nagrobków na dawnym cmentarzu. 

  Od końca czerwca do końca września (a niekiedy także podczas przerw świątecznych i długich weekendów) możesz odwiedzić schronisko „Chałupa Elektryków”. To baza studencka stworzona w jednym z opuszczonych budynków zakładu karnego. 

  Gdy miniesz ten punkt trasy, znowu wracasz na asfalt. Skręcasz w lewo. Przejeżdżasz obok okazałej wiaty, pokonujesz wzniesienie, po czym kierujesz się w stronę drogi wojewódzkiej nr 897 i do punktu startu.

 • 6
  Wola Niżna
  28.3 km
  Wola Niżna

  Pętla biegnąca przez dziką przyrodę Beskidu kończy się w miejscu startowym. Jeśli zatrzymałeś się na wskazanym na początku parkingu, możesz w tym miejscu urządzić biwak. Miejsce jest do tego przystosowane.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?